Аудит “Електроавтотрансу”: облік на папері, немає фінплану та сумнівні тарифи на проїзд (ДОКУМЕНТ)
02 Бер, 2017 15:43
В розпорядженні “Галки” з’явився звіт незалежного аудитора щодо роботи КП «Електроавтотранс» Івано-Франківської міської ради з 2014-2015 роки.
Як з’ясували фахівці, «ЕАТ» взагалі не складає фінансових планів та звіти про їх виконання. А це має свій негативний вплив на життя підприємства. За результатами дослідження фінансових результатів діяльності КП «ЕАТ» з’ясовано, що протягом 2013-2015 рр. Підприємство є збитковим.
Таким чином, КП «ЕАТ» не виконує мету створення згідно п. 2.1 Статуту, а саме не отримує прибуток.
У загальному валовий збиток «ЕАТ» є стабільною величиною та у 2013-2015 році становить трохи більше 13 млн. грн. Чистий збиток фірми за 2015 рік усього на 135 тис. грн. більший за показник 2013 року. Зафіксована повна залежність «ЕАТ» від бюджетного дофінансовування.
Приблизно 2/3 від загальної суми надходження грошових коштів КП «ЕАТ» складає цільове фінансування, а доходи від реалізації послуг за 2013-2015 рр. в середньому складають 30 % від загальної суми надходжень. А грошові кошти, отримані КП «ЕАТ» у вигляді цільового фінансування практично зіставні з витратами пов’язаними з оплатою праці співробітників фірми. Так, за 2013-2015 рр. сума цільового фінансування склала 40 835 тис. грн., а витрачання грошових коштів на оплату праці та відрахування на соціальні заходи склало 41 063 тис. грн.
Аудитори помітили, що незважаючи на ХХІ століття за вікном, в основному ведення бухгалтерського обліку КП «ЕАТ» здійснюється вручну. У звіті йдеться, “ручне ведення бухгалтерського обліку є трудомістким, підвищує ризик здійснення математичних помилок, пропусків, не дозволяє оперативно отримувати необхідну інформацію, надає можливості для різного роду зловживань, ускладнює процес управління підприємством”.
Суттєві відхилення фактичних показників витрат на послуги електротранспорту КП «ЕАТ» за 2015 р. від планових показників свідчать про навмисні або ненавмисні прорахунки при плануванні витрат Підприємств, або про недостовірність витрат, відображених у бухгалтерському обліку та про неправильний розподіл витрат у бухгалтерському обліку Підприємства між їх видами. Отже, зважаючи на викладене вище, достовірність розрахунку тарифів КП «ЕАТ» є дуже сумнівною.
Крім того, наданої аудиторам інформації щодо структури КП «ЕАТ» недостатньо для того, щоб
сформулювати рекомендації щодо її оптимізації. Також аудитори не володіють інформацією щодо фактичної чисельності працівників КП «ЕАТ».
Загалом, оскільки показники (коефіцієнти) фінансового стану підприємства – ліквідність, платоспроможність (фінансова стійкість) – відповідають нормативним вимогам, то фінансовий стан КП «ЕАТ» на 31.12.2015 року є задовільним.
До слова, за даними КП «ЕАТ» підприємство перевезло 15 337,3 тисячі пасажирів у 2014 році, та 14 980,2 тисячі пасажирів у 2015 році. Загальний пасажиропотік знизився у 2015 році на 357,1 тис. грн. або на 2,3 % у порівнянні з показником 2014 року. Окремої уваги заслуговує сам розрахунок кількості перевезених пасажирів. На думку аудиторів, у ситуації, що існує на ринку перевезень, неможливо достовірно визначити кількість пасажирів перевезених КП «Електроавтотранс».
Це обумовлене наступними факторами:
1. Недостовірність показника «платні пасажири» з причини неоплати проїзду самими пасажирами, так звані «зайці», продаж кондукторами квитка «двічі» – коли кондуктор продає пасажиру другий раз квиток, попередньо оплачений іншим пасажиром та повернутий кондуктору. Тобто фактична
кількість платних пасажирів скоріш за все є заниженою.
2. Ймовірного завищення показника пільгових пасажирів, адже достовірно їх порахувати неможливо, а спокуса отримати компенсацію з бюджету для підприємства є великою.
3. Соціальне та політичне навантаження тарифів – суттєве підвищення як і взагалі підвищення тарифів призводять, як правило, до соціальної напруги та критики політичних партій, представники яких знаходяться при владі. Тому за рахунок завищення пасажиропотоку досягається для платних пасажирів – нижча оплата за проїзд та перекладення відшкодування оплати за проїзд пільгових пасажирів на бюджет. Враховуючи вище наведене, аудитори ставлять під сумнів показник перевезених пасажирів КП «ЕАТ» та, як наслідок, розраховані тарифи на послуги перевезення електро- та автотранспортом.
Аудитор додає, під час здійснення узгоджених процедур щодо фінансової інформації КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (далі – КП «МІУК») встановлено, що КП «МІУК» складає та подає на затвердження річні фінансові плани. Крім того, в Статуті КП «МІУК»
містяться зобов’язання Підприємства щодо складання фінансових планів та звітів про їх
виконання. Також необхідно зазначити, що на відміну від документів КП «МІУК», фінансова
звітність КП «ЕАТ» та пояснювальні записки Підприємства щодо звітних показників та
результатів діяльності не оприлюднюються на сайті міста Івано-Франківська.
Повний звіт аудиту КП «ЕАТ» читайте нижче.