“Боятися там треба, а не тут”: історія франківського підприємця, який повернувся з фронту розвивати бізнес (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

09 Січ, 2025 14:42

Поділитись публікацією
“Боятися там треба, а не тут”: історія франківського підприємця, який повернувся з фронту розвивати бізнес (ФОТО)

За 20 років на ринку систем безпеки франківське підприємство “Вектор-плюс” пережило не одну кризу, але найбільшим випробуванням стало повномасштабне вторгнення. Компанія втратила 10 працівників через мобілізацію. Сам власник пішов на фронт, де провів майже два роки. Але попри всі виклики підприємство продовжує розвиватися та створює робочі місця для ветеранів.

Про про понад 20-річний досвід у бізнесі, виклики під час повномасштабного вторгнення та плани на майбутнє Галці розповів засновник компанії Микола Воєвода.

Становлення та розвиток компанії

Приватне підприємство “Вектор-плюс” з’явилося у 2003 році, коли Микола Воєвода, який раніше працював у Державній службі охорони, вирішив започаткувати власну справу.

“На той час я просто вибирав те, що, на мою думку, було перспективним”, – згадує підприємець.

Початок 2000-х років був сприятливим часом для відкриття власного бізнесу, каже Микола, і він скористався цією можливістю.

Компанія спеціалізується на встановленні та обслуговуванні систем безпеки – від пожежної та охоронної сигналізації до відеоспостереження та комп’ютерних мереж. Серед клієнтів – школи, дитячі садки та приватні підприємства.

За словами Миколи, на початку роботи проблем із клієнтами не було – навпаки, їх було дуже багато. Підприємство швидко здобуло репутацію надійного партнера у сфері безпеки.

“Вектор-плюс” має всі необхідні ліцензії на виконання робіт та обслуговування систем безпеки. А всі працівники повинні проходити навчання та отримати сертифікати, що підтверджують їхню кваліфікацію для роботи з обладнанням різних виробників. Їх особливістю, каже Микола, є стабільність команди:

“Фактично всі працівники більше 10 років працюють, є такі, що по 12-15”, – каже ветеран.

Він пояснює, що для повноцінного навчання нового спеціаліста потрібно щонайменше півроку, і навіть цього часу може бути недостатньо для досконалого опанування всіх тонкощів роботи.

“Щоб визначити, чи підходить людині ця робота, і щоб ми визначились, чи людина нам підходить – це мінімум місяць. А щоб вникнути в специфіку роботи, в обладнання – ну, півроку. І то, це недосконало”, – пояснює підприємець.

Випробування війною та плани на майбутнє

Повномасштабне вторгнення суттєво вплинуло на діяльність підприємства.

“До повномасштабного вторгнення в нас було 15 працівників. Залишилось п’ять. 10 чоловік пішли воювати”, – згадує Микола.

Один із працівників, Василь Гуцуляк, учасник АТО, загинув у 2022 році. Він був першим працівником компанії: після повернення з АТО певний час не міг знайти себе, але згодом потрапив у “Вектор-плюс”.

Сам Микола також пішов на фронт у 2022 році. Спочатку він служив у 102-й бригаді територіальної оборони як гранатометник. На початку війни він разом з колегами організовував блокпости за місцем проживання, а потім через військкомат потрапив до територіальної оборони:

“А 24 квітня 2022, на Великдень, ми виїхали на Схід”, – згадує він.

Микола воював на Запорізькому напрямку в районі Гуляйполя до жовтня 2022 року, потім був переведений в окрему роту водієм. За його словами, він побував на всіх напрямках фронту, крім Херсонщини. Звільнився зі служби в серпні 2024 року.

Під час відсутності власника підприємством керував інженер Андрій Різник. Попри складні умови, компанія продовжувала працювати – залишилось два інженери і два монтажники. Зараз штат поповнився новим працівником – 22-річним ветераном, який також брав участь у бойових діях.

Після повернення з фронту підприємець планує розвивати бізнес. Чоловік звернувся до Державного центру зайнятості для проходження навчання з написання гранту, тож згодом Микола планує залучити кошти за програмою підтримки ветеранського бізнесу “єРобота”. Їх хоче витратити на закупівлю робочого транспорту. 

Микола впевнений, що ветеранам не варто боятися починати власну справу:

“Хто повернеться з війни, то я не думаю, що вже буде чогось боятися. Боятися там треба, а не тут”, – впевнений чоловік.

Він переконаний, що для початку бізнесу немає вікових обмежень:

“40, 50 років – немає значення. Вчитись і починати ніколи не пізно”, – додає Микола.

На його думку, кожен має сам обрати свій напрямок діяльності, головне – не боятися.

Нещодавно “Векторплюс” змінив локацію – переїхав у нове приміщення. Це був непростий крок, адже на попередньому місці компанія працювала з самого початку, поступово розширюючись від однієї кімнати до великого приміщення з виставковими стендами та складами.

“Почали там фактично з нуля. Хлопці втримались до поки я не вернувся, ну і тепер будемо планувати щось трошки відновлювати і розширюватися”, – ділиться планами Микола.