Аномальна спека може спричинити аварійні знеструмлення – “Прикарпаттяобленерго” (ФОТО)
09 Лип, 2021 19:04
Несприятливі погодні умови – справжнє випробування не лише для організму людини, а й для електричного обладнання. На безперебійне електропостачання впливають не лише шквалисті пориви вітрів чи затяжні грози. Спека теж може стати наслідком серйозних аварійних ситуацій.
Найбільшою проблемою у дні, коли стовпчики термометра підіймаються вище 30 градусів, є аварії на «смоляних воронках» – кінцевих муфт кабельних ліній електропередач, які змонтовані на опорах чи підстанціях. В особливо спекотні дні 2 з 5 аварій стаються саме через вихід з ладу кінцевої муфти. «Смоляна воронка» – це своєрідний перехідник, кінцевий пристрій, який установлюють на кінці підземного кабелю, там де він приєднується до струмоприймача або при переході кабельних ліній на повітряні, для забезпечення його електричного з’єднання з іншими частинами системи. Як правило вони мають чавунний або сталевий корпус, заповнений бітумінозною масою, смолою, для ізоляції місця з’єднання кабелів від заземлених стінок для захисту ізоляції до точки приєднання.
За тривалого використання на поверхні «смоляної воронки» утворюється тонкий шар легкозаймистого пороху. При високих температурах смола у «воронці» нагрівається, розширюється, порох поступає всередину і вступає в реакцію зі смолою. В результаті – кінцева муфта кабелю роздувається і вибухає. Наслідком вибуху, як правило, є знеструмлення підстанції або вимкнення ліній від яких живляться споживачі.
Тривалість ремонту такого пошкодження залежить від фактичної шкоди, яку завдасть пошкодження. Якщо аварія станеться із кінцевою муфтою підземного кабелю, яка знаходиться в приміщенні підстанції, її доведеться міняти 1-2 години, якщо при вибуху не пошкоджене інше електрообладнання підстанції, а якщо аварія станеться з муфтою, яка з’єднує підземний кабель з повітряними лініями електропередачі – то замінювати доведеться усю вертикальну частину кабелю разом із «воронкою», а цей ремонт займає більше часу.
Минулого тижня температура повітря протягом двох днів була вищою, ніж 35 градусів і це мало наслідки. Через пошкодження «смоляних воронок» сталось 4 аварійних знеструмлень підстанцій в Івано-Франківську, ліквідовувати які довелось 2-3 години. Також кінцеві муфти горіли в Делятині, Ямниці та Калуші.
За прогнозами синоптиків, середина липня буде жаркою, температура повітря перевищуватиме позначку 30 градусів, а от температура поверхонь під прямими сонячними променями буде ще вищою. Прикарпатські енергетики просять з розумінням ставитись до ймовірних тимчасових вимкнень електропостачання, а у випадках виявлення диму чи інших очевидних пошкоджень в роботі трансформаторних підстанцій чи опор – триматись подалі від електрообладнання та телефонувати у кол-центр за номером 0 800 50 40 20. Бережіть себе!