“Ми хочемо зламати стереотипи”: у Яремче науковці говорили про виклики та співпрацю між Україною та Польщею (ФОТО)

Автор: Кучерук Софія

04 Кві, 2025 19:16

Поділитись публікацією
“Ми хочемо зламати стереотипи”: у Яремче науковці говорили про виклики та співпрацю між Україною та Польщею (ФОТО)

3 квітня в Яремче стартувала міжнародна конференція “Карпатський Діалог”. Перші українсько-польські дебати, що зібрали студентів, науковців, урядовців та представників академічних середовищ обох країн.

Про це інформує “Галка” з конференції.

Захід став платформою для обговорення перспектив двосторонньої співпраці між двома країнами, з особливим акцентом на ролі молоді у формуванні майбутнього міждержавних відносин.

В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, заявив, що в умовах сьогодення вкрай важливо започаткувати новий етап розвитку молодіжної політики в українсько-польських відносинах.

“Для всіх нас важлива культура. Сьогодні ми хочемо спільно розпочати новий етап розвитку молодіжної політики в українсько-польських відносинах, які потребують нового підходу, нової епохи. Саме тому ми прагнемо зламати стереотипи та знайти нові шляхи співпраці. Розробка сучасних і дієвих механізмів дозволить нам бути впевненими, що в найближчі десятиліття Україна та Польща стануть надійним фундаментом Європейського Союзу”, – каже ректор.

Упродовж першого дня конференції учасники обговорювали актуальні виклики, що стоять перед обома країнами, ділилися власним баченням майбутнього та пропонували нові підходи до розвитку співпраці.

Заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький наголосив на важливості переосмислення спільної історії.

“Дуже часто ми запам’ятовуємо історію крізь призму війн, конфліктів і труднощів. Але варто пам’ятати, що українці й поляки впродовж століть жили поруч. Вони дружили, торгували, закохувалися, інколи сварилися, але загалом це історія спільності, історія співпраці”, – ділиться Михайло Винницький.

У межах першого дня конференції Ігор Цепенда та Ян Маліцький підписали спільну заяву про співпрацю, в якій відзначено виняткову важливість проєктів “Обсерваторія на горі Піп Іван” та “Міжнародний центр зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща в Микуличині” для розвитку академічної та наукової співпраці між Україною і Польщею.

Директор Студій Східноєвропейських досліджень Ян Маліцький зазначив, що співпраця між двома сусідніми країнами, особливо у науковій сфері, має важливе значення.

“Коли дві країни є сусідами, міжкультурна комунікація є особливо цінною. І саме ці два проєкти – Обсерваторія на горі Піп Іван і Центр міжнародного академічного обміну в Микуличині – є прикладом такої взаємодії”.

Дискусії проходили у форматі відкритого обговорення, що дало можливість кожному учаснику вільно висловити думку та долучитися до конструктивного діалогу. Увага також була приділена спільним освітнім і науковим програмам, а також перспективам подальшого розширення академічного партнерства.

Як розповів Володимир Куртяник, студент-магістрант факультету історії, політології та міжнародних відносин Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, питання академічної мобільності нині є надзвичайно актуальним.

Зазвичай, якщо українці їдуть за кордон, то вони їдуть до Польщі. Зараз такої тенденції, очевидно, ми не бачимо і з польської сторони, але тим не менш, я вважаю, що є правильним, шукати якісь точки дотику, тому що це допомагає налагоджувати співпрацю тільки в академічному плані, проте і в загальнонаціональному плані, загальнополітичному плані”.

4 квітня має пройти панельна дискусія на тему “Якими будуть польсько-українські стосунки 4 квітня 2026 року?”, під час якої учасники зможуть проаналізувати сучасні виклики, поділитися прогнозами та спільно напрацювали бачення майбутньої співпраці.

По завершенню дискусії організатори проведуть науково-краєзнавчу експедицію.

Читайте також: Франківські науковці передадуть 400 тисяч гривень з премії Патона на ЗСУ