Бюджет-2019: рекордні видатки на ключові сфери та зростання ВВП. Подробиці головного кошторису країни авторства Уряду Гройсмана
26 Гру, 2018 09:38
Мінфін підкреслює, що бюджет розроблено на основі реалістичного прогнозу: у 2019 році українська економіка зросте на 3%.
Читайте також: Молоді та прогресивні: з ким іде в парламент "Українська стратегія Гройсмана"?
Тож у бюджеті на 2019 рік – передбачене зростання доходів і видатків порівняно з 2018 роком: «Це і дороги, і підтримка фермерів, і наші ініціативи в охороні здоров’я, енергоефективність тощо. Це збалансований бюджет, який дасть країні ріст», – зауважив Прем’єр-міністр України, Володимир Гройсман.
Та як розподілять головний кошторис країни-2019 та що зміниться для іванофранківців?
Пенсії та субсидії
Прожитковий мінімум має зрости на 9,4%: з 1 липня 2019 року він складе 1936 гривень, з 1 грудня – 2027 гривень. Це один із основних соціальних показників, на підставі якого формується більшість соціальних виплат і ведеться розрахунок пенсій.
А пенсії вперше перераховуватимуть автоматично: з 1 березня вони будуть проіндексовані в залежності від зростання інфляції і середньої заробітної плати. Мінімальна пенсія відповідно до бюджету на 2019 рік повинна піднятися з 1 травня – до 1564 грн та з 1 грудня – до 1638 грн.
Пенсії військовослужбовців зростуть в середньому на 738 грн.
Наступного року розпочнеться надання пільг і субсидій у грошовій формі – всі заощаджені суми витрат комунальних послуг залишатимуться в сім’ях, що спонукає отримувачів субсидій не витрачати даремно газ, тепло, воду і електроенергію.
«Запланована загальна цифра на субсидії – 58 мільярдів гривень, з яких 55 мільярдів – на стандартну програму субсидій… Стандартна програма буде фінансуватись у повному обсязі, щоб забезпечити субсидії для всіх, хто на них має право. Друга програма розпочнеться у пілотному режимі, і до кінця року перейдемо на повну монетизацію», – заявила міністр фінансів Оксана Маркарова.
Сума заощаджених грошей залежить виключно від сім’ї. Найбільшою вона може бути в енергоефективних будинках, де встановлені лічильники та енергозберігаючі котли. Їх можна буде придбати із компенсацією частини витрат від держави – на «Теплі» кредити наступного року передбачено 400 млн грн.
Мінімальна зарплата
У 2019 році в країні має вирости мінімальна зарплата – це також закладено в проекті бюджету. У місячному вимірі вона складе 4173 грн. До порівняння у 2018 році було 3723 грн. У погодинному вимірі – 25,13 грн (у 2018 році – 22,41 грн).
Допомога на дітей та «муніципальна няня»
Уряд передбачив в 2019 році збільшення розміру перерахувань місцевим бюджетам на виплату соціальної допомоги. Цьогоріч Кабмін посилив допомогу сім’ям із новонародженими, почавши видавати їм «пакунок малюка». У 2019 вартість такої одноразової матеріальної допомоги складе 5 тис. грн.
Збільшиться і розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування . Цю допомогу отримують майже 48 тисяч дітей.
Підвищиться зі ростом прожиткового мінімуму і максимальний розмір допомоги на дітей одиноким матерям. Таку допомогу щомісяця отримують понад 430 тисяч дітей.
Також з 1 січня запрацює пілотний проект «муніципальна няня»: відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років.
Міністр соціальної політики України Андрій Рева роз’яснив цю додаткову «опцію» для матусь та спростував чутки про начебто відміну декретних виплат при користуванні послугами муніципальної няні: «Державна допомога у сім’ї залишається, а якщо захоче скористатися такою опцією як муніципальна няня – то це додатковий бонус».
Ремонт та будівництво доріг
Розвиток дорожньої інфраструктури залишається серед головних пріоритетів бюджетного фінансування. На наступний рік в Уряді передбачили рекордну суму за всю історію незалежності – 55,6 млрд грн на відновлення доріг вже закладені у бюджет на 2019 рік. При цьому із них на місцеві дороги піде 14,7 млрд грн.
Державний бюджет на 2019 рік містить стимули промислового розвитку, передбачає реалізацію великих інфраструктурних проектів, а також забезпечує фінансування соціальних реформ передусім в освіті та медицині. Так, з наступного року запрацюють Фонд енергоефективності, бюджет якого сягне близько 1,6 млрд грн, Дорожній фонд, на який передбачено 50,4 млрд грн, продовжить роботу Державний фонд регіонального розвитку з бюджетом 7,7 млрд грн.
«Зміни, які ми робимо – це не точкові зміни. Це зміни, які вплинуть на різні сфери, – сказав Володимир Гройсман. – І сильна економіка дозволяє збільшити інвестиції в людський капітал».