Скільки коштує приготувати паску у Франківську + рецепти від прикарпатських господинь (ФОТО)
15 Кві, 2025 16:45

У кожному домі — свій рецепт паски, переданий з покоління в покоління. Одні печуть паску з молоком, інші — з вершками, але в кожної є щось спільне: вона про любов. Про ранок, коли сонце ллється у вікна, а на столі — кошик, у якому серед писанок і ковбаски гордо стоїть паска, прикрашена білосніжною глазур’ю з кольоровою посипкою, або ж власноруч зліпленими квітами.
“Галка” вирішила дізнатися та порівняти ціни на продукти для випікання паски на центральному ринку, в найближчому АТБ, Сільпо та Рукавичці.
Порівняльна таблиця цін, яку ми сформували (ред. станом на 12 квітня):
І разом з тим, гуляючи між рядами центрального ринку “Галка” розпитала продавчинь, як вони випікають паску.
Продавчиня мʼясної продукції Марія зі Старого Лисця з радістю поділилася рецептом, за яким сама вже багато років випікає паску:
- Спершу вона збиває 2 яйця;
- Додає 150 грамів цукру;
- Родзинки, або ж, якщо хтось любить сухофрукти, то можна додати їх;
- 150 грамів вершків;
- Половину пачки дріжджів.
“Ставлю, щоб воно годину настоювалося. Потім гарно це все вимішую, щоб тісто було не пухке, а мʼякеньке. Потім кладу випікати в формочки на 40-50 хвилин на невеликому вогні”.
Прикрашає паску Марія глазур’ю, яку теж робить сама:
- Збиває міксером білки
- Додає пудру
- Трохи желатину
“Тоді воно не пливе, а гарно тримається на пасочці”, – підсумовує франківка.
Продовживши гуляти між рядами, «Галка» зустріла чимало добродушних господинь, які з радістю поділилися своїми секретами випікання великодньої паски.
Марія з Тлумаччини розповіла, що коли пече паску, білки не дає, а тільки жовтки. Аргументуючи це тим, що білок “стягує” паску.
Жовтки Марія змішує з цукром (ред. цукру дає настільки багато, наскільки хоче отримати в результаті солодку паску), ванільний цукор, родзинки (ред. слід зазначити, що перед тим, як додавати родзинки до тіста, Марія миє їх та сушить), потрохи борошна і 30-40 хвилин вимішує. Зазначає, що рецепт передбачає ще додавання масла та дріжджів.
Зверху змащує паску яйцем та кладе випікатись на 40 хвилин у нагрітій духовці. А коли вершечок припечеться, вона кладе зверху фольгу.
Щоб паска сяяла, Марія змащує її вершечок цукром, накриває рушником та відкладає. А сама за цей час ліпить з тіста розочки та плете довкола косу.
Після своєї розповіді Марія гукнула свою сусідку, яка продавала вербу та теж, як виявилося, випікає паску на Великдень. Галина з Надвірнянщини з радістю поділилася рецептом:
- Кипʼячене молоко – 1 л
- Вода – 1 л
- Дріжджі – 100 г
- Масло – 250 г
- Сіль – ложечка
- Цукор – літрова банка
- Ваніль – 2 пачки
- Олія – 3 ложки
“Пів години я це збиваю, поки не почнуть виступати бульбашки. Тоді я додаю муку та замішую”, – розповідає Галина
Коли тісто підросте, жінка його двічі збиває. Після цього додає родзинки та запікає 30-40 хвилин у печі.
У пошуках цін на домашнє молоко для випікання паски, «Галка» натрапила на продавчиню Марійку з Богородчанського району.
Вона з задоволенням поділилася своїм рецептом великодньої паски:
- Кипʼячене молоко – 700 г
- Вода – 1 л
- Дріжджі – 50 г
«Дріжджі я завжди розводжу на цукрі. І висипаю їх у тепленьку водичку з молоком. Потім додаю борошно, і роблю тісто таким ріденьким, як сметанка. Обовʼязково вимішую, щоб не було комочків і накриваю на півгодини, щоб маса випустила бульбашки», – ділиться Марійка.
Після цього вона замішує тісто:
- Яйця – 5-6 шт
- Цукор – 300 г
- Додає суміш, яку попередньо готувала
- Сіль – 1 ст.л або ж ч.л
Замішує тісто франківка понад годину, допоки воно не прилипатиме до рук.
«Коли вже домішую, то додаю у тісто ще 2-3 ложки сметани та 200 грам масла кімнатної температури. Тоді гарно вимішую ще з усім цим. По бажанню, можна ще додати ванільний цукор та родзинки, у мене, наприклад, внуки це дуже люблять», – каже Марійка.
Коли тісто замішане, вона накриває його зверху рушником та кладе в тепле місце, щоб воно повністю наповнило собою каструлю.
Пече паску Марійка рівно годину. А прикрашає власноруч виробленими квітами з тіста.
Неподалік Марійки продавала ковбаси Марія з села Маркова. Жінка каже, що вже 35 років пече паски, та погодилася поділитися рецептом:
- Кипʼячене молоко – 3 л
- Топлене масло – 500 г
- Домашні яйця – 10 шт
- Дріжджі – 80 г
- Родзинки
- Сіль – 20-30 г
- Цукор – 1-1,5 л банка
- Ванільний цукор
Годину Марія замішує тісто. Та три години випікає.
Великдень — це не лише про свято, а й про тепло родинного дому, традиції та аромат свіжоспеченої паски. Попри відмінності у рецептах — хтось кладе більше цукру, хтось уникає білків, а хтось пече паску по три години — всіх об’єднує одне: любов, з якою ці паски готуються. У кожному рецепті — частинка історії, яку жінки передають із покоління в покоління. І, здається, немає нічого ціннішого, ніж паска, замішана власноруч і приправлена найкращими спогадами.
Смачної паски та теплого Великодня!