Чому не рухаються пальці? Про пошкодження сухожилків розповідає франківський ортопед-травматолог Тарас Ковалишин (ФОТО)
31 Бер, 2024 12:13
Пошкодження сухожилків пальців кисті може призвести до серйозних обмежень у русі та функціонуванні руки. Розуміння причин та наслідків цих ушкоджень важливо для вчасної діагностики та ефективного лікування, спрямованого на відновлення функцій руки.
Читайте також: Спіраль як метод контрацепції та лікування: розповідає франківська гінекологиня Марʼяна Петрина
Про це “Галці” розповів досвідчений ортопед-травматолог, спеціаліст хірургії кисті лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Тарас Ковалишин. Він детально розʼяснив про причини пошкоджень сухожилків, які пошкодження вважаються найскладнішими, а також про важливість вчасної діагностики, лікування та реабілітації.
– Що таке сухожилля і яку функцію в нашому організмі вони виконують?
– Люди іноді кажуть: жи́ли, проте, з вірним наголосом слід казати: сухожи́лля, сухожи́лок. Якщо формулювати означення максимально коротко, то це – щільне еластичне утворення зі сполучної тканини, зокрема колагенових, пріоритетно поздовжньо та паралельно орієнтованих клітинних структур, які армовані колагеном першого типу. Вони є кінцевою структурою поперечнопосмугованих м’язів, за допомогою яких реалізується прикріплення до кісток скелета.
Можна сказати ще так: сухожилля перетворюють скорочення м’язів у дію – рух кісток скелета. Живлення сухожиль забезпечується складною системою кровопостачання та дифузії синовіальної рідини з оточуючого сухожилок паратенону.
– Сьогодні ми говоримо саме про пошкодження сухожилків пальців кисті. Як це відбувається?
– Напрочуд просто і банально – травма. Вона може бути закритою (шкіра ціла) чи відкритою (пошкодження шкірних покривів). Найчастіше настає внаслідок дії гострих предметів – скла, ножа чи інших ріжучих предметів. Ці ушкодження відносно сприятливі до результативного відновлення форми та функції.
Дія високошвидкісних обертальних механізмів, наприклад, дерево- чи металообробних інструментів, спричиняє набагато важчий характер травми. В таких прикрих ситуаціях настає не тільки руйнація поперечника сухожилка, а й розволокнення, множинні розриви тощо у поєднанні з інтенсивним забрудненням рани частинками з оточуючого середовища – пил, продукти обробки матеріалу, часточки абразиву обрізних дисків «болгарки» або ж будь-чого іншого.
Питаєте, як це відбувається? До простоти банально. І найперше – це порушення правил техніки безпеки користування електроінструментом. А якщо цитувати підручник – то відбувається внаслідок виробничої, невиробничої або умисної травми.
– Які причини пошкодження цих сухожилків?
– Серед причин пошкодження сухожиль не останнє місце посідає переоцінка людиною власних сил, можливостей вправно володіти предметами, непередбачуваність обставин, за яких настає пошкодження сухожиль. Наприклад, заправлення краю простирадла за матрац на ліжку чи миття посуду, серед якого прозора розбита банка.
Сюжетів, що побудовані на прозі травм сухожиль безліч, можна роками фільмувати кіносеріали, в яких кожен громадянин зі сльозами на очах впізнаватиме історію події пережитої власно чи близькими людьми.
Це, як в життєписі Арнольда Шварценеґґера – про історію спроб, перемог та невдач, де людина живе за своєю дорожньою картою, будує своє життя, крок за кроком. Однак, на якомусь етапі втрачається контроль і робиться щось просто, для годиться, впівсили, втрачаючи контроль за обставинами і подіями, до яких окрім голови, залучені ще й кисті рук – після голови самий надійний та необхідний інструмент людини. Оці невраховані обставини і є тими причинами пошкоджень сухожиль, де наслідки можуть бути набагато важчими, ніж собі уявляється попервах. А можна по-простому – необережність.
– Як проявляється це пошкодження?
– Найбільш зрозумілим є симптом втрати функції, коли після події, інциденту кисть чи пальці втрачають свою рухливість. Часто це явище супроводжує біль. Іноді у ділянці пошкодження присутня рана. За таких обставин слід звернутися за допомогою до травматолога, не хірурга.
