Як не захворіти, споживаючи овочі, розповіли у санепідслужбі
03 Лип, 2015 20:17
Сьогодні виробники сільськогосподарської продукції для підвищення врожайності широко застосовують пестициди та вносять в грунт нітратні добрива. Продукти з пестицидами можуть порушувати природний захист організму від раку, викликаючи мутації клітин і пухлини.
Крім того, пестициди при попаданні в організм можуть викликати отруєння з нудотою, блювотою і рідким стільцем, ураженням нервової системи і печінки.
Про це інформує прес-служба Івано-Франківського міськрайонного управління Держсанепідслужби з посиланням на начальницю відділу організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Оксану Федорович.
Пестициди – хімічні речовини, які є отрутами для шкідників, захистом від бур’янів і різного роду хвороб культурних рослин. В організм людини вони можуть проникати при вживанні плодів відразу з грядки. А також через вживання рослин, які накопичили в собі пестициди в процесі росту, якщо їх застосовували непомірковано.
Накопичення пестицидів в організмі повільне, але вірно підриває здоров’я, скорочуючи тривалість життя і провокуючи ендокринні хвороби, зниження імунітету, проблеми легенів і серця.
Щоб зменшити ймовірність зустрічі з ними, купуйте овочі та фрукти у перевірених виробників, а перед їжею ретельно промивайте фрукти і овочі в посудині з водою, морською сіллю і соком лимона або в содовому розчині, а потім споліскуйте під протічною водою.
Для підвищення врожайності і для підгодівлі культурних рослин, стимуляції їх росту та плодючості виробники сільськогосподарської продукції часто застосовуються хімічні добрива, які доставляють рослинам калійні солі. При регулярному їх внесенні в грунт у великому обсязі вони мають специфіку накопичуватися в певних частинах рослин.
Самі по собі нітрати – солі не небезпечні і не токсичні, однак в організмі або самих рослинах у результаті процесів метаболізму з них виходять нітрозосполуки, вони мають мутагенний (викликають мутації клітин) і канцерогенний (викликають пухлинний ріст) ефекти.
Крім того, нітрати з овочів, фруктів або зернових в умовах вологості і тепла або в процесі травлення в кишечнику людини під дією мікрофлори товстої кишки перетворюються в нітритні з’єднання. Ці речовини у великій кількості небезпечні для здоров’я людини.
Найбільш небезпечними є ранні овочі та фрукти не по сезону. Найбільші кількості нітратів накопичують всі сорти капусти – білокачанна, броколі, цвітна і брюссельська. Крім того, небезпечні плоди які вирощені в тепличних умовах, тоді як грунтові овочі зазвичай малонітратні.
У теплицях і промислових господарствах всі рослини обов’язково обробляють пестицидами та нітратами, вручну такі обсяги не прополоти і не обробити. Виробники, з метою здешевлення виробництва і підвищення врожайності, додають ще й фактори росту.
В основному, нітрати надходять через коріння рослин і направляються в листя, найбільша кількість нітратів накопичує шпинат і листовий салат, коренеплоди, петрушка і селера, баштанні культури – особливо ранні кавуни та дині.
У звичайної капусти найбільше нітратів накопичується в качані і м’ясистих стовбурах великих листів, у кропу – в його ніжці, у коренеплодів “нітратна зона” – приблизно 2 см від гички. Кількість нітратів у плодах різко знижується при їх очищенні, відварювання і вимочуванні.
Попередньо очищені овочі необхідно помістити в посудину з водою на пару годин – це на чверть знижує кількість нітратів.
Майже повністю можна позбутися нітратів при відварюванні або обробці парою коренеплодів, зелень слід облити окропом.
Нітрити досить широко використовуються в харчовій промисловості для виробництва ковбас та м’ясних консервів, для дорослих вони не є небезпечні, але можуть представляти реальну загрозу для дітей. Тому дітям не можна споживати багаті консервантами продукти, ковбасу та м’ясні напівфабрикати. Не варто ними зловживати і матері-годувальниці – нітрати і нітрити потрапляють в грудне молоко.
Нітрити відмінно всмоктуються з кишечника в кров і утворюють особливу сполуку з гемоглобіном крові – метілгемоглобін, це дуже міцний хімічний склад, не здатний переносити кисень. Якщо концентрація метгемоглобіну підвищиться до 10-15%, можуть виявлятися перші ознаки отруєння – слабкість і сонливість, млявість. Через кілька годин проявляються ознаки токсикозу і гострого отруєння: нудота і блювота, пронос, печінка збільшується і стає хворобливою.
Остерігайтеся привізних плодів – турецьких, єгипетських, марокканських. Їх обробляють речовинами для довгого зберігання.
Не соромтесь розпитувати продавця, звідки привезені овочі, вимагайте сертифікат на продукцію – у ньому відзначають рівень нітратів і шкідливих речовин.