Як уникнути обману шахраїв: у Франківську провели тренінг з кібербезпеки та протидії шахрайствам (ФОТО)

Автор: Віта Гринечко

11 Гру, 2024 10:06

Поділитись публікацією
Як уникнути обману шахраїв: у Франківську провели тренінг з кібербезпеки та протидії шахрайствам (ФОТО)

10 грудня в Івано-Франківську провели тренінг з кібербезпеки та протидії шахраям, де розповідали, з якими кіберзлочинами стикаються франківці, та як захиститися від онлайн шахрайства.

Про це пише “Галка” з місця події.

Найчастіші кіберзлочини, з якими стикаються франківці:

  • Фінансове шахрайство та фішинг

Фінансове шахрайство – це шахрайство, при якому зловмисники використовують фальшиві сайти, підроблені повідомлення, програми-шкідники чи дзвінки, щоб змусити людину надати доступ до своїх банківських рахунків чи карток. 

Фішинг — це шахрайство, яке має на меті виманити у людей їхні персональні дані. Зловмисники надсилають фальшиві листи, що виглядають як повідомлення від відомих сайтів, і просять перейти за посиланням, щоб ввести конфіденційну інформацію.

Найкращий захист — обережність і перевірка джерел перед тим, як перейти по незнайомому посиланню та передавати особисті дані.

  • Атаки з використанням шкідливого програмного забезпечення

Атаки зі шкідливим програмним забезпеченням (віруси, трояни, програми-вимагачі) спрямовані на те, щоб пошкодити пристрій, викрасти дані або отримати контроль над системою. Зловмисники поширюють такі програми через підозрілі файли, посилання чи заражені сайти.

Щоб захиститися, слід використовувати антивірус, не відкривати підозрілі файли та оновлювати програми.

Порадами щодо того, що робити у ситуації, коли втрапив у пастку до шахраїв поділився старший оперуповноважений відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, капітан поліції Назар Клюфінський.

“Якщо ви стали жертвою шахрая, треба постаратися максимально зберегти докази (наприклад, скріни листування з шахраями в соцмережах). Це потрібно робити одразу, бо якщо, до прикладу, злочин стався в соцмережі “Телеграм”, то там є функція: “видалити повідомлення для двох”. І поки ви дійдете в поліцію, шахрай може безслідно видалити усі надіслані ним раніше повідомлення, тоді докази буде втрачено. Також вагома зачіпка – це нікнейм, за допомогою якого, підключивши різні інструментарії, є можливість установити особисті дані особи, якою було створено акаунт. І це дає нам можливість ідентифікувати шахрая”, – каже Назар Клюфінський.

Капітан у розмові поділився, що з усіх повідомлень про шахрайство, кіберполіції вдається розкрити приблизно вісімдесят відсотків злочинів.

Рекомендації кіберполіції щодо захисту від шахраїв:

  • Використання надійних паролів

Встановлюйте складні паролі, що складаються з комбінацій великих і малих літер, цифр і спеціальних символів.

  • Оновлення програмного забезпечення

Регулярно оновлюйте операційну систему, антивірусні програми, а також усі програми, які ви використовуєте.

  • Антивірусний захист

Використовуйте надійне антивірусне програмне забезпечення, яке включає функцію фаєрволу (ред.  це як охоронець для комп’ютера чи мережі. Він перевіряє весь інтернет-трафік, що входить і виходить, і вирішує, що пропустити, а що заблокувати).

  • Регулярне резервне копіювання даних

Виконуйте регулярне резервне копіювання важливих файлів на окремі носії або в “хмару”, щоб зберегти дані під час кібератаки.

  • Пильність до фішингу

Не відкривайте підозрілі посилання або вкладення в електронних листах від незнайомих відправників. Перевіряйте URL-адрес.

Читайте також: Кіберполіція та “Галка” радять, як вберегтися від шахрайств у інтернеті (ФОТО)