“Комплекс символічно відображає гору”: як у Микуличині виглядає міжнародний студентський центр, будівництво якого зупинили через війну (ФОТОРЕПОРТАЖ)
04 Кві, 2025 09:15

3 квітня в Яремче розпочалася міжнародна конференція “Карпатський Діалог”, яка об’єднала студентів, молодих науковців та високопосадовців України та Польщі. На заході також представили Міжнародний центр зустрічей студентської молоді України та Польщі в Микуличині – проєкт, що має стати платформою для міжнародного діалогу та співпраці.
Про це пише “Галка” з центру.
Міжнародний центр зустрічей, створення якого розпочалося у 2019 році, є державним інвестиційним проєктом, що має сприяти інтеграції молоді та науковців країн Карпатського регіону.
Будівництво комплексу наразі призупинене через війну, проте Україна вже інвестувала в його реалізацію близько 4 мільйонів євро. Загальна вартість проєкту становить 6,5 мільйонів євро, до його фінансування долучилася також Польща, яка виділила близько 30 мільйонів гривень на підтримку центру та обсерваторії на горі Піп Іван.
В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда зазначив, головна ідея центру – це платформа для діалогу про минуле, сучасне та майбутнє.
“Комплекс символічно відображає гору, до якої є три входи, а його площа понад 5 тисяч м². Архітектурним елементом стане зелений дах, що забезпечить гармонійне поєднання споруди з природним ландшафтом”, – каже Ігор Цепенда.
Центр включатиме конгрес-хол, конференц-зали, тренажерні зали, електронні бібліотеки та приміщення для проживання на 180 осіб. Основний акцент буде зроблено на співпраці університетів Карпатського регіону: окрім українських закладів, до проєкту залучені університети Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії та Угорщини.
У межах центру планується створення IT-хабу, де молодь зможе використовувати елементи симуляції для моделювання кризових ситуацій і прийняття рішень. Також заплановані студентські стартапи, які дозволять молоді з України та країн ЄС розвивати власні проєкти та впроваджувати їх у своїх університетах.
“Ще одним важливим елементом є “мандрівки в гори”. Це буде міжнародний центр-обсерваторія, реконструкція якого завершується паралельно з цим центром. У цьому році ми матимемо можливість завершити частину корпусу, де буде встановлено телескоп. Також розпочинається процес складання телескопа та виготовлення композитного купола, що дозволить цій споруді почати функціонувати”, – додає Ігор Цепенда.
За словами Ігоря Цепенди, концепція цього центру не має аналогів серед європейських молодіжних платформ, оскільки поєднує дискусію про історію з сучасними інтеграційними процесами. Проєкт реалізується під керівництвом Прикарпатського національного університету, але є загальнодержавним.
Для функціонування центру вже розпочали формувати групи, які цікавляться українсько-польськими відносинами, працюватимуть над їх поглибленням та генеруватимуть нові цікаві ідеї.
Читайте також: У Франківську вручили сертифікати переможцям стипендійної програми від Фундації Лозинських (ФОТО)