Багато українських водіїв ремонтують авто після ДТП та інших форс-мажорів своїм коштом, оскільки з різних причин не мають полісів добровільного автострахування.
Експерти СК «УНІКА» розповіли, чому автовласники не страхують свої машини за програмами повного або часткового КАСКО.
Від 20% водіїв надходить третина річних зборів в сегменті автострахування
За даними незалежного порталу forinsurer.com, тільки 20% українських автовласників укладають зі страховиками договори КАСКО. На цей час парк легкових автомобілів в Україні налічує 8,8 млн транспортних засобів, з яких понад 2,2 млн застраховані. Загальний розмір зібраних страхових платежів за січень-березень 2021 року склав 1,83 млрд грн. Це майже третина від усіх зборів в сегменті автострахування (КАСКО, ОСЦПВ, Зелена карта)
Важливо: одна страховка на машину приносить страховику від 10 до 200 тис. грн, оскільки коштує від 4 до 15% від ринкової вартості авто. Вартість більшості полісів КАСКО в UNIQA.ua та в інших українських страховиків не перевищує 25 тис. грн, оскільки понад 70% транспортних засобів належать до бюджетного й середньоцінового сегментів.
Близько 65% страхувальників — позичальники банків
Більшість договорів КАСКО з покриттям усіх стандартних ризиків оформлено на власників нових і старих кредитних авто. Позичальники купують страховки протягом 2–5 років, поки виплачують кредит. Надалі одні водії пролонгують дію полісів на старих умовах, а інші переходять на «полегшені» програми часткового КАСКО або не купують взагалі.
До уваги: у 2020 році в Україні помітно збільшилася кількість нових електромобілів і гібридів. За рік було продано 23 700 автомобілів з електричним двигуном і 33 600 гібридів. Багато власників екологічних авто віддали перевагу купити стандартні або спеціалізовані страховки КАСКО, щоб підстелити фінансову соломку на випадок викрадення, крадіжки акумулятора та інших можливих форс-мажорів.
Багато автомобілів «розміняли» другий десяток років
Одна з причин непопулярності КАСКО — невигідні умови страхування вікових авто. Страховики збільшують тариф для старих автомобілів до 10–15%, щоб не зазнавати збитків через витрати на ремонт (з роками вартість нових автозапчастин тільки зростає, на відміну від ринкової ціни зістареного автомобіля).
Під час розрахунку розмір компенсації помножують суму на відсоток амортизації, розмір якого збільшується з кожним роком і може становити до 70%. Внаслідок чого страхувальнику доводиться платити за ремонт чималі гроші зі своєї кишені. З цієї причини багато власників авто, які могли б собі дозволити оформити страховку КАСКО, залишаються за бортом через вік авто.
Важливо: український парк легкових автомобілів вважається найстарішим в Європі. На 2020 рік середній вік авто становить рекордні 22,7 року. Багато старичків потрапляють в країну з Європи. На частку старих авто на євробляхах припадає 79% від усього автомобільного імпорту.
Приблизно 40% переганяється через кордони іномарок — б/у моделі старше 8 років.
Вартість КАСКО «кусається»
Багато водіїв не готові брати на себе додаткові витрати на добровільне автострахування, оскільки ледве зводять кінці з кінцями через недостатньо високі доходи, наявність іпотеки та/або непіднімний вантаж незакритих споживчих кредитів. Економних клієнтів страховики залучають розстрочкою платежів і «полегшеними» програмами (наприклад, КАСКО до першого випадку).
*на правах реклами