24 квітня в історичному комплексі Палацу Потоцьких у Франківську пройшла стартова пресконференція міжнародного проєкту “Міжкультурна свідомість багатонаціональних міст: толерантність нових поколінь”.
Про це пише Галка з місця події.
Детальну презентацію проєкту провели проєктна менеджерка Юлія Баволяк та директор КП “Простір інноваційних креацій Палац” Володимир Гайдар.
Проєкт InterCities має сприяти підвищенню соціальної толерантності до національних спільнот і етнічних груп у прикордонному європейському регіоні.
За словами Юлії Баволяк, головна ідея полягає в “пізнанні себе через розуміння і усвідомлення інших національних спільнот”.

Загальний бюджет проєкту становить 457 733 євро. З них 411 960 надає Європейський Союз у межах Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Бюджет для Івано-Франківська складає 222 568 євро, з яких 200 000 євро – грантові кошти, а решта – співфінансування з міського бюджету.
Проєкт, розрахований на 20 місяців – з 1 березня 2025 року. Передбачає цілий комплекс заходів, спрямованих на поглиблення розуміння спільних цінностей, розвиток міжкультурного діалогу та підвищення туристичної привабливості регіону:
- Археологічне дослідження території Палацу Потоцьких. За словами Юлії Баволяк, попередні ремонтні роботи в корпусі Ж виявили, що територія має значний археологічний потенціал для дослідження.
- Розробка проєктно-кошторисної документації для двох корпусів палацу. Документація готуватиметься для корпусів В і Ж, де планується створення центру міжкультурного діалогу та мультимедійного музейного простору відповідно.
- Започаткування Центру міжкультурного співробітництва в Івано-Франківську, який розміститься в корпусі В. За словами Володимира Гайдара, тут будуть представлені матеріальна та нематеріальна спадщина різних етнічних спільнот, проводитимуться виставки та культурні заходи, планується навіть створення “перехідного кабінету” для почесних консулів різних країн.
- Закупівля обладнання для центру. Частина бюджету буде спрямована на технічне забезпечення функціонування центру.
- Зустрічі зі стейкхолдерами та розробка контенту. Передбачається активна співпраця з представниками різних етнічних спільнот для створення якісного наповнення центру.
- Практичні заняття для студентів. У рамках проєкту студенти отримають можливість здобути додаткові практичні знання з археології, управління об’єктами культурної спадщини та реставрації.
- Проведення Міжкультурного фестивалю в Івано-Франківську. Захід заплановано на наступний рік.
- Форум міжкультурного діалогу. Тематична подія для обговорення збереження матеріальної і нематеріальної культурної спадщини.
Паралельно з українською стороною, румунські партнери також реалізують низку ініціатив:
- Реставрація трьох будинків-пам’яток в музеї – українській, угорській та німецькій.
- Реорганізація виставки до відкриття Будинку Яничків.
- Фестиваль-конкурс короткометражних фільмів “Недосліджені історії: міжкультурний діалог”.
- Архітектурний табір та форум з технології реставрації деревини.
- Розвиток двох альтернативних культурних маршрутів, пов’язаних з Карпатським культурним шляхом.
Володимир Гайдар підкреслив історичну важливість створення центру міжкультурного діалогу саме в Палаці Потоцьких.
“Місто Станіславів було засноване одразу як поліетнічне – з українцями, русинами, поляками, вірменами та євреями. Нині воно має значно більше представників різних етнічних спільнот, які мають між собою комунікувати, особливо в такий складний час, як партнери для боротьби за нашу свободу і незалежність”, – зазначив директор КП “Палац Потоцьких”.

За його словами, корпус В палацового комплексу має просту структуру. Він придатний для пристосування під центр міжкультурного діалогу – з рядом приміщень офісного та представницького характеру, а також виставковими площами на першому і другому поверхах.
Заступник міського голови Святослав Никорович наголосив на європейському контексті проєкту:
“Звідси починається та історія Франківська, яка є європейською, та історія Франківська, яка вказує на наше місце в історії Європи загалом. Франківськ, як і Львів, був на перетині торгових шляхів, і тут взаємодіяли різні культури – вірменська, польська і, найголовніше для нас, – українська”.
Він також додав, що у Франківську вже зараз “всі етноспільноти гарно себе почувають, конфліктів немає”. Новий центр допоможе координувати роботу з іноземними делегаціями та туристами, які цікавляться культурною спадщиною, пов’язаною з їхнім етносом.
