Вибратися із друзями на пікнік або ж просто прогулятися із сім’єю у парку, помедитувати лежачи на траві, або допомогти мамі поратися у саду. В уяві одразу ж хвилею накриває відчуття спокою та тепла, позитиву та приємних вражень. От тільки після такого виду дозвілля ми часто зустрічаємо маленьку «проблему» на шкірі, а саме кліща.
Читайте також: Цифрова рентгенографія для дітей в Оксфорд Медікал
«Чим може бути небезпечний укус кліща?» – спитаєте ви.
«Що ж, присідайте зручніше, а я спробую детально та доступно прояснити усі проблеми, до яких може призвести банальний кліщ», – каже лікарка-інфекціоністка Оксфорд Медікал Прикарпаття Піскорська Галина Василівна.
Як розпізнати укус кліща?
Кліщ – це представник павукоподібних членистоногих, який має округле тільце і 4 пари ніжок. Кліщі бувають різних розмірів: від кількох міліметрів аж до 1,5 см. Кліщі мають свій цикл розвитку й важливо зауважити, що небезпечними для людей є саме дорослі особини.
Знайти проблему у вигляді кліща можна переважно у травах, лежачи на землі, або прогулюючись рівнинами з високими травами. Знайти їх у кущах чи на дереві можна у дуже рідких випадках.
Особливо шкідник ласий до тонких ділянок шкіри, які легко прокусити: у згинах, за вухом, на сідницях, на передпліччях, у пахових зонах.
Кліщі підступні тим, що людина фактично не відчуває укусу, на відміну від бджіл чи комарів, адже у слині кліща є знеболювальні речовини. А отже, побачити кліща людина може навіть через декілька годин.
Як видалити кліща?
Звісно, існують спеціальні та дійсно ефективні пристрої по типу гачка, завдяки яким можна правильно видалити кліща. Але! На жаль, люди, які не мають досвіду і напрацьованих навичок тільки загострюють проблему, відриваючи тільце і залишаючи голівку кліща у шкірі.
Тому я не буду розказувати про вакуум, щипці й гачки, а одразу наголошую: побачите кліща – зверніться до лікаря. Вам професійно видалять цю неприємність і допоможуть у плані профілактики інфекційних ускладнень.
Які інфекційні захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?
Усі знають про найбільш поширену трансмісивну інфекцію в нашому регіоні – хворобу Лайма або ж кліщовий бореліоз. Вірно, захворювання виникає після проникнення інфекції зі слиною кліща.
Запідозрити захворювання можна по характерній кільцевидній плямі навколо місця укусу. Пацієнт буде скаржитися на біль, набряк та свербіж у місці укусу.
Хвороба Лайма небезпечна тим, що згодом уражає серцево-судинну систему, нервову систему та суглобовий апарат. Захворювання є вкрай небезпечним, тому не раджу нехтувати питанням вторинної профілактики!
Також звертаю вашу увагу на досить вражаючий список захворювань, які можуть стати наслідком укусу невинного кліща:
- Поворотний тиф – захворювання, що перебігає із тривалими періодами гарячки (аж до 40⁰С), що змінюються періодами нормальної температури, сильною інтоксикацією, нездужанням, болем у суглобах. На місці укусу формується червоний вузлик, оточений геморагічним вінчиком.
- Кліщовий енцефаліт – тяжке захворювання, що уражає центральну нервову систему і за лічені дні може призвести до непоправних наслідків. Починається із гарячки та інтоксикаційного синдрому, поступово розвивається загально мозкова симптоматика.
- Конго-Кримська геморагічна лихоманка – гарячка, біль у м’язах та суглобах, почервоніння обличчя та шиї, жовтяниця, нудота та блювання.
- Бабеозіс – захворювання, яке окрім всіх вищеперерахованих симптомів характерне також розладами гемостазу, анемією.
Також описані такі захворювання, як колорадська лихоманка, людський гранулоцитарний анаплазмоз, марсельська гарячка, точкова гарячка та ін., проте вони не поширені на території України.
Як вберегтися від укусу кліща?
Повністю уникати прогулянок на свіжій природі я не змушую. Але наполегливо прошу, щоб ви обирали місця із низькою травою, або вже на крайній випадок надійно захищали оголені ділянки тіла одягом (замість шортів із сандалями беремо зручні штани, шкарпетки та кросівки).
Непогану ефективність проявили спеціальні репеленти, які відлякують кліщів і не несуть шкоди для людини. Не полінуйтеся придбати такий в аптеці та обробити шкіру перед прогулянкою.
Після кожної прогулянки завжди знімайте увесь одяг (у якому ще міг заблукати кліщ), та ретельно оглядайте кожну ділянку тіла, навіть важкодоступні. Особливу увагу звертаємо на комір, лінію шкарпеток, лінію білизни, вуха, шкіру голову і волосяний покрив на голові. Виявивши кліща, не займайтеся самодіяльністю, а одразу зверніться до лікаря.
Які симптоми мають вас насторожити?
Якщо ви помітили низку наступних симптомів і можете пов’язати їх із прогулянкою, яка була не більше 2 тижнів тому, то одразу зверніться за допомогою до інфекціоніста:
- поява кільцевидної еритеми;
- поява геморагічного висипу;
- лихоманка нез’ясованого ґенезу;
- сильні головні болі;
- жовтушність склер та шкіри;
- нудота та блювання;
- сильний біль у м’язах та суглобах.
Не зволікайте, адже ваше здоров’я під серйозним ударом! Вчасне звернення до лікаря допоможе усунути проблему та відновити ваше нормальне самопочуття.
Яка профілактика рекомендована при укусі кліща?
Якщо кліщ вже встиг вас вкусити, лікарі рекомендують проведення ВТОРИННОЇ профілактики, особливо у періоди підвищення активності іксодових кліщів. Вторинна профілактика полягає в індивідуально підібраній антибіотикотерапії.
Для первинної профілактики кліщового енцефаліту (тобто ДО укусу) лікарі рекомендують вакцинацію. Ефективність вакцини досить висока і зводить ризики захворювання фактично до нуля.
Нагадую, що з проблемою укусу кліща ви можете звернутися до лікарів Оксфорд Медікал. Ми допоможемо вам якісно та безболісно видалити шкідника і провести надійну профілактику вищезгаданих захворювань.
Бережіть себе! Нехай прогулянки запам’ятаються тільки позитивними враженнями, а не проблемними шкідниками! Будьте здорові!