Біль у грудних залозах: про причини та лікування розповідає франківський мамолог Анатолій Шіляк

Автор: Зелінська Тетяна

12 Лип, 2024 17:06

Поділитись публікацією
Біль у грудних залозах: про причини та лікування розповідає франківський мамолог Анатолій Шіляк

Біль у грудних залозах є поширеною проблемою серед жінок різного віку. Цей симптом може бути викликаний різними факторами – гормональні зміни, інфекції, травми або доброякісні утворення. Він може варіюватися від легкого дискомфорту до інтенсивного болю, впливаючи на якість життя та повсякденну активність.

Читайте також: До 30% жінок мають аномальні маткові кровотечі: про причини та симптоми розповідає франківська гінекологиня Ірина Кишакевич

Про це “Галці” розповів мамолог, онкохірург Анатолій Шіляк з лікувально діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Говоримо з лікарем про причини болю в грудних залозах, чи вважається він нормою, та чи потребує лікування.

– Що може бути причиною болю у грудних залозах? 

– Причин є дуже багато. Найпоширеніша причина, з якою звертаються пацієнти, це дисгормональні зміни, або просто циклічні зміни, пов’язані з менструальним циклом, які можуть викликати біль, пов’язаний з набряком тканини грудної залози. Переважно цей біль симетричний і небезпеки для пацієнтки не несе. Його відчуває практично кожна жінка хоча б раз протягом свого життя. Але інколи цей біль може створювати дуже сильний дискомфорт. Якщо це заважає жити або працювати, то зрозуміло, що не потрібно терпіти цей біль. Навіть якщо біль викликаний природними причинами – передменструальний синдром, вагітність чи початок менопаузи.

Біль у грудях може бути повʼязаний з прийомом гормональних ліків, а інколи й не гормональних. 

Доброякісні утворення теж можуть викликати біль. Хоча це не завжди їм притаманно. Так само зі злоякісними утвореннями.

Біль можуть викликати й інфекційно-запальні захворювання: від маститу до запалених кіст та інше.

До речі, важливий момент, що причиною болю в грудній залозі може бути не проблема саме грудної залози, а, наприклад, проблеми з опорно-руховим апаратом, з хребтом, міжреберна невралгія, зміни на шкірі грудної залози.

І завдання лікаря – зрозуміти конкретну причину болю, та вплинути на неї за потреби.

– У яких випадках він вважається нормою? Які ознаки цього болю?

– Якщо наявні дискомфортні відчуття, які симетричні, не інтенсивні, пов’язаний з менструальним циклом, тобто чутливе збільшення грудних залоз перед менструацією – такий стан може вважатись нормою. Кожна жінка – це індивідуальність, у кожної своя історія, свій больовий поріг. Можуть бути пацієнтки з абсолютно ідентичними клінічними випадками, але больові відчуття у них будуть різні. Когось це може спонукати до візиту до лікаря, а когось ні, бо для когось це норма.

Та не можна говорити, що біль вважається нормою. Навіть якщо він виникає у той день циклу, що й завжди, він може бути викликаний зовсім іншою причиною. Саме тому дуже важливо систематично відвідувати профілактичні огляди, особливо після 40 років. Якщо жінка ні разу не була у мамолога – це показ звернутись до лікаря. Якщо ви відчуваєте, що щось не так – є скарги, зміни, які не проходять протягом кількох днів, зʼявляються інші зміни. Лікар побачить всю картину і скаже, чи все гаразд, чи це є норма, чи ні.

– А у яких випадках біль сигналізує про проблеми в грудній залозі? І про які саме?

– Якщо біль не проходить, турбує доволі сильно і не зникає протягом доби-двох, то скоріше за все він викликаний причиною, яка не зникне сама по собі. Якщо жінка протягом року не була на огляді, то на біль потрібно звернути особливу увагу.

