Хламідіоз і його наслідки: розповідає франківська акушер-гінекологиня Наталя Бондарчук
24 Січ, 2025 15:02
Хламідіоз – одна з найпоширеніших статевих інфекцій. Часто люди не підозрюють про наявність захворювання, доки інфекція не призводить до серйозних ускладнень: запалення органів малого таза, непліддя чи позаматкової вагітності.
Для читачів “Галки” лікарка акушер-гінекологиня Наталя Бондарчук з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” пояснила, чому важливо вчасно діагностувати хламідіоз, які симптоми можуть вказувати на проблему та як запобігти небезпечним наслідкам цього захворювання.
– Що таке хламідіоз, і чому він небезпечний?
– Хламідіоз, або урогенітальний хламідіоз, – це інфекційне захворювання, що передається переважно статевим шляхом. Найчастіше його діагностують у молоді, особливо якщо йдеться про часту зміну статевих партнерів. Небезпека хламідіозу полягає в тому, що часто він протікає безсимптомно, але може викликати серйозні ускладнення.
До основних симптомів належать: гнійні чи кров’янисті виділення, часті або болючі сечовипускання, гіперемія слизових (почервоніння), набряк, підвищення температури. У жінок також можуть спостерігатися болі внизу живота, які посилюються під час фізичних навантажень.
– Як передається хламідіоз?
– Основний шлях передачі – статевий: оральний, вагінальний або анальний секс. Також можлива передача від матері до дитини під час пологів, хоча трапляється це рідко. Контактно-побутовий шлях передачі теж можливий, але лише за умов дуже тісного контакту.
– Чим небезпечне це інфекційне захворювання?
– Якщо хворобу не лікувати, можливі ускладнення – запалення маткових труб, яєчників, ураження шийки матки, позаматкова вагітність (коли запліднена яйцеклітина закріплюється поза маткою) чи непліддя. Якщо шлях передачі був через оральний секс, то це призводить до фарингіту чи бронхіту.
У чоловіків хламідіоз може викликати простатит (запалення передміхурової залози), везикуліт (запалення сім’яних пухирців) та проблеми з репродуктивною функцією.
– Коли слід звернутися до лікаря?
– До лікаря обов’язково слід звертатися, якщо є скарги на виділення, біль або інші прояви, про які ми згадали раніше. Також обстеження необхідне у разі:
- планування вагітності;
- позаматкової вагітності;
- завмерлих вагітностей (коли розвиток плода зупиняється) або викиднів.
– Як діагностується хламідіоз?
– Найінформативнішим методом є ПЛР (полімерно-ланцюгова реакція). Це сучасний метод діагностики, який дозволяє виявити ДНК збудника хвороби. Інколи використовують ІФА (імуноферментний аналіз) – тест, що визначає наявність антитіл у крові, але його результати можуть бути менш точними.
– Яким є лікування хламідіозу?
– Лікування обов’язково повинні проходити обидва партнери, навіть якщо в одного з них захворювання не виявлено. Призначають антибіотики двох видів:
- Макроліди – антибіотики широкого спектра дії, які ефективно борються з інфекціями.
- Фторхінолони – антибіотики, які активно діють проти бактеріальних збудників.
- Тетрацикліни – група антибіотиків, що використовується для лікування інфекцій.
Курс лікування зазвичай триває 10–15 днів.
Контроль після лікування проводиться через місяць. Якщо призначення виконано правильно і пара дотримується всіх рекомендацій лікаря, хвороба виліковується повністю. Рецидиви трапляються дуже рідко і здебільшого пов’язані з повторним зараженням.
– Чи можна запобігти хламідіозу?
– Так. І профілактика досить проста:
- Мати одного постійного статевого партнера.
- Користуватися презервативами.
- Регулярно проходити профілактичні огляди у лікаря.
– Що ви можете порадити жінкам, які бояться звернутися до лікаря через сором?
– Соромитися не варто, адже наслідки захворювання можуть бути дуже серйозними. Своєчасне обстеження та лікування допомагають уникнути ускладнень. Не відкладайте візит до лікаря, якщо є навіть найменші підозри або ви плануєте вагітність.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама
Читайте також: Хронічна втома та випадіння волосся: про нестачу феритину розповідає лікарка-гематологиня Ірина Аксентійчук