Акушерський та гестаційний терміни вагітності: в чому різниця

17 Лис, 2021 13:52

Поділитись публікацією
Акушерський та гестаційний терміни вагітності: в чому різниця

Щоб контролювати перебіг вагітності, потрібно зіставляти її розвиток із терміном. На перший погляд тут немає нічого складного, достатньо лише знати, коли відбулося зачаття, а тоді відраховувати від нього тижні, й так до 40 тижнів, коли на світ з’являється малюк. Але складнощі починаються на першому ж етапі — моменті початку вагітності.

Щоб не заплутатися в самостійних підрахунках, використовуйте зручний калькулятор вагітності онлайн: https://mdclinics.com.ua/ua/calculator2/.

Коли починається вагітність

Під час менструального циклу є лише одна доба, коли може статися вагітність, — це овуляція. Під час овуляції розривається фолікул і з’являється яйцеклітина, готова до запліднення. Якщо запліднення протягом доби не відбувається, яйцеклітина гине. Виходить, достатньо знати, коли в останньому циклі відбулася овуляція, щоб точно знати дату настання вагітності? Загалом так, але дізнатися цю дату не так просто. У разі ідеального регулярного циклу у 28 днів вона припадає на 14 день (початком циклу вважається перший день менструації). Але ідеальний регулярний цикл — рідкість, і навіть у цьому випадку овуляція може припадати на різні дні, залежно від багатьох чинників, наприклад, стресу або стомлення.

Мабуть, може допомогти знання точної дати статевого акту, якщо він був один-єдиний в цьому циклі? Теж ні. Сперматозоїди зберігають здатність до запліднення в статевих шляхах жінки протягом кількох діб, щонайменше трьох.

У разі екстракорпорального запліднення відомий як день зачаття, так і час. Чи означає це, що точно відомий початок вагітності? Ні, оскільки вона настає лише тоді, коли запліднена яйцеклітина імплантується у стінку матки.

Всі ці неточності призвели до того, що для підрахунку терміну вагітності використовуються два способи: акушерський та ембріональний, або гестаційний.

Гестаційний термін вагітності

Оскільки овуляція припадає приблизно на 14-й день циклу, то від першого дня останньої менструації відраховують два тижні, й цю дату вважають початком вагітності. Загалом вона справді або збігається з датою зачаття, або знаходиться зовсім недалеко від неї.

Акушерський термін вагітності

Для акушерів дуже важливо знати термін вагітності, оскільки кожен етап має певні маркери розвитку плода. Покладатися на приблизну дату вони не можуть, адже менструальний цикл коливається у значних межах, а крім того, деякі жінки взагалі мають нерегулярні цикли. Тому було вирішено прив’язати термін до дати, яка точно відома, — перший день останньої менструації. Це початок активності яйцеклітини, з якої під час злиття зі сперматозоїдом утворюється ембріон, і саме його вважають днем ​​зародження нового життя.

Таким чином, акушерський термін вагітності відрізняється від фактичного (гестаційного) приблизно на два тижні. Наприклад, за акушерського терміну 9 тижнів плоду насправді лише 7 фактичних тижнів.

Найточніший спосіб визначення терміну вагітності

Дізнатись фактичний термін вагітності можна за допомогою УЗД з 5 по 12 тиждень. До 5 тижнів УЗД малоінформативне, а після 12 кожен ембріон розвивається у своєму темпі, тож точність падає. Точність УЗ-діагностики терміну вагітності становить 1–2 дні.