Борщу не звариш: як Прикарпаття бореться з борщівником Сосновського, – розбір Галки

Автор: Вадим Войтик

14 Чер, 2024 17:50

Поділитись публікацією
Борщу не звариш: як Прикарпаття бореться з борщівником Сосновського, – розбір Галки

Рясний цвіт великої трав’янистої рослини, що схожа на гігантський кріп, у червні-липні можна побачити майже скрізь по Україні. На Прикарпатті стверджують, що все під контролем. 

Борщівник Сосновського – добре пристосована до виживання, але чужа для України рослина, що походить із Кавказу, де місцеві жителі використовували для овочевих супів та борщів молоде листя до появи квітконоса, звідки його назва.

Як не дивно, рослину виділив і описав не ботанік Дмитро Сосновський. Її назвали у 1944 році на честь вченого, що, з огляду на очевидно негативний імідж рослини, тепер честю навряд чи може вважатися.   

Але щось пішло не так. Культивована у східній та північній Європі як силосна рослина, борщівник почав дичавіти та захоплювати береги водойм, пустирі, смуги відведення доріг, необроблювані ділянки полів, лісові галявини та узлісся, схили гір, долини річок. У країнах Балтії борщівник іноді називають “помста Сталіна”.

Більше про борщівник

Борщівник Сосновського – це багаторічна рослина родини зонтичних з 2-річним циклом розвитку. Рослина в перші роки не видає пагона, росте в вигляді листя в кущі та збільшує кореневище, на 2-3 рік з’являється трубчатий пагін із декількома суцвіттями. Перецвівши, рослина гине. Скошена рослина, яка не відцвіла, дає пагін на наступний рік, і може жити протягом багатьох років допоки не відцвіте.

Розмножується переважно насінням. Воно легко поширюється з допомогою вітру і води, проростає неодночасно. Деяке насіння борщівника може проростати через 5-6, або навіть через 12-15 років. Одна рослина може давати 15-20 тисяч життєздатного насіння.

Борщівник – морозо- і холодостійка рослина (під снігом витримує морози до -40°C), добре витримує приморозки до -10°C і спеку до +37°C. Витримує затоплення до 30 днів. Вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Борщівник має алелопатичні (пригнічує ріст і розвиток) властивості й здатний витісняти місцеві види рослин, включаючи хвойні дерева.

І як на Прикарпатті?

За оперативними даними районних державних (військових) адміністрацій, органів місцевого самоврядування, площа поширення борщівника Сосновського на території Івано-Франківської області складає 705,9 гектара.

Про це йдеться у відповіді на запит “Галки” за підписом заступника голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Віталія Ільчишина. 

“Аналіз розповсюдження борщівника за два останні роки свідчить про тенденцію до зменшення. Так, площа поширення борщівника в цьому році зменшилася на 274,9 га у порівнянні з 2023 роком”, – кажуть в ОДА. 

Статистика, зібрана Головним управлінням Держпродспоживслужби підтверджує ці дані. Якщо у 2022 році загальна площа поширення борщівника у громадах області складала майже 1200 гектарів, то у 2023 – 980. Таким чином за два роки територія, зайнята цим бур’яном зменшилася мало не удвічі. 

В ОДА кажуть, що борщівник практично відсутній у Білоберізькій, Верховинській, Зеленській, Вигодській, Чернелицькій, Космацькій, Кутській, Ворохтянській, Яремчанській громадах. Також гарно поставлена робота рослиною в Коломийській, Рогатинській, Бурштинській, Долинській, Болехівській, Верхнянській та Калуській територіальних громадах, де ухвалені відповідні програми знищення цієї шкідливої рослини.  

Втім, слід критично ставитися до цих цифр, адже інформацію фактично надають самі громади. При цьому деякі з них проставляють у звітності нулі, а деякі просто не надають жодних даних. 

Борітеся-поборете

Головним методом боротьби з борщівником Сосновського є оранка землі, причому через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. 

Доречне і косіння після періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого косіння. При цьому фахівці Держпродспоживслужби наголошують, що скошування тільки один раз в середині цвітіння лише сприятиме подальшому розмноженню рослин.

Точкова боротьба зі шкідником можлива через обрізування квіток у період бутонізація-початок цвітіння, спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання.

Значно ефективніший хімічний метод. Це обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату з додаванням гербіцидів з діючою речовиною 2,4 Д та її похідними, з обов’язковим додаванням прилипачів.

Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН радить бакову суміш гербіцидів: Зернодар з нормою витрати препарату 0,04 кг/га + Чистопол 10 л/га + Хлібодар з нормою витрати 1,5 л/га + ПАР Короназ нормою витрати 0,4 л/га.

За оперативними даними Івано-Франківської ОДА, станом на 1.06.2024 в області виконано роботи зі знищення борщівника Сосновського на площі майже 150 га, з них механічним методом знищено 130,2 га, хімічним – 15,8 гектара.

Хто крайній?

Аби нагадати всім відповідальним особам про необхідність боротьби з борщівником у березні голова ОДА-ОВА Світлана Онищук розіслала цілий пакет доручень. 

Судячи із буйного цвітіння “помсти Сталіна”, яке можна наразі побачити будь-де в області, доручення виконується без фанатизму.  

Відповідно статі 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Карпатського округу можуть штрафні санкції до землевласників і землекористувачів, які не вживають заходів боротьби із бур’янами, у тому числі з борщівником. Наразі редакції невідомо про кількість накладених у 2024 році штрафів. 

Упродовж останніх років громада Івано-Франківська – одна із лідерів за площами, які захопив борщівник. Міський голова Руслан Марцінків періодично згадує про цю проблему у своїх дописах та минулого року навіть віднайшов на боротьбу з рослиною 99 тисяч. 

Основна проблема – на приватних ділянках, вважає мер:

“Борщівник атакує. Найбільше проблем з ним є на приватних ділянках. У громадських місцях ми боремось з ним”, – писав Марцінків у 2022 році. 

За рік власникам, які не спроможні належно утримувати власні ділянки, Марцінків запропонував віддавати ті землі у міське комунальне підприємство

“З наступного року хочемо пропонувати, щоб все-таки люди віддавали ці ділянки у наше комунальне підприємство. Ми оброблятимемо і не буде борщівника.”

У відповідь на інформаційний запит “Галки” мерія повідомила, що ініціатива не отримала продовження. Також у відповіді за підписом заступника міського голови Миколи Вітенка нагадали, що під час воєнного стану в Україні припинено заходи державного нагляду (контролю).

Іншими словами, наразі власника чи користувача землі неможливо притягти до відповідальності за зарості борщівника. Принаймні в Івано-Франківську. Тож головним методом боротьби зі шкідливою рослиною є інформаційна робота.

 

Важливо!

Борщівник Сосновського має токсичну дію на шкіру. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів.

Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1—3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з’являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1—2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

Як повідомили “Галку” в обласному Департаменті охорони здоров’я, за 2024 рік до медичних закладів області з приводу опіків від борщівника за амбулаторною допомогою звернулися вісім дорослих. 

 

Читайте також: Інвестиційний конкурс щодо забудови озера скасують на найближчій сесії