Без належного приміщення, але з важливою місією: франківські спеціалісти розповіли, як допомагають діткам і дорослим з аутизмом (ФОТО)

Автор: Турій Роман

02 Кві, 2021 12:46

Поділитись публікацією
Без належного приміщення, але з важливою місією: франківські спеціалісти розповіли, як допомагають діткам і дорослим з аутизмом (ФОТО)

2 квітня – День поширення інформації про проблеми аутизму. В Івано-Франківську понад 100 дітей мають цей розлад та навчаються в інклюзивно-ресурсному центрі, що на вулиці Військових Ветеранів.

Читайте також: Американські психологи провели навчальний семінар у Франківську (ФОТОФАКТ)

Директорка КУ «Інклюзивно-ресурсний центр Івано-Франківської міської ради» Зореслава Гретчук розповіла, що діяльність установи спрямована на роботу з дітьми з особливими освітніми потребами, пише “Галка”.

«У нас працюють дефектології та логопеди. В центрі проходять навчання 49 дітей дошкільно віку і понад 60 дітей шкільного віку з розладами аутичного спектру», – говорить Гретчук.

Найбільше центру не вистачає великого преміщення для навчання дітей, адже територіальна громада Франківська збільшилася. Зараз його площа 60 квадратних метрів, а потрібно хоча би 250.

«Під час червоної зони ми працювали з дітьми онлайн, якщо це було можливо, адже мають бути присутні батьки. Діти вже дуже хочуть до школи, хочуть до інших дітей»

Голова Правління ГО «Центр психічного здоров’я і реабілітації – СОФІЯ» Володимир Мицько зазначає, що його центр працює понад три роки і займається проблемами психічного здоров’я в Україні.

«Працюємо також з дітьми з розладами, зокрема когнітивно-поведінковому напрямку. Прагнемо залучити до роботи більше колег з-за кордону. Отримали практику в американських колег з Орегону», – говорить Мицько.

Після спеціальних тренінгів діти легше впізнають оточуючих, адже стосунки з іншими людьми є одним з найважчих аспектів у житті дітей з аутичними розладами.

Директорка Науково-дослідного центру когнітивної психології та психотерапії Наукового парку «Прикарпатський університет» Надія Когутяк каже, що аутизм набирає обертів не тільки в Україні, але у світі.

«Такі діти мають стереотипну поведінку, ми допомагаємо їм долати це. Покращуємо їхню соціалізацію – навчаємо спілкуватися та взаємодіяти», – говорить психологиня.

За її словами, батькам важливо, аби вони швидко помітили у дитини симптоми аутичного розладу, адже тоді дитина зможе швидше соціалізуватися.

«Дитина не відгукується на своє ім’я, пізно починає говорити. Не вміє ділити «спільне поле уваги», коли ми говоримо дитині подивитися на щось, а вона не реагує, або дивиться на одну точку», – наводить ранні симптоми аутизму Когутяк.

Лікарка-логопед Ана Сікорська є мамою 12-річного хлопчика з аутизмом. Спочатку жінка була бухгалтером, але народження сина спонукало її отримати ще одну освіту – логопеда.

«Помітила, що щось не так у два роки. Він робив різні рухи, крутив ручками перед обличчям. Він не говорив, просто щось собі мугутів. Десь в 4 роки психіатр поставив діагноз, а до цього він ходив до звичайного садочка. Народження дитини з розладами – виклик для сім’ї, адже немає таблетки, яка все вирішить, але ситуація покращується із залученням спеціалістів», – говорить Сікорська.

Вона наголошує, що батькам з дітьми не варто закриватися вдома, адже їм потрібна соціалізація. Додає, що для малих дітей є спеціальні організації, а от для дорослих з цим в Україні проблема.

«В Європі облаштовують спеціальні квартири, де діти з такими розладами вчаться самостійності».

До слова, в Івано-Франківську сьогодні біля Ратуші студенти-волонтери з 13:00 поширюють інформаційні буклети та символічні блакитні стрічки.