“Окрім письменництва, ще з дитинства в мене була думка про вчителювання”: Ольга Деркачова про те, як поєднує викладацьку та літературну кар’єру

Автор: Віта Гринечко

17 Кві, 2025 10:41

Поділитись публікацією
“Окрім письменництва, ще з дитинства в мене була думка про вчителювання”: Ольга Деркачова про те, як поєднує викладацьку та літературну кар’єру

Івано-франківська письменниця Ольга Деркачова розповіла в інтерв’ю “Галці”, як поєднує викладацьку кар’єру та письменництво.

Ольга завжди знала, що хоче поєднувати викладання і письменництво.

“Напевно, якби мені запропонували щось таке, що я не дуже хотіла б робити, тоді б я справді задумалася, як це поєднувати”, – зізнається вона.

Але в її випадку все було іншим:

“Я хотіла викладати. Окрім письменництва, ще з дитинства в мене була думка про вчителювання. Мені це завжди подобалося, і тому питання, як суміщати викладання і письмо, для мене не стояло. Я одразу розуміла, що це буде щось, у чому я житиму 24 на 7”.

Ольга пояснює, що викладання — це не просто робота з чіткими годинами.

“Адже викладання — це не робота з чіткими годинами. Закінчилися пари — це не означає, що день завершився. Немає пар — це не означає вихідний. Є підготовка до лекцій, паперова робота, розробка нових курсів, читання нової літератури. Викладання, як і письменництво, — це постійний процес, і це те, що мене захоплює”, – зазначає вона.

Для Ольги та її близьких поєднання роботи та дому спочатку було складним.

“Моїм батькам на початках це було складно пояснити: я вдома, але весь час працюю. Ввечері сиджу за комп’ютером, уранці вдома, але не відриваюся від роботи”, – розповідає вона.

Але, попри це, для неї це було природно.

Ольга також підкреслює, що важливо не боятися змін.

“Я завжди вірила, що якщо щось піде не так, то можна змінити ситуацію. У більшості випадків, якщо ти відчуваєш, що тобі некомфортно, ти маєш змогу знайти вихід. Інколи ми вигадуємо собі причини, чому не можемо щось змінити, але часто це лише виправдання страху наважитися”, – каже вона.

За словами Ольги, найголовніше — не жити в очікуванні вихідних або думці, що робота — це каторга.

“Ти не можеш жити у стані постійного очікування вихідних чи відчуття, що робота — це каторга. Якщо так — це знак, що треба щось змінювати. Але коли ти зайнятий тим, що тебе драйвить, ти завжди знайдеш спосіб усе поєднати”, – стверджує вона.

Ольга також визнає, що сумніви щодо того, чи вдасться, чи зможе вона справитися з усім, іноді виникають.

“Були інші питання: “Чи вдасться? Чи зможу? Чи допишу?” Оце так. Але саме питання “поєднувати чи ні” для мене не стояло. Якщо десь не справляєшся — визначаєш пріоритети і розставляєш акценти так, як потрібно на цьому етапі життя”, – підсумовує вона.

Читайте повну версію інтерв’ю, де Ольга Деркачова розповіла про стан сучасної української літератури, силу слова у воєнний час і дала поради молодим авторам.

Читайте також: “Ми мусимо заповнити літературний і мистецький простір своєю правдою, своєю історією”: Ольга Деркачова розповіла про літературу у час війни