
Проблеми з водопостачанням та якістю питної води в різних регіонах України перетворили бізнес на воді в найприбутковішу та стабільну галузь. Завдяки щоденному споживанню бутильованої води вдома, в офісах та на виробництві кількість споживачів постійно збільшується.
Запуск розливу води потребує чіткого бізнес-плану, сертифікації виробництва та певних капіталовкладень. Цей вид діяльності передбачає організацію очищення, розливу та створення умов для зберігання води. Питну воду добувають з артезіанських скважин або фільтрують водопровідну. За потреби бутильовану воду доставляють споживачу чи в мережу супермаркетів для продажу. На міні-заводі встановлюють лінію розливу води згідно з усіма технологічними вимогами. Спрощений варіант має вигляд точки розливу, де клієнт набирає очищену воду в свою тару або замовляє бутильовану воду з доставкою.
В чому особливості бізнесу з розливу води
Бізнес на воді має два основних напрями: це автомати з розливу та виробництво питної води. Перший варіант має спрощену схему продажу води через автоматизовані системи, якими можна керувати онлайн без присутності обслуговуючого персоналу. Запуск міні-заводу – це модель, яка передбачає створення повноцінного бізнес-плану для організації виробництва та продажу очищеної води з мінімальними затратами та з метою отримання прибутку.
Переваги розливу води
Попит на чисту питну воду постійно зростає, оскільки організм людини потребує достатньої кількості рідини. Кожна сім’я споживає в середньому 5-10 л за добу, потребуючи продукції найвищої якості. Тому бізнес з розливу та продажу води стрімко розвивається. Виробництво питної води має такі переваги:
- Швидкий старт «під ключ» за наявності необхідного обладнання та дозволів.
- Окупність бізнесу 10-12 місяців.
- Висока рентабельність.
- Наявність постійної бази клієнтів.
- Зростання попиту на цілющу продукцію.
- Стабільність в будь-яку пору року.
Плануючи фасування питної води, варто провести дослідження ринку в своєму регіоні. Це дасть змогу визначити можливості запуску виробництва з високою рентабельністю. Для запуску бізнесу не потрібні великі інвестиції. Стартовий капітал окупиться вже за 2-3 місяці.
Формати бізнесу на воді
Розпочати розлив води для продажу можна в різних форматах. Це може бути автомат з очищення води, який підключається до водопровідної системи. Такий варіант не забезпечує високу якість очищення, зате швидко приносить прибуток.
Стабільним та перевіреним варіантом для відкриття бізнесу стане лінія з розливу води. Такий формат дозволить не лише розливати воду в ємності різного об’єму (від 0,5 л до 19 л), але й розширить можливості отримання прибутку.
Якщо автомат можна розмістити в супермаркеті за домовленістю, то для виробництва води потрібне окреме приміщення, обладнання та вибір постійного джерела води. Запуск лінії розливу дозволить проводити фасування води з доставкою до споживача. Бутильована продукція (5, 7, 10, 19 л), вода в пляшках (0,5–2 л) може довго зберігатися на складі та доставлятися на замовлення в будь-яких обсягах та форматах.
Проблеми запуску виробництва
Ринок виробництва питної води постійно розширюється. Щоб організувати своє виробництво, важливо стартувати з грамотного бізнес-плану та підготувати пакет документів, які підтверджують законну діяльність, дотримання санітарних та пожежних умов.
Якщо виробництво питної води розраховано на розлив і продаж у власній тарі, необхідно вирішити такі організаційні питання:
- Оформити ліцензію на право запуску міні-заводу (ФОП або ТОВ КВЕД).
- Вибрати джерело води – артезіанська чи водопровідна фільтрована. Оформити договір на водопостачання та водовідведення.
- Придбати та встановити обладнання для розливу, фільтрів для очищення та фільтрації води. Підготувати відповідну тару.
- Отримати сертифікат якості води за державним стандартом (ГОСТ 7525:2014) та санітарно-епідеміологічний висновок.
- Провести сертифікацію виробництва (технічні умови, дозволи на приміщення від ДСНС, санітарний паспорт).
- Зібрати підтверджуючі документи на обладнання (сертифікати відповідності, інструкції з експлуатації).
Для впізнаваності свого бренду важливо створити дизайнерську упаковку та запустити рекламу в соцмережах, на місцевому телебаченні чи радіо. На зовнішню рекламу та вивіску можна одержати дозвіл від місцевої адміністрації.
Для швидкої реалізації бутильованої води потрібен власний транспорт та договори зі споживачами. На повноцінному заводі в штатний розпис вводять посади технолога, лаборанта, водія, адміністратора з відповідною оплатою праці.
