640 000 українців в списках на депортацію з ЄС: фейки та маніпуляції в інфопросторі Прикарпаття

Автор: Вадим Войтик

26 Тра, 2025 15:07

Поділитись публікацією
640 000 українців в списках на депортацію з ЄС: фейки та маніпуляції в інфопросторі Прикарпаття

ЄС та США впровадили часткову депортацію для українців, на вимогу ЄС бензин заміняють небезпечною бовтанкою, а доступ до соцмереж скоро стане можливим лише за посвідченням особи. “Галка” розібрала кілька популярних протягом останнього час фейків та маніпуляцій про відносини Україна-ЄС.

Аби користуватися Інтернетом в ЄС буде потрібна реєстрація особи

Кожен користувач Інтернету повинен буде зареєструватися, надавши свої реальні дані. Таким чином, інші, ті, хто не надали свої дані, користуватися інтернетом не будуть”.

Про це пише проросійський пропагандист Анатолій Шарій. 

За його словами, з відповідною ініціативою до Єврокомісії звернулися три країни Європейського союзу – Франція, Греція та Іспанія.

Як багато було розповідей про КНДР та інші режими, в яких неможливо зайти в Інтернет. Ви розумієте, яке майбутнє чекає на Європу?” – бідкається Шарій. 

НАСПРАВДІ

Іспанія, Греція та Франція дійсно наполягають на тому, щоб Європейська комісія швидко запровадила систему перевірки віку в ЄС та встановила мінімальний вік для доступу до соціальних мереж.

Про таку ініціативу повідомляють європейські медіа, зокрема видання Euractiv.

При цьому Греція та Франція підтримують заборону доступу до соціальних мереж для користувачів віком до 15 років. Однак Іспанія пропонує залишити це питання відкритим для ширшого обговорення.

Паралельно з цим кожна країна працює над власними рішеннями:

  • Іспанія та Франція вводять обов’язкову перевірку віку для сайтів “для дорослих”;
  • Греція ж запустила інструмент цифрового управління – так званий “Дитячий гаманець” (додаток для перевірки віку користувачів та батьківського контролю).

Міністри цифрових технологій Іспанії, Греції та Франції стверджують, що “погано розроблені цифрові продукти та послуги” викликають низку проблем зі здоров’ям у неповнолітніх, які “постійно стикаються з тривіальним чи порівняльним контентом”.

З огляду на це чиновники пропонують прискорити роботу над законодавством, яке допоможе:

  • обмежити доступ молоді до “сумнівного контенту” та такого, що “викликає залежність”;
  • посилити можливості батьків обмежувати використання платформ соціальних мереж та сайтів для дорослих.

Вже зараз у ЄС готують загальноєвропейський додаток для перевірки віку – як тимчасове рішення у рамках запусків цифрових гаманців ЄС наприкінці 2026 року.

Водночас деякі європейські країни хочуть, щоб додаток “йшов далі”: не тільки дозволяв перевірку віку, а й підтримував механізми батьківського контролю та обмежував використання певних додатків для неповнолітніх.

Важливим є те, що цифрові гаманці ЄС (EU Digital Identity Wallet) розробляються з акцентом на конфіденційність.

Головна ідея цифрових гаманців полягає в тому, щоб дозволити користувачам вибірково ділитися інформацією, не розкриваючи всі свої особисті дані. Наприклад, ви можете підтвердити, що вам 18+ років, не розкриваючи точну дату народження, номер паспорта чи інші конфіденційні деталі. Це називається “Zero-Knowledge Proofs” (доведення з нульовим розголошенням).

Мета полягає в тому, щоб надати користувачам контроль над своїми даними, а не змушувати їх розкривати всю свою ідентичність для доступу до онлайн-послуг.

Європейська Комісія у своїх рекомендаціях розглядає різні методи підтвердження віку:

  • Перевірка віку (age verification): З використанням документів, що посвідчують особу (наприклад, через цифрові гаманці).
  • Оцінка віку (age estimation): Використання технологій (наприклад, на основі аналізу голосу або обличчя) для приблизного визначення віку, без збору ідентифікаційних даних.
  • Самодекларація віку (self-declaration): Проста заява користувача про свій вік, яка вважається найменш надійною.

Закон про цифрові послуги (DSA) не нав’язує єдиний метод перевірки віку, дозволяючи платформам обирати найбільш відповідні та пропорційні заходи.


На вимогу ЄС бензин почали розбавляти спиртом, а це загрожує старим авто

Водії, ваші авто під загрозою: з 1 травня бензин будуть мішати зі спиртом — біоетанолом”, — повідомив Telegram-канал “Івано-Франківськ 24/7” (колишній Blacklist). 

Канал посилається на коментар аналітика Консалтингової групи А-95 Артем Куюн виданню “Телеграф”: 

Україні з 1 травня 2025 стане обов’язковим додавання спирту до бензину — так званого біоетанолу. Встановлена мінімальна кількість цього спирту — 5%, тобто, по факту, її може бути й більше. Це вимога закону, який Рада прийняла у червні 2024 року.