І як ми говорили, біль може викликатися новоутворами – доброякісними та злоякісними. Примітно, що злоякісні новоутвори у більшості випадків, та особливо на ранніх стадіях, зовсім ніяк себе не проявляють, тобто є безсимптомними. Не часто, але вони теж можуть провокувати больові відчуття.

– Розкажіть про симптоми доброякісних та злоякісних новоутворень грудної залози.

– Велику частину новоутворів у молочній залозі ми маємо змогу виявляти під час профілактичних оглядів, тому що вони можуть бути безсимптомні, і жінка сама їх не відчуває.

Якщо розмір утвору дуже малий і це рання стадія, то тут ні про які симптоми ми не можемо говорити. Загалом при злоякісних новоутворах, які ознаки у себе може помітити жінка: зміна форми грудної залози, поява ущільнення, зміни на шкірі грудної залози (втягнення, рани, виразки), зміни сосково-ореольного комплексу (його втягнення), збільшення лімфовузлів у пахвових ділянках. Утвори можуть сягати розміру від пів сантиметра до 10 см і більше.

Доброякісні зміни, вони менш щільні та переважно рухомі.

– Як діагностують та лікують біль у грудях?

– Починаємо нашу діагностику зі спілкування з пацієнткою. Важливо заспокоїти жінку, стрес теж негативно впливає на стан пацієнта. Вона розповідає, що її турбує, коли з’явились скарги, скільки вони тривають, чи була інша патологія яка могла спричинити зміни і так далі. Під час огляду ми чітко розуміємо, чи є якісь патологічні зміни. При потребі застосовуємо додаткові методи обстеження: УЗД, мамографію чи МРТ з контрастуванням.

Загалом є скринінгові обстеження для пацієнтів які навіть можуть не мати ніяких скарг, з 25 років – це УЗД, після 40 років мамографія один раз на два роки, після 50 – один раз на рік. Ще один метод, який ми використовуємо при наявності утворення – біопсія. Біопсія дає змогу встановити точний діагноз наявного новоутворення, та обрати тактику лікування чи спостереження.

Після всіх обстежень ми можемо поставити остаточний діагноз та обрати правильну тактику лікування чи спостереження.

– Чи може жінка діагностувати захворювання самостійно?

– Жінка може виявити зміни самостійно, але, на жаль, симптоми злоякісних новоутворів дуже рідко проявляються на ранніх стадіях. Тому, навіть лікар клінічно не завжди може з першого огляду чітко побачити структурні зміни у грудній залозі чи зʼясувати причини болю. І потребує залучення додаткового методу обстеження.

Тож кожна жінка має памʼятати, що раз на рік потрібно проходити профілактично огляд у мамолога навіть якщо її нічого не турбує, це може врятувати життя.

– Як часто жінка має проводити самоогляд грудей та у який період?

– Найкраще самоогляд проводити на 5-8 день менструального циклу, один раз на місяць, так само як рекомендують саме у цей період відвідувати мамолога.

– Що категорично не можна робити при болях у грудях?

– Нічого не робити – ось, що не можна робити. Якщо жінка розуміє що є проблема, бездіяльність – це завжди погано. Також самолікування чи народні методи можуть погіршити стан жінки. Це все може призвести до прогресування захворювання та ускладнень.

– А чи існує профілактика?

– На жаль, профілактики до захворювань грудної залози не існує.  Існує скринінг раннього виявлення раку – це щорічні огляди, та УЗД чи мамографія згідно віку. При ранньому виявленні ефект від лікування очікується максимальний. Зʼявляється все більше методик, повʼязаних з лікуванням раку.

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики, що був повʼязаний із болем у грудних залозах?

– Цікавих випадків насправді є дуже багато. Загалом мені подобається спілкуватися з людьми, кожна жінка це унікальний та цікавий випадок.

У ході обстеження ми інколи виявляємо дуже рідкісні патології. Буває, що жінку турбує одна молочна залоза, але після обстежень ми зʼясовуємо, що є проблема у протилежній, яка потребує лікування та ніяких симптомів не було.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама Біль у грудних залозах