Через спорт до реабілітації: у Коломиї ветеран облаштував зал для побратимів та цивільних з інвалідністю (ФОТО)

Автор: Кучерук Софія

24 Січ, 2025 15:34

Поділитись публікацією
Через спорт до реабілітації: у Коломиї ветеран облаштував зал для побратимів та цивільних з інвалідністю (ФОТО)

Як стати на ноги та повернутися до колись звичного життя пораненим військовим та цивільним? Спорт та реабілітація через фізичну активність – один з таких шляхів.  

Один з вдалих прикладів функціонує в Коломиї – де за ініціативи самих ветеранів, підтримки небайдужих меценатів і таких програм підтримки ветеранів як «Активні парки» та «МХП Поруч» – запрацював спеціалізований заклад реабілітації та заняття спортом.

Поранення – не кінець

Очолює унікальний осередок у Коломиї дитячий тренер зі спортивної гімнастики з 30-річним стажем, ветеран війни Юрій Фурик. Він в лютому 2022 року добровольцем пішов на фронт. Воював на Херсонському та Бахмутському напрямках у складі 128 гірсько-штурмової бригади. У боях за Соледар 27 грудня цього ж року отримав серйозне поранення і втратив ногу.

“Я почав жити по-новому, маленькими кроками. Спочатку було важко: я тренер, який усе життя працював на одному місці, і результати були непогані. Та поранення змінило життя кардинально. Я думав, “як буду жити далі?” Але через 18 днів після ампутації мені зняли шви. Спочатку отримав волонтерський протез, навчився ходити заново. Через 9 місяців після поранення повернувся у зал до дітей і сьогодні далі займаюся улюбленим – треную інших”, – розповідає Юрій.

Чоловік впевнений – зміг швидко реабілітуватися завдяки своєму досвіду у спорті та тренерській діяльності. Тому майже одразу виникла ідея створити простір, де б інші поранені ветерани, як і він, змогли швидко адаптуватися до нового життя.

Тож релізовуючи ідею, отримавши допомогу небайдужих, невдовзі у Коломиї запрацював спеціалізований спортзал для людей з обмеженими можливостями та військових ветеранів. Адже не кожна людина, особливо після травми, наважиться тренуватися у звичайному спортзалі, пояснює Юрій.

У спеціалізованому залі вони почуваються комфортніше, адже поруч – люди зі схожими проблемами і можливостями.

“Основна мета цього простору – повернути людей у ​​суспільство, адже після пережитих травматичних подій багато хто замикається в собі. До того ж, заняття у цьому просторі безкоштовні”, – пояснює чоловік. 

 

Спортзал одночасно може прийняти від 10 до 12 осіб. Він облаштований всім необхідним для якісних реабілітаційних тренувань: бігова доріжка, тренажери, комплекти штанг та гантелей з лавками й стійками для різноманітних жимів, шведська стінка, тенісний стіл.

Групові заняття в залі відбуваються щосереди та щоп’ятниці. Також є можливість проведення самостійних тренувань для людей з інвалідністю.

 

“Будь-який вид спорту допомагає відновлюватися, і цей спортзал створений для цього. Коли я вийшов із реабілітаційного центру, мені потрібно було кілька місяців, щоб адаптуватися до життя. Тут є все необхідне: підтримка, поради від тренера, і головне – спілкування з такими ж людьми, як ти”, – розповідає Юрій.

Тож чоловік впевнений – чим більше буде таких спортзалів, тим легше люди будуть інтегруватися в суспільство, оскільки вони матимуть місце для спілкування, вирішення власних питань чи навіть виплеску агресії через фізичні навантаження.  

“Згадую себе – після втрати ноги був дуже важкий моральний стан. Але саме заняття спортом допомогло мені відновитися фізично та психічно. Тепер із радістю буду допомагати відновлюватися іншим ветеранам”, – підсумував Юрій.

 

Коломийська громада: потреби для реабілітації будуть лише зростати

Юрій Фурик є сертифікованим тренером адаптивного спортзалу “Спорт для всіх” у Коломиї, який функціонує на базі комунальної Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи. Цей спортзал став одним з 15 переможців конкурсу “Час діяти, Нестримні”, який на умовах співфінансування отримав грантову підтримку від Благодійного фонду “МХП-Громаді”, Державної установи “Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх”, за підтримки Міністерства молоді та спорту України в межах соціального проєкту Президента України “Активні парки – локації здорової України”.

За словами мера Коломиї Богдана Станіславського, даний зал відкрили за бюджетні гроші, але його функцінал був обмежений. Оскільки на території громади працює обласний військовий госпіталь, де проходять лікування та реабілітацію військові з усієї України, масштабування локації було нагальною потребою.

“Наша основна мета – це реабілітація наших військових. Завдяки проєкту компанії МХП ми виграли грант, додали кошти з міського бюджету, закупили обладнання, і тепер цей зал працює з більшою ефективністю. Тренером є наш працівник, який сам чудово розуміє потреби ветеранів. Сподіваємося, що тут не буде тільки фізична реабілітація, а й духовна. Адже спілкування – це дуже важлива складова, але основний акцент робиться саме на реабілітацію”, – ділиться Станіславський. 

 

Відкриття і якісне наповнення залу стало можливим завдяки фінансовій підтримці доброчинців. Відгукнулися на заклик про поміч у Благодійному фонді “МХП-Громаді” в межах програми реінтеграції військових та ветеранів “МХП Поруч”.

“Герої, які повертаються з фронту, потребують нашої уваги, підтримки. В компанії МХП вже півтора року діє масштабна програма індивідуального супроводу військових та ветеранів “МХП Поруч”. Заняття адаптивним спортом прискорюють шлях реабілітації та реінтеграції поранених військовослужбовців. Тому у фокусі нашої уваги – в тому числі створення і розвиток спеціалізованих спортивних клубів, ветеранських просторів, реабілітаційних центрів. Впевнений, що цей спортзал у Коломиї буде приносити велику користь ветеранам нашого району, а також усім, хто проходить тут лікування та реабілітацію”, – зауважує Іван Бота, директор філії “Перспектив” Західного Хабу МХП. 

Керівник відділу впровадження національних проєктів Благодійного фонду “МХП-Громаді” Володимир Панченко додав – важливо, щоб такі центри відкрилися і в інших малих громадах.

“Відкриття цього спортзалу відбулося в рамках конкурсу “Час діяти, Нестримні”. Ми запустили цей конкурс, у якому взяли участь понад 100 різних грантоотримувачів. Ціль була простою – створити адаптивний простір для ветеранів, де мешканці могли б займатися спортом, реабілітуватися, відновлюватися, а також щоб це місце стало комунікативною зоною“, каже Володимир Панченко.

Спорт, як відновлення після служби

Частими гостями залу Юрія Фурика є й діючі військовослужбовці. Керівник фізичної підготовки й спорту 10-ї ОГШБр “Едельвейс” Ігор Монастирський каже, що спорт допомагає у емоційному розвантаженні. 

“Спорт підтримує не тільки моральний дух, а й відновлення від робочого процесу, це взагалі перевантаження всіх ресурсів, тому що військове життя важке, і для самого себе потрібно займатися та активно підтримувати себе в тонусі”, – згадує Ігор.

 

“Таких закладів та реабілітаційних центрів потрібно відкривати чим більше, і не лише тренажерних, а й тих самих плавальних басейнів чи ігрових майданчиків”, – ділиться Монастирський.

Він зазначає, що планує і надалі відвідувати спортзал і хоче залучати якомога більше людей до занять.

Читайте також: У Коломиї запрацював адаптований спортзал, де тренує ветеран війни (ФОТО)