Активісти вимагають у Мінкульту врятувати залишки пивзаводу в Івано-Франківську
08 Лип, 2016 12:59
Представники ініціативи «Врятуємо старий Івано-Франківськ. Пивзавод» виступають за збереження пам’ятки національного значення – приміщення солодового цеху пивзаводу на вулиці Новгородській,28.
Вони написали лист до Міністерства культури, щоб воно припинило роботи на території пивзаводу, перевірило дотримання вимог пам’яткоохоронного законодавства його власником та розібралося з чиновниками з управління культури ОДА, які не виконують своєї роботи зі збереження пам’ятки.
Про це йшла мова 8 липня на прес-конференції членів ініціативної групи з ГО «Поступовий гурт франківців», ГО «Моє місто», Центр громадських ініціатив «Конкордія».
Керівник ГО “Поступовий гурт франківців” Сергій Адамович сказав, що також склали лист, в якому описують ситуацію довкола споруди, до міського голови Івано-Франківська. У ньому пропонують створити консультативну раду із представників громадськості та фахівців, які контролюватимуть охорону пам’яток у місті.
Споруда отримала статус пам’ятки національного значення 1978-ого року. Реставраційні роботи там проводилися ще у 80-тих, коли там діяв пивзавод. 2002-ого споруда перейшла у приватну власність, а в 2006-ому році власник підписав охоронний договір. Згідно з документами, реставрація пам’ятки мала відбутися у 2009-ому, проте наміри її здійснити постійно відкладалися.
Архітектор Ігор Панчишин розказав, що будівля броварні є пам’яткою промислової архітектури початку 18-ого століття.
“Дуже суттєвим є поняття “реставрація”, а не “реконструкція”. Пам’ятка – це та споруда, в якій головне зберегти автентику”, – зазначив Панчишин.
До історичного комплексу входить також споруда варного цеху пивзаводу, розміщена через дорогу. Називаючи реконструкцією, її перебудували з нуля, нова споруда втратила статус пам’ятки.
“Навіть у такій руїні цей будинок є ціннішим за той, що через дорогу відбудований”, – сказав Ігор Панчишин.
Він розповів, що пивзавод стоїть на залишках фортеці Станіслава, що є важливим для історії міста. Незважаючи на це, власник безконтрольно здійснював роботи на ділянці, забудовував довколишню територію, руйнуючи культурний шар.
Тож ініціативна група виступає проти подальшого будівництва на ділянці і вимагає зберегти хоча б те, що залишилося, від подальшого знищення.
“Володимир Федорак, начальник управління культури, написав лист – виконавець Давидюк – де власника зобов’язують провести благоустрій даної території , – сказав Олег Наворенський, представник Центру громадських ініціатив “Конкордія”.
Він повідомив, що теперішнім власником ділянки є ТОВ “Будівельна компанія Галицька”, яку пов’язує з Костянтином Бородайком.