“Було страшно і моторошно”: у центрі Франківська відкрили виставку митця з Херсонщини, який пережив окупацію (ФОТО)

Автор: Андрій Макітра

01 Бер, 2024 14:32

Поділитись публікацією
“Було страшно і моторошно”: у центрі Франківська відкрили виставку митця з Херсонщини, який пережив окупацію (ФОТО)

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрили виставку “Жахливі квіти війни” митця з Херсонщини Василя Чайковського. Чоловік – колишній працівник правоохоронних органів, викладач, голова Херсонського осередку Всеукраїнської Федерації фрі-файту та контактних єдиноборств.

Читайте також: Мапа вимкнень, вказівники для музею та допомога війську: у Франківську свої проєкти представили переможці грантового сезону від Urban Space 100 (ФОТО)

Про це пише Галка з місця події. Виставку можна безплатно відвідати за адресою: площа Ринок, Ратуша. Центральний вхід, другий поверх – ліворуч. Виставка триватиме близько місяця.

На виставці представлені роботи з уламків зброї, якою окупанти обстрілювали Україну. Також можна побачити світлини понівеченого війною міста, які зробив Василь Чайковський, та придбати його авторську книгу (частина коштів піде на ЗСУ).

Митець співпрацює з волонтером, який закуповує дрони камікадзе та передає їх на південь фронту. Допомагає херсонським волонтерам, воїнам та своїм колегам у поліції.

Василь Чайковський почав створювати свої роботи у лютому 2023 року. Каже, що після окупації “щось всередині перевернулося”. До цього він творчістю не займався.

Презентує свою виставку в різних містах України з травня 2023 року. Перша пройшла у Чорнобаївці, пізніше – у Херсоні. Далі, як каже митець – “Василя понесло”. Його почали запрошувати до різних громад. Виставка в Івано-Франківську є вже вісімнадцятою по черзі. Автор представляв свої твори в Луцьку, Чернівцях, Львівській області, Києві тощо.

Каже, поїздки та проживання оплачує за свої власні гроші.

Василь Чайковський показує свою найпершу роботу, яку назвав “Соляночка”.

“Тут зібрано багато уламків різної зброї росіян. Це касетні бомби, град, шрапнель, 120-та міна та інші. Це мій перший витвір. Після нього я почав робити не тільки такі фігурки, але й на плитах ліпити квіти з уламків. Чому на OSB-плитах? У нас всі вікна, які розбиті, забиваються цим матеріалом. Його дуже багато. Роблю з того що маємо”, – каже митець.

Всього автор зробив понад 50 виробів. Частину подарував волонтерам, деякі продав або залишив у музеях. Зараз в нього налічується 46 виробів.

Василь Чайковський розповідає, що на представлених фото, засвідчив злочини рашистів.

“Фотографував розбиті хатини Антонівки та Херсона. Багато людей загинуло, багато виїхало. Проте залишаються люди, які продовжують жити, працювати. У Херсоні є світло, газ, транспорт, магазини працюють. Натомість Антонівка, як якесь забуте місто зараз, ніби “кам’яний вік”. Ні світла, ні води. Ми так живемо вже десь рік і три місяці. Як тільки почались перші обстріли, у нас все пропало. З продуктами та необхідними речами допомагають волонтери”, – каже чоловік.

Під час окупації Василь Чайковський вів особистий щоденник, який став основою його книги “Спогади про окупацію, обстріли та художню творчість”. Книжку митець друкує за власний кошти.

“Ховав його (ред. щоденник) тому, що це було дуже небезпечно. Вже після окупації я написав свою книгу. Це те, що було у моїй душі й те, що залишилось. Це те, що я пережив. Повірте, було дуже страшно і моторошно”, – розповів автор.

У чоловіка був власний спортзал. Під час окупації його розбили та пограбували. Каже, що зараз поки що займається мистецтвом. Проте, крім цього планує ще раз відкрити спортивний зал і відновити цю діяльність.

Директорка краєзнавчого музею Галина Беднарчик каже, що виставка важка як фізично, так і психологічно.

“Фізично, бо тут представлені об’ємні роботи, які важкі у виконанні. Психологічно, бо мистецькі твори зроблені зі зброї. Насправді це дуже важко сприймається і в мирний час, а особливо важко зараз – у час війни.

Автор, так би мовити, представив нам своє життя. Оскільки він пережив окупацію, а зараз проживає на території, яка постійно обстрілюється ворогом. Тут можна відчути дух Херсонщини. Ми маємо можливість більше його зрозуміти тут, у тиловому місті”, – розповіла Беднарчик.