Безпечно, безболісно й у зручний час: все про відеогастроскопію пояснює Сергій Диб’як з «Мед-Атланту»
15 Лют, 2023 09:00
Процедура «відеогастроскопії» для пацієнтів може здатися не надто приємною, і думка про ендоскоп, котрий проникає в наш шлунково-кишковий тракт, додає переживань. Часто люди намагаються уникати цієї маніпуляції, навіть якщо її призначають лікарі. І це, звісно, не додає здоров’я.
Насправді в сучасних умовах обстеження проходить дуже швидко і займає в середньому від кількох до десяти хвилин. Ба більше, процедура не є болючою, а завдяки сучасним методам – взагалі проходить без жодних негативних наслідків.
Читайте також: Особливості дитячої анестезії: розповідає франківський анестезіолог Владислав Горелін
«Галка» поцікавилася у лікаря-ендоскопіста лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Сергія Диб’яка, якою є сучасна «відеогастроскопія», як часто її проводити й чому це вже давно не страшна маніпуляція.
– Пане Сергію, як простими словами пояснити процедуру “відеогастроскопії”?
– Відеогастроскопія – це обстеження верхніх відділів шлункового тракту. Включає у себе обстеження стравоходу, шлунку і 12-палої кишки.
Під час цього обстеження ми можемо діагностувати різноманітні захворювання, у тому числі на ранніх стадіях.
Своєчасна діагностика і лікування дозволяють уникнути багатьох проблем у майбутньому.
Загалом багато захворювань, як правило, починаються безсимптомно – вони на початкових стадіях абсолютно ніяк не дають про себе знати. А коли людину починає щось турбувати, з’являються скарги то це вже складніше у плані лікування. Відеогастроскопію у профілактичних цілях – за умови, якщо людину нічого не турбує – можна робити раз на кілька років.
У такий спосіб можна уникнути багатьох проблем.
У тому числі це буде фінансово набагато легше, ніж купувати дорогі препарати для лікування.
– Які захворювання можна визначити таким методом діагностики?
Різноманітні форми гастритів, виразкова хвороба шлунку й 12-палої кишки, доброякісні та злоякісні новоутворення і т.п.
На щастя, злоякісні процеси ми зустрічаємо рідко.
Проводимо pH-метрію – визначення кислотності шлунку. Також маємо можливість визначати наявність хелікобактер пілорі – бактерію, яка може викликати різні захворювання шлунку. Можемо брати матеріал для гістологічного дослідження – тобто проводити біопсію.
– Як відбувається процедура?
– Починається все з дзвінка на кол-центр “Мед-Атланту”. Обираємо зручну для наших пацієнтів годину – перша чи друга половина дня.
Пацієнтам завжди рекомендується легка вечеря напередодні дня обстеження. Тобто продукти, які не викликають подразнення слизової оболонки шлунку: обмежити споживання смаженого, гострого тощо.
Але все індивідуально – залежно від того, на коли планується обстеження: ранок чи пообіді.
Є стереотип, що потрібно завжди голодувати, зранку прокинувся й нічого не можеш їсти. Дійсно, є обмеження, але не такі радикальні.
– Тож як підготуватися до відеогастроскопії? Якщо запис на другу половину дня – чи можна перекусити зранку й чим?
– Насамперед, з собою нічого не потрібно мати: жодних пеленок, рушників тощо. А за шість годин до обстеження можна з’їсти наступні продукти:
- Паровий омлет;
- Протерті овочі;
- молочні продукти: сир, сметана, вершки з низьким вмістом жиру;
- дозволяється випити трав’яний або зелений чай;
Не вживати «важку» їжу, до прикладу, смажену картоплю, стейки тощо. Адже такі продукти подразнюють слизову оболонку й вони довше затримуються у шлунку.
– Уточню, скільки часу має пройти між останнім прийомом їжі та процедурою?
– Бажано не вживати їжу за 5-6 годин до процедури. Немає потреби тривалого голодування.
Тобто якщо людина встає зранку, зробить собі, наприклад, омлет, перетерті овочі, пластівці, кашу, сир – біди не станеться. Людина поїла, займається своїми справами, проходить кілька годин й можна йти до нас.
Щодо рідини, то бажано утриматися від її вживання за три години до відеогастроскопії.
– Чи можна цю процедуру проводити «уві сні»? Чи передбачена така опція у клініці «Мед Атлант»?
– Звичайно. У нас є така тенденція, що 90-95% пацієнтів роблять цю процедуру у стані «медикаментозного сну».
Сама по собі процедура не є болючою, але вона є дискомфортна. Буває, що в нашого клієнта залишаються неприємні відчуття: першіння у горлі, відчуття стороннього тіла. Ці речі швидко проходять, втім вони можуть бути присутні.
Коли ми виконуємо цю процедуру в стані сну, у пацієнтів не залишається жодних відчуттів після неї – ніби нічого й не було.
Це плюс для пацієнта, тому що немає стресу, немає неприємних відчуттів, спогадів. І для нас великий плюс, оскільки ми необмежені в часі й робимо всі необхідні маніпуляції.
Людина спить у медикаментозному сні рівно стільки, скільки триває обстеження – за потребою. Також це допомагає врівноважити психологічний настрій пацієнта.
Після виходу зі сну пацієнт знаходиться під наглядом у нашій клініці певний час, а надалі йде виконувати свої повсякденні справи – жодного дискомфорту й зайвих відчуттів.
– Яким діагностичним обладнанням забезпечені?
– У нас сучасне обладнання компанії Pentax. Є відеогастроскопія, відеоколоноскопія. Обладнання дає змогу проводити віртуальну хромоскопію, що дає нам на екрані більшу роздільну здатність. Воно мінімізує можливість пропустити якісь дрібні речі – те, що не видно у звичайному кольорі.
Самі ендоскопи гнучкі та тонкі, це дає змогу технічно простіше й безпечніше виконати процедури для наших пацієнтів.
Також завжди ведемо відеозапис обстеження (запис починається з моменту початку обстеження.). У першу чергу, це потрібно для наших пацієнтів, оскільки хтось може використати це у майбутньому, показати спеціалістам.
Також й ми це використовуємо, адже є пацієнти, які до нас звертаються неодноразово, і які мають певні хронічні захворювання. Маємо можливість порівняти, яка ситуація була і що змінилося.
– Чи є протипокази до відеогастроскопії?
– Серцева недостатність, проблеми зі згортанням крові.
– Як досвідчений ендоскопіст, розкажіть, будь ласка, у чому перевага діагностики у «Мед- Атланті»?
Загалом, на мою думку, наша “фішка” у ставленні до людей.
Як на мене, запорука нашої успішної роботи – це індивідуальний підхід до кожного пацієнта, емоційне налаштування пацієнта, який приходить у наш кабінет.
Людина, умовно, може прийти з вираженим негативізмом: можуть бути проблеми в роботі, житті тощо, й від неї ще тут щось хочуть, якісь обстеження. Просто вміння пояснити, вислухати людину є у кожного мого колеги. Часто навіть варто вислухати не в плані хвороби, скарг, а просто, щоб людина виговорилася. Якщо у нас цей час є, то ми його для пацієнта приділяємо.
У нас направду індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
– А Як порадите уникнути проблем зі шлунком, аби все ж рідше звертатися до лікаря?
– Сніданок, обід, вечеря – обов’язкові у житті людини.
Завжди має бути і «перше» і «друге». Старатися не зловживати дуже гарячими, гострими та жирними стравами. Збалансоване харчування. Варто спробувати не нервуватися й не переживати.
Розмовляв Максим Застава
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
партнерська публікація