Така алкогольна бовтанка для автомобілів впроваджується в Україні у зв’язку із підготовкою до вступу в ЄС, але має одне локальне “але”. Перевірити якість “коктейлю” буде неможливо — наразі не існує критеріїв та органу, що це перевірить”.

НАСПРАВДІ

Від травня усі українські автозаправки дійсно зобов’язані продавати бензин з 5-відсотковим вмістом біоетанолу. 

Це спирт, отриманий шляхом перероблення аграрної сировини — кукурудзи, пшениці або цукрової тростини. Його додають до бензину для підвищення октанового числа пального, зменшення викидів CO₂, зниження залежності від імпортного бензину. В країнах, де не видобувають нафту, спиртовий бензин — звичайне явище.

Така вимога для пального діє в ЄС вже понад 10 років, а була затверджена ще раніше: Директива 2009/28/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 23 квітня 2009 року про сприяння використанню енергії з відновлюваних джерел (переглянута Директивою (ЄС) 2018/2001).

Для сучасних автомобілів (виготовлених після 2000 року) екологічна добавка (маркується як Е5) є цілком безпечною. Більшість виробників автомобілів заявляють про сумісність своїх двигунів з паливом E5, а деякі – і з E10. 

Біоетанол має високе октанове число (близько 106), що може покращити якість згоряння палива та зменшити ризик детонації. Також він сприяє зменшенню шкідливих викидів в атмосферу.

Натомість у старих автомобілях, виготовлених до середини 90-х, паливні системи можуть бути менш стійкими до спиртовмісних сумішей. Власникам старих автівок радять замінити прокладки, шланги та ущільнювачі. Зношені розхідники можуть бути нестійкими до спирту.

При цьому для контролю якості і відсотку спирту в пальному всі повноваження має Держекоінспекція та агенція з енергоефективності. Споживачі, які мають сумніви щодо якості пального, можуть звертатися до територіальних органів Держпродспоживслужби. Ці органи, своєю чергою, можуть ініціювати перевірки та залучати експертні лабораторії для відбору зразків палива та проведення його аналізу.

При цьому експерти нагадують, що ця “бовтанка” для українського ринку – не новий продукт, тож про ймовірні проблеми було б давно відомо. Ми споживаємо бензин з тим чи іншим відсотком спирту ще з 2022 року. 


ЄС та США впровадили часткову депортацію для українців

З 06 березня 2025 року в ЄС та США впровадили часткову депортацію для українців, списки вже складено. Більше 640 000 українців в списках, але 87% з них про це ще не знають. Перевірте себе і порекомендуйте знайомим”.

Такі та подібні повідомлення час від часу з’являються в анонімних Telegram-каналах Прикарпаття.

НАСПРАВДІ

Ця “новина” є фейком, який не має жодного стосунку до реальності. Фейкові новини часто створюються з розрахунком на сильний емоційний відгук (шок, обурення, страх, цікавість). Користувач, зацікавлений “сенсаційною” новиною, може перейти за покликанням, не замислюючись про його справжню мету.

При цьому деякі користувачі схильні довіряти анонімним джерелам інформації, особливо якщо вона подається як “ексклюзивна” або “інсайдерська”.

Такі повідомлення розміщуються переважно з метою монетизації та збільшення аудиторії. 

Перенаправляючи користувачів на інший канал і спонукаючи до підписки, власники каналів штучно збільшують кількість своїх підписників. Це робить канал візуально більш “авторитетним” та привабливим для рекламодавців.

Чим більша аудиторія каналу, тим дорожче можна продавати рекламні інтеграції. Це може бути пряма реклама від інших каналів, компаній або особистостей, або ж реклама через офіційну платформу Telegram Ads (для каналів з аудиторією від 1000 підписників).

Крім того, канали з великою кількістю підписників мають значну цінність на “чорному ринку” Telegram-каналів і можуть бути продані за великі суми.

Іноді за такими перенаправленнями можуть стояти канали, які надалі просувають шахрайські схеми (наприклад, фейкові інвестиційні проєкти, фішингові сайти, продаж “сигналів” для криптовалютних угод тощо).

Ба більше. Шляхом перенаправлень створюються цілі мережі взаємопов’язаних каналів, які можуть використовуватися для цілеспрямованого поширення дезінформації, пропаганди або маніпулятивних наративів. Фейкова новина слугує “наживкою”, щоб залучити аудиторію до цієї мережі.

Як себе убезпечити:

  • Критично оцінюйте джерела: Завжди перевіряйте інформацію з кількох надійних джерел.
  • Будьте обережні з “сенсаційними” новинами: Особливо ті, що викликають сильні емоції.
  • Звертайте увагу на посилання: Якщо посилання веде не на очікуваний вами ресурс, або просить підписатися на інший канал без явної причини – це привід для підозри.
  • Не довіряйте анонімним каналам: Якщо у каналу немає чіткої інформації про його власників чи редакцію, до його інформації слід ставитися з великою обережністю.

Мораль

  • Ні, в Євросоюзі наразі не планується ідентифікація особи для доступу до соцмереж чи Інтернету.
  • В Україні вже не один рік реалізується пальне з добавкою біоетанолу і це не має жодних катастрофічних наслідків.
  • Новини з “сенсаційною” новиною і закликом перейти за посиланням переважно є фейками.