Аномально висока температура та відсутність опадів призвели до грунтової посухи на Прикарпатті, – гідрометцентр
02 Вер, 2015 11:05
Аномально високі температури повітря у поєднанні з майже сухою погодою призвели до виникнення на рівнинній території області грунтової посухи, у передгір’ї показники були близькими до критеріїв посухи.
Вологозапаси орного шару грунту становили 07-11мм і були у передгір’ї недостатніми, на рівнині – незадовільними для підготовки грунту під посів та сівби озимого ріпаку у оптимальні строки. Склалися несприятливі передумови для сівби озимих зернових культур, ймовірна значна затримка посівної в оптимальні строки.
В нашому регіоні традиційно достатнього та нестійкого зволоження у серпні 2015 року було суттєво відчутно відсутність злив – таких типових для нашого регіону. У денному розрахунку по області було зафіксовано від 4 до 6 днів з опадами, в кількісному співвідношенні дощі розподілились нерівномірно. Так, на рівнині випало 8,2-15,8 мм опадів, що становить 10-20% серпневої норми, суттєвий дефіцит опадів було відчутно мешканцям передгірських районів, де випало лише 4% місячної норми (М Долина 3,5 мм). На висотах 1000 м і більше випало 34% місячної норми опадів (СЛс Пожежевська 47,1 мм).
А ось про гірські райони в розподілі атмосферних опадів не можна бути таким однозначним, так як на Карпатській селестоковій станції 05 серпня кількість опадів, яка випала локально у м. Яремче та не була зафіксована іншими пунктами спостережень, що розташовані у гірських районах, за винятком ГП р. Кам’янка – с. Дора (149 мм/ за 6-12 год.). Саме ця локальна злива і спричинила у відсотковому відношенні 108% місячної норми опадів на КСс Яремче (випало 115,5 мм за місяць, з них 97,6 мм випало 05 серпня).
Аналізуючи липень-серпень 2015 року в порівняні з останніми 5-ми роками (2010-2014 р.р.), можна зробити висновок: липень, а особливо серпень були аномально сухими та жаркими за кліматичними показниками (нормами) для Івано-Франківщини.
Внаслідок погодних умов, що склалися у липні–серпні місяці по території області, на водних об’єктах сформувалась низька літня межінь, відмічалось зниження рівнів води до найнижчих, та таких що наближаються до них, відміток за період регулярних спостережень, окремих ріках вони досягли позначок нижніх мінімальних історичних значень.
Серпнева кількість опадів в басейні Дністра склала переважно 2,3 – 34,0 мм, що становить 3–32% місячної норми, р.Лімниця–с.Осмолода 56 мм та р.Бистриця–Надвірнянська–с.Пасічна 46 мм (39–53% норми); в басейні Прута 13,0 – 43,0 мм (17 – 42 % місячної норми), за винятком м.Яремче, де сума опадів за місяць склала 117мм, що становить 109% норми, з них 98мм (92% норми) випало 05 серпня протягом однієї години; за даними спостережень гідропоста р. Кам’янка–с.Дора 05.08 пройшов дуже сильний дощ 149мм (154% норми), протягом 6–12 годин.
Станом на 31 серпня рівні води на переважній більшості річок є нижчими своїх середніх багаторічних значень на р.Дністер–м.Галич та с.Нижнів, р.Сукель–с.Тисів та р.Чечва–с.Спас рівень води є нижчим свого історичного мінімального значення; на р.Лужанка–с.Гошів, р.Прут–м.Яремче та с.Татарів, р.Бистриця–Солотвинська–м.Івано–Франківськ рівень води наближається до свого історичного мінімального значення.
Місячна водність річок була значно менша своєї норми, зокрема в басейні річки Дністер вона становила 14,8–59,0%, на р.Бистриця–Солотвинська–м.Івано–Франківськ тільки 5%, на р.Лужанка–с.Боднарів всього 4,5%; в басейні річки Прут 21,0–47,5%.
У серпні місяці агрометеорологічні умови для вегетації пізніх с/г культур, підготовки грунту під посів та сівби озимого ріпаку погіршувались та були несприятливі. Цьому передували: переважання у липні спекотної погоди із значним дефіцитом опадів та їх нерівномірним розподілом. У липні умови атмосферного зволоження характеризувалися на рівнині як дуже посушливі — ГТК Селянінова становить 0,3-0,6, у передгір’ї та горах недостатньо вологі — ГТК=1,1-1,2. Відбувались значні витрати вологи з грунту.
Гідролог Бордун І.Я.
Інженер агрометеоролог Сенчук Г.В.