Самостійна діагностика та лікування – не найкраще рішення для відновлення втрат рухливості пальців чи руки. Кваліфікований фахівець порекомендує вам за потреби додаткові обстеження. Звісно, що за потреби.
– Який вид пошкоджень вважається найскладнішим?
– На мою думку, найскладнішими будуть ті типи пошкоджень, за яких травмована особа створює власний план лікування, виходячи з власного бачення проблеми.
«…Ну і що з того, що напідпитку став до роботи – це не має значення…», або «…яке має значення те, що одягнув на «болгарку» диск від циркулярної пили?», або «…роблю так завжди – всі так роблять…». Це про порушення техніки безпеки, що пізнається за втраченими пальцями – для таких потерпілих реабілітація буде найскладнішою.
Інша категорія важких пошкоджень – відкриті поліструктурні. Анатомічна будова кисті позбавлена значних масивів м’язів, у товщі яких залягають судини, нерви, кістки. У пріоритеті відновлення функції ушкоджених структур з їх дефектом, сухожилля, на жаль, не на першому місці.
Суттєві складнощі є у відновленні якщо з часу травми сухожилля минуло чотири і більше місяці. Інші суттєві проблеми в лікуванні наслідків нагнійних ускладнень, компартмент-синдрому.
– Розкажіть про методи діагностики.
– Діагностика пошкодження сухожилка починається з опитування та вивчення скарг пацієнта, вивчення анамнезу травми, раніше отриманого лікування, часу, що минув і, звісно – огляду ділянки, що потребує уваги. Для даного етапу лікар використовує знання клінічних симптомів, ознаки розладу кровоплину та іннерваційного стану, рухові проби тощо.
Іноді слід пройти рентгенівське обстеження, УЗД чи МРТ. На мою думку, кистьовому хірургу іноді слід власноруч провести УЗД обстеження пацієнта.
– Як лікують пошкодження сухожилків пальців?
– Це непроста задача. Залежно від локалізації та характеру пошкодження сухожиль, лікування може бути консервативним і (або) оперативним.
Попри широке різноманіття оперативних методик, без належної реабілітації ефект відновлення рухової функції буде неповноцінним.
І не останнє завдання для пацієнта – розуміння своєї активної участі в дотриманні послідовності запланованого відновлення. Для закріплення клінічного ефекту лікар залучає фізіотерапевтичні засоби і терапевтів кисті.
– Наскільки важливо одразу вирішувати проблеми з сухожиллям, а не чекати, терпіти біль чи обмежені функції?
– От, щойно поставили таке запитання – і стала зрозумілою однозначність відповіді: “Негайно на огляд до фахівця!”.
– Розкажіть про переваги діагностики та лікування у «Мед-Атлант».
– Тут працюють фахівці своєї справи! Це – якщо коротко. А якщо ширше – то це дружній колектив, у якого високопрофесійні знання та вміння підтверджені практичним досвідом, здобутим роками клінічної роботи, науковими публікаціями, навчанням у медичних установах не тільки України, а й закордоном, володіння сучасними техніками й технологіями.
Це повага, довіра, колективна праця, щирість та відкритість спілкування. Або кажучи по-простому: професіоналізм та розвиток.
– Поділіться цікавим (непересічним) випадком з Вашої практики.
– 47-річний чоловік сокирою поранив тильну поверхню кисті. При обстеженні хірург виявив рану та краєвий перелом основи основної фаланги. Звичайно, рану зашили, успішно загоїли. А встановити причини відсутності активного згинання? Не встановили!
Оглядаю пацієнта вперше. Вже минуло 2 (два!) місяці безрезультативного лікування. Він ніби «симулює» пошкодження сухожилків згиначів пальця кисті – бо ж у їх проєкції немає рубця шкіри, травма з тильної поверхні долоні. Спостерігаю болючість при натисканні долоні у проєкції сухожиль цього пальця. Призначаю УЗД долоні, а там петля відірваного поверхневого та глибокого згиначів!
Відновлювали пошкодження оперативним шляхом. І в даний час чоловік успішно проходить реабілітацію.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама