Алергія на котів у дітей: профілактика та поради для батьків

28 Бер, 2024 11:40

Поділитись публікацією
Алергія на котів у дітей: профілактика та поради для батьків

Коти можуть викликати алергію у багатьох дітей. Алергія на кота зустрічається вдвічі частіше, ніж на собак, і є досить рідкісною у дітей раннього віку, зазвичай алергія на котів проявляється від 4 років (1). Однак у деяких дітей вона може спостерігатися набагато раніше.

Всупереч поширеній думці, її викликає не безпосередньо шерсть тварини, а алергенний білок Fel d1, що виділяється кішкою. Сьогодні від алергії на котів страждає майже 10% населення, в тому числі і наймолодші (2).

Алергія на кішок у дитини – чи може від неї страждати немовля?

Алергія – це реакція імунної системи, яка при контакті з алергеном викликає запальні симптоми. Немовлята можуть проявляти ознаки алергії на котів дуже рано (кашель, нежить, повторне чхання тощо). Однак поставити діагноз малюкові не завжди легко. Це пов’язано з тим, що у дітей риніт і риносинусит може виникати поперемінно (3). Вони викликають симптоми, які дуже схожі на симптоми респіраторної алергії.

Симптоми алергії на котів у дитини старшого віку

У випадку сенсибілізації до котів у дітей та дорослих симптоми дуже схожі на симптоми алергічного контакту з іншими алергенами. У гіперчутливої людини може розвинутися алергічний риніт або бронхіальна астма. Також можлива поява шкірних і підшкірних уражень. У дитини з алергією на кота часто також спостерігаються очні симптоми (сльозотеча, печіння, свербіж) і симптоми з боку слизової оболонки носа (свербіж, чхання, закладеність носа, нежить, водянистість носа). Ці симптоми особливо загострюються у дітей з бронхіальною астмою та супутнім ринітом (2).

У дітей та дорослих з підвищеною чутливістю до алергенів котів реакція може бути спровокована дотиком або облизуванням чотирилапої тварини. У місці контакту може дуже швидко розвинутися кропив’янка та/або ангіоневротичний набряк. Навіть невинний на перший погляд укус (наприклад, під час гри) кота може призвести до анафілактичної реакції (1).

Алергія на котів – спочатку профілактика

При виявленні або підозрі на алергію на котів важливо, щоб оточення дитини було максимально неалергенним. З цією метою рекомендується дотримуватися наступних порад:

  • Обмежити контакт дитини з твариною;
  • Встановити очищувач повітря з фільтром з активованим вугіллям;
  • Якщо дитина контактувала з кішкою, ретельно вимити руки;
  • Провітрюйте будинок від 5 до 10 хвилин щодня;
  • Часто пилососьте пилососом з НЕРА-фільтром;
  • Не дозволяйте коту заходити в кімнату дитини;
  • Регулярно купати тварину та прибирати її підстилку (раз на тиждень);
  • Часто розчісуйте тварину, щоб видалити відмерлу шерсть. Шерсть є резервуаром алергенів;
  • Змащуйте тварину антиалергічним лосьйоном для нейтралізації Fel d1. Цей засіб, доступний у зоомагазинах або у ветеринара, ефективно допоможе вам позбутися алергенів з шерсті вашого улюбленця;
  • Підтримуйте навколишнє середовище якомога чистішим. Позбудьтеся килимів і килимових покриттів, замініть їх на матеріали, які можна прати (2).

Алергія на шерсть кота – не рідкість у сучасному світі. Правильна профілактика та підібрані ліки для зняття симптомів, такі як Еріус, допоможуть з нею справитися, полегшити симптоми. Але обов’язково зверніться до лікаря, при наявності симптомів алергії.

Література

1. Wallace D.V.: Pet dander and perenial allergic rhinitis: therapeutic options. Allergy Asthma Proc.

2. Gronlund H., Saarne T., Gfvelin G.: The major cat allergen Fel d 1,I diagnosis and Therapy. Int. Arch. Allergy Immunol. 2010, 151: 265-274

3. Feleszko W. et al. Unexpected cross-reactivity in a cat-allergy patient. An allergic reaction at the circus. Allergol Immunopathol (Madr) 2014; 42(6): 624-625.

самолікування

Реклама