Що потрібно для запуску лінії розливу води
Виробництво питної води можна розпочати з автомата розливу з якісними фільтрами. Для розширення обсягів фасування встановлюють міні-лінії розливу або відкривають завод. Крім дозвільної документації та стартового капіталу, бізнесмену-початківцю потрібне спеціалізоване обладнання та витратні матеріали. Вибір залежить від масштабу, джерела води, обраного формату розливу.
Вимоги до приміщення
Встановити лінію розливу води можна в орендованому приміщенні або окремо зведеній будівлі, якщо мова йде про повноцінний завод. Приміщення повинно відповідати таким вимогам:
- Внутрішні стіни, стеля та підлога зроблені з вологостійких матеріалів, легко миються та дезінфікуються.
- Встановлена система вентиляції, що запобігає накопиченню бруду та вологи.
- Підтримується температурний режим 15–25°C, вологість повітря — до 70%.
- Підключене джерело питної води (свердловина чи водопровід), яке пройшло сертифікацію якості за ДСТУ чи ГОСТ.
- Облаштована каналізація для виведення стічних вод.
- Освітлення розташоване на рівні робочих поверхонь, має надійне заземлення.
Виробниче приміщення, де встановлюється лінія розливу води, розділяється на виробничі зони: для миття тари, розливу, закупорювання тари, пакування та зберігання готової продукції. До будівлі облаштовують зручний під’їзд транспорту для розвантаження/завантаження необхідних матеріалів.
Обладнання для виробництва питної води
Запуск розливу води розпочинається з вибору якісного обладнання для очищення та фільтрації, розливу та фасування готової продукції. Всі складові повинні відповідати стандартам та мати сертифікат якості.
В перелік обладнання для очищення води входять:
- очисні фільтри для механічного видалення брудних домішок;
- додаткові фільтри з активованим вугіллям;
- ультрафіолетова лампа для дезінфекції рідини;
- зворотний осмос, що забезпечує глибоку очистку;
- мінералізатор;
- озонатор або УФ-дезинфектор для стерилізації перед розливом.
Розлив води в тару виконують на спеціальній лінії розливу. Вибирають один з варіантів:
- Напівавтоматичну з розливом, закупорюванням, наліпкою етикеток (100–200 бутлів за годину).
- Автоматизовану з підвищеною продуктивністю (до 500 бутлів за годину).
Для злагодженого виробництва встановлюють також ротаційну мийку, ополіскувачі для тари. Вони потрібні для повторного використання бутлів з ПЕТ (особливо 19 л). З допомогою кришкодавів наповнену ПЕТ-тару герметично закривають. Етикетувальні машини автоматично наклеюють етикетки. Транспортування заповненої та порожньої тари проходить по конвейєру. Завершує цей процес автоматична машина з пакування бутилів та пляшок в пакети або термоусадочну плівку.
Матеріали для розливу води
Фасування питної води потребує якісної та зручної тари. На лінії розливу частіше використовують пластикові пляшки та бутлі, оскільки скляна тара має невелику місткість.
Необхідні матеріали:
- Пластикові пляшки ємністю від 0,5 до 19 л (багаторазові або одноразові).
- Кришки, пробки, пломби.
- Етикетки для маркування з дизайном бренду.
- Пакети або термоусадочна плівка для пакування.
Для зберігання очищеної води на підприємстві розташовують харчові ємності та холодильні камери. Складські приміщення укомплектовують стелажами, піддонами, вантажними візками. Для викачування води використовують насоси, шланги, крани харчового призначення.
Надійним партнером у поставках матеріалів для виробництва води стане компанія MCT COMPANY. Досвідчені менеджери порадять, яку тару вибрати, щоб вода довгий час зберігала свіжість та чистоту.
Як запустити лінію розливу води
Лінію розливу води запускають після підготовки приміщення та встановлення обладнання. За цей процес відповідає кваліфікований технолог.
Діяти потрібно покроково:
- Встановити обладнання у підготовленому приміщенні.
- Провести тестувальний пуск конвейєра.
- Зробити перший прогін без води, другий — з водою.
- Налаштувати параметри розливу, температури, тиску з врахуванням швидкості руху конвейєра.
- Перевірити герметичність закупорювання та міцність етикеток.
Від вибору тари для розливу води залежить якість кінцевої продукції та довіра постійних клієнтів. Готовий комплект від перевіреного виробника легко встановити та запустити за кілька тижнів. Це допоможе малому та середньому бізнесу зекономити кошти та підвищити рентабельність виробництва. Стратегічне планування та глибоке вивчення проблеми питної води в регіоні дозволить швидко знайти свою нішу та відкрити прибутковий бізнес на воді. Розпочати можна з розливного автомата, розширюючи виробництво до повноцінного заводу з власним брендом, автоматичною лінією розливу, високоякісною продукцією. За допомогою та фаховою консультацією варто звернутися в MCT COMPANY – надійного партнера в виробництві обладнання та необхідних матеріалів для розливу води.
реклама