Ажіотажу нема, ціни надзвичайно низькі, – в ОДА розповіли про запровадження ринку землі

Автор: Застава Максим

22 Jul, 2021 12:16

Поділитись публікацією
Ажіотажу нема, ціни надзвичайно низькі, – в ОДА розповіли про запровадження ринку землі

В Івано-Франківській облдержадміністрації розповіли про стан запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, який відкрився першого липня 2021 року.

Читайте також: В Івано-Франківській ОДА розповіли, в яких напрямках вже готові співпрацювати з Донеччиною

Як розповів на брифінгу 22 липня директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Іван Андріїшин, станом на 20 липня на Прикарпатті продано 41 ділянку загальною площею 19,9 г вартістю 196 тисяч гривень, пише “Галка“.

“Ми не бачимо якогось ажіотажу на цьому ринку. Йде планомірний процес: знаходяться продавці, знаходяться покупці й ринок рухається”, – констатує Андріїшин.

Посадовець додав, наразі ціна на землю є надзвичайно низькою. Експерти вважають, що вона має бути в рази вища.

“Щорічно вартість землі має збільшуватися на 5-7%. Вартість гектарів має стартувати від 1000 доларів – в залежності від розташування”, – каже Андріїшин.

Як пояснив очільник департаменту, тепер власність на переважну більшість земель держави за межами населених пунктів перейшла у повноцінне розпорядження громад.

“У нашій області майже сім тисяч земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею майже 60 тисяч гектарів, які перейшли у розпорядження територіальних громад. Відтепер всі податки, всі сплати за землю будуть надходити до громад, а це побудова доріг, садочків, збільшення видатків на розвиток громад”, – ділиться Андріїшин.

Він додав, запуск обігу земель – це унікальна можливість залучити молодь у сільське господарство та зупинити її відток за кордон.

“Тільки за шість місяців поточного року, під час підготовки до запровадження ринку землі, в нашій області було створено 36 нових фермерських господарств. Це дуже хороша динаміка. Ми вважаємо, що до кінця року ця цифра має подвоїтися. Ці новостворені господарства мають шанс і можливість скористатися державною підтримкою і міцно стати на ноги”, – каже посадовець.

Чим можуть скористатися фермерські господарства

  • отримати дотацію на гектар ріллі до п’яти тисяч гривень, але не більше як 100 тисяч гривень на одне фермерське господарство
  • отримати дотацію на утримання корів у розмірі п’ять тисяч гривень, але не більше 250 тисяч гривень на одне господарство.
  • отримати дотацію на овець і кіз по тисячі гривень на одну тварину.

Також діє державна підтримка за іншими напрямами: часткове відшкодування за посадку і догляд за садами, часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами, часткове відшкодування вартості придбання сільськогосподарської техніки тощо.

Що дає реформа землевласникам

Звичайно, найбільше переваг відчують власники земельних ділянок. Відтепер у них з’являється додатковий капітал. Точніше, вони нарешті матимуть змогу користуватися скарбом, який роками був для них мало не тягарем.

По-перше, експерти передбачають зростання розміру орендної плати. В умовах конкуренції, фермери будуть пропонувати вищу орендну плату, щоб і надалі обробляти ділянку, де розбудований їх бізнес.

По-друге, землевласники зможуть об’єднувати свої ділянки із суміжними, у такий спосіб перетворюючи свої володіння на ще більш привабливий об’єкт для бізнесу.

По-третє, у землевласників буде можливість взяти кредит під заставу земельної ділянки.

По-четверте, землевласники зможуть продати свої ділянки. З цим, правда, експерти радять почекати 1-2 роки — до моменту, коли сформуються вищі ринкові ціни. За підрахунками, 1 га сільгоспземлі коштуватиме кілька тисяч доларів. Вартість залежить від розташування ділянки, її близькості до інфраструктури, властивостей та якостей ґрунту тощо.

Що дає земельна реформа фермерам 

У першу чергу, це механізм реалізації переважного права на придбання ділянки, яку вони орендують – раніше переважне право залишалося порожньою декларацією. Якщо орендодавець вирішить після відкриття ринку продати ділянку, він спочатку зобов’язаний запропонувати таку можливість орендарю. В обхід орендаря жодна угода не відбудеться.

При цьому, щоб у разі потреби придбати ділянку державної власності, фермерам, які користуються такими ділянками на праві постійного користування або праві довічного успадковуваного володіння земельними ділянками чи переоформили ці права на право оренди, надані пільгові умови їх викупу з можливістю розстрочки до 10 років.

“Це дуже добре, бо на початку фермерського руху їм надавали державні акти на право постійного користування землею. На сьогоднішній час їм надається право першочергового викупу цієї землі. по вартості не більше нормативно-грошової оцінки. На сьогодні нормативно грошова оцінка одного гектару в нашій області складає 26 тисяч гривень”, – каже Андріїшин.

Крім того, земельна реформа передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. Відтак кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які оброблять землю до 500 га, та які не мають кредитної історії.

Теги: