Американські вчені розповіли, як спати краще та прокидатися швидше

Автор: Турій Роман

28 Січ, 2015 19:38

Поділитись публікацією
Американські вчені розповіли, як спати краще та прокидатися швидше

Американські вчені розповіли про сім причин поганого ранку та розповіли, що потрібно робити, аби спати довше й краще та прокидатися швидше.

Пробудження в темряві

Науковець у сфері довкілля при інституті сну Наталі Даутовіч говорить, що при сонячному світлі легше прокидатися, оскільки “наш внутрішній годинник чутливий до світла та темряви”. Аби краще прокинутися, вона рекомендує одразу розсувати штори або ж снідати на сонячній веранді.

“Зарядка на свіжому повітрі також допоможе нагадати вашому мозку, що прийшов час розпочинати день”, – пояснює науковець.

Якщо ж ви мусите прокидатися на світанку, коли тільки сіріє, Майкл Гренднер із університету Пенсільванії рекомендує увімкнути різке світло. Однак, зауважує науковець, чим раніше ви прокидаєтеся, тим менше світла потрібно вмикати, повідомляє Huffington Post.

Будильник на повторі

“Коли ви прокидаєтеся вперше, виникає бажання лягти знову спати, ви відчуваєте себе мляво і похмуро – це називається інертний сон. Це нормальний процес, який допомагає захищати ваш сон протягом всієї ночі, – говорить Гренднер. – Але проблема в тому, що вранці інертний сон дуже важко пересилити та прокинутися тоді, коли потрібно”.

А натискання на будильнику кнопки повтору зробить цей процес ще більш нестерпним, говорить Даутовіч.

“Сон після першого дзвінка будильника не якісний, і ви залишаєтеся ще більш втомленими”, – розповідає вона. У такому разі краще наводити будильник пізніше. Проте, ліпше спати цілу ніч і прокидатися без будильника. “Ви почуватиметеся більш жваво, якщо прокинетеся без допомоги електроніки”, – пояснює Даутовіч.

Спочатку кава
Гренднер стверджує, що кофеїн не потрібний, аби прокинутися.

“Зазвичай, люди п’ють кафеїн, аби прокинутися вранці. Проте це станеться природно, завдяки рухові, світлу та часу”, – каже науковець.

Він також пояснює, що роль кофеїну вранці теж переоцінюють. Насправді, каву краще вживати вдень, коли виділяється найбільше аденозину, який і викликає бажання спати.

Без сніданку

“Після хорошого нічного сну, вам потрібно правильно зарядити своє тіло, аби забезпечити продуктивність впродовж усього дня”, – пояснює Давоувіч.

Вона рекомендує починати ранок із великої кількості клітковини та білка. Наприклад, тости із арахісовим маслом або вівсяна каша із круто відвареними яйцями. Натомість у свої сніданки не варто включати продукти із високим вмістом ненасиченого жиру, магнію, калію, які, навпаки, сприяють сну.

Без відпочинку

Перед тим, як лягати у ліжко потрібно відпочити, аби розслабилося як тіло, так і розум. Науковці не рекомендують лягати спати одразу після роботи, прибирання чи перегляду телевізору, оскільки ваш мозок почне розслабитися тільки тоді, коли ви ляжете в ліжко. У свою чергу, це призведе до недооцінювання мозком того, як довго ви спите, тому вранці ви прокинетеся в’ялим.

“Ви маєте дати собі досить часу, аби використати сон із максимальною користю”, – говорить Гренднер.

Вчений також не рекомендує перетворювати ліжко на робоче місце, оскільки, таким чином, каже Гренднер, ви привчите себе не спати в ліжку.

Спати мало або погано

Якщо ви не спите щоночі рекомендовані 7-9 годин, прокидатися буде набагато важче. Так само важливо мати якісний сон вночі. Спеціалісти із Інституту дослідження сну говорять, що уникнення денного сну та вечірньої кави, алкоголю та важкої їжі допоможе покращити його якість.  Даутовіч каже, що лягати спати потрібно завжди в один час, навіть на вихідні.

“Таким чином ваш внутрішній годинник пристосується до регулярного часу сну, що допоможе вам швидше засипати вночі та легше прокидатися вранці”, – каже науковець.

Без допомоги

Як пояснює Герднер, якщо ви спите довго та якісно, проте вранці прокидаєтеся стомленими, це означає, що сон не глибокий. Причинами цього може бути, наприклад, хронічний біль чи проблеми із диханням. У такому разі потрібно звернутися до лікаря, який встановить діагноз та призначить відповідне лікування.

“Багато людей, які сплять вдень, мають проблеми із дихання, пов’язані зі сном, але про це навіть не здогадуються”, – каже спеціаліст.