Прикарпатським “СЗЧшникам” розповіли, як повернутися на службу без кримінальної відповідальності

Автор: Кучерук Софія

11 Гру, 2024 16:13

Поділитись публікацією
Прикарпатським “СЗЧшникам” розповіли, як повернутися на службу без кримінальної відповідальності

В Івано-Франківську детально розʼяснили алгоритм повернення військових, які самовільно залишили військову частину. У них є час до 1 січня 2025 року, щоб повернутися із СЗЧ без несення кримінальної відповідальності.  повернутися після СЗЧ дезертирства

Про це пише “Галка” з брифінгу в Івано-Франківській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону.

Керівник спецпрокуратури Павло Книжик роз’яснив ключові аспекти оновленого законодавства, який дозволяє військовим після самовільного залишення військової частини чи дезертирства, повернутися на службу без кримінальної відповідальності.

Процедура повернення до служби

Військовий, який залишив службу, має звернутися до своєї військової частини або органів Військової служби правопорядку (ВСП) із заявою про готовність повернутися. Необхідно надати паспорт і військовий квиток.

“Командир військової частини зобов’язаний протягом 72 годин поновити контракт, відновити виплати, продовольче та речове забезпечення, а також пільги й соціальні гарантії”, – каже Павло Книжик.

Законодавчі нововведення

Згідно із законом, військовослужбовці, які вперше вчинили правопорушення, передбачені статтями 407 і 408 Кримінального кодексу України (самовільне залишення військової частини, дезертирство), можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності, якщо добровільно звернулися до слідчого, прокурора чи суду із заявою про намір повернутися до служби.

Крайній термін повернення

Військовослужбовці, які бажають скористатися можливістю повернення без відповідальності, повинні зробити це до 1 січня 2025 року. Після цього терміну вони можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, передбаченої законодавством, із покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Відмова у поновленні

Закон не передбачає можливості відмовити військовослужбовцю, який добровільно заявив про бажання продовжити службу.

Особливості для засуджених

Щодо військових, які перебувають під слідством або вже відбувають покарання за такі злочини, діє окрема процедура.

“Тут уже йдеться про умовно дострокове звільнення. Такій людині потрібно подати клопотання про готовність продовжувати службу. Суд розглядає клопотання, задовольняє його, і тоді особа звільняється з місць відбування покарань та направляється на військову службу. Така процедура діє й для інших засуджених, не лише за статтями СЗЧ та дезертирство”, – пояснює Павло Книжик.

Як писала “Галка”, наприкінці листопада Верховна Рада прийняла в цілому №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини або дезертували. повернутися після СЗЧ дезертирства