Продукти домашнього приготування в герметично закритій тарі та засолена риба небезпечні, оскільки в домашніх умовах неможливо домогтися повного знищення збудників ботулізму. Це – небезпечне токсико-інфекційне захворювання, що протікає з ураженням нервової системи.
Про це інформують в Івано-Франківському міськрайонному відділі Держсанепідслужби.
У зв’язку з цим для профілактики перед вживанням домашніх консервів необхідно прогрівати розкриті банки при 100 °С протягом півгодини (в киплячій воді) – це призведе до руйнування ботулотоксину.
Особливо це стосується консервованих грибів, так як повністю відмити їх від найдрібніших частинок ґрунту, в яких, можливо, містяться спори ботулізму, практично не можливо.
Продукти, що не підлягають термообробці, але також представляють собою сприятливе місце для розвитку токсину (солона і копчена риба, ковбаса), повинні зберігатися при температурі не більше 8-10С°.
Не можна вживати в їжу консерви (м’ясні і овочеві), куплені в магазинах, якщо кришка банки хоч трохи надута. Такі надуті банки («бомбажні») підлягають утилізації.
Ботулізм – викликається паличкою ботулізму Clostridium botulinum.
Зазвичай захворювання виникає в результаті попадання в організм продуктів харчування, води або аерозолів, заражених ботулотоксином – речовиною, яка виробляє паличка ботулізму.
Читайте також: На Прикарпатті зросла кількість випадків захворювання на ботулізм
Інфекція потрапляє до організму через слизові оболонки дихальних шляхів, шлунково-кишковий тракт, пошкоджену шкіру та легені.Ботулізм може проявлятися у вигляді одиничних отруєнь або у вигляді отруєнь цілих груп людей.
Найчастіше зустрічаються випадки захворювання, пов’язані з вживанням солоної риби (таранки) та консервів домашнього приготування. Без використання сучасних методів лікування ботулізму летальний результат становить до 30-60 %. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, тобто людина може захворіти повторно.
Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини (найчастіше сільськогосподарські тварини), деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина, з екскрементами якого паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори.
Спори здатні тривалий час зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, зерно, м’ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися.
Читайте також: Госпіталізовано 31-річну жительку міста Коломия з діагнозом “ботулізм”.
Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється токсин (ботулотоксин), що є сильною отрутою й не руйнується шлунковим соком. Ботулотоксин в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах – протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій.
За 2015 рік в Україні зафіксовано 32 випадки захворювання на ботулізм, внаслідок яких постраждало 35 осіб.
Із загальної кількості постраждалих четверо осіб померли. Двоє людей загинуло у Запорізькій області (джерелом захворювання стала в’ялена риба), одна людина померла у Житомирській області (через вживання копченої риби не належної якості).
Останнім зафіксованим випадком смерті внаслідок бутулізму була смерть мешканця Львівської області. Небезпека причаїлася у паштеті домашнього приготування. Тоді після застілля помер молодий хлопець, який за кілька місяців мав одружитися, а його наречену та її родину у важкому стані доправили у лікарню.
Читайте також: Франківцям радять, як вберегтися від харчових отруєнь та кишкових інфекцій