Чому не варто боятися йти до проктолога. Розповідає франківський лікар Іван Попович (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

08 Лют, 2023 09:14

Поділитись публікацією
Чому не варто боятися йти до проктолога. Розповідає франківський лікар Іван Попович (ФОТО)

Іван Попович — досвідчений лікар хірург-проктолог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Фахівець, який спеціалізується на онкохірургії та проктології.

Читайте також: Морський піхотинець США у коломийській "десятці": історія воїна Івана Поповича (ФОТО)

“Галка” поспілкувалася з лікарем про важливість профілактичних оглядів, які сигнальні симптоми не варто ігнорувати та чому не потрібно боятися відвідувати проктолога.

– Найперше розкажіть, хто такий проктолог?

– Лікар хірург-проктолог займається діагностикою та лікуванням захворюванням прямої та товстої кишки. Насамперед це геморой гострий або хронічний, поліпи анального каналу або прямої кишки, анальні тріщини гострі або хронічні, гострі або хронічні парапроктити. Так само може бути діагностика та лікування раку прямої кишки або анального каналу.

З вашого досвіду, з якими проблемами найчастіше франківці приходять до вас?

– Половина всіх пацієнтів це, напевно,пацієнти з  гемороїдальною хворобою. Як з гострим, так і з хронічним перебігом.

А хто частіше звертається до проктолога: жінки чи чоловіки?

– Тут можна сказати, що 50 на 50. Жінки більшу увагу приділяють своєму здоровʼю, ніж чоловіки. А у співвідношенні, що чоловіки, що жінки хворіють на дану проблему однаково. 

– А є таке поняття, як профілактичні огляди у проктологів? Якщо так, з якого віку обовʼязково потрібно відвідувати проктолога? І як часто?

– Профілактичний огляд, якщо вас нічого не турбує, то з 45 років можна проходити раз на рік. Якщо скарги зʼявляються, то звичайно потрібно приходити швидше.

Враховуючи харчування, теперішній наш спосіб життя – проктологічні захворювання досить часті. І якщо є перші прояви, то краще не затягувати – звертатися одразу.

Які симптоми у будь-якому віці можуть підказати людині, що їй потрібно йти до лікаря?

– Це поява крові. На мою думку, перший симптом, коли треба йти до лікаря, це поява крові після туалету. Коли людина бачить кров,слиз, гнійні виділення, коли відчуває біль після чи під час туалету. Коли відчуває такі симптоми, як печіння або свербіж, появу ново утворів навколо ануса.Всі ці симптоми мають одразу насторожувати і спонукати до того, щоб звернутися до лікаря на консультацію.

– Якщо, наприклад симптоми були 1-2 дні, але минули…

– Краще всеодно звернутися та проконсультуватися, бо за такими менш страшними захворюваннями, як геморой чи анальна тріщина, можуть ховатися загрозливіші для життя захворювання. Наприклад, онкологія, яка досить схожа симптомами з гемороєм. На перших проявах онкологія може взагалі не боліти. Не давати про себе знати, десь там можна побачити слід крові – тому краще перевіритися та знати ситуацію. Тоді результат лікування може бути зовсім інакший. Крім того, у межах нашої клініки можна звернутися до онкохірурга.

– Як підготуватися до візиту в проктолога і як відбувається сам огляд?

– Перед прийомом можна зробити спеціальну мікроклізму, які продаються в аптеці. Або якщо людина не знає, як нею користуватися, або не має можливості її придбати чи не має часу скористатися, то достатньо просто сходити в туалет та в душ. 

Огляд відбувається в кабінеті, де є лікар, або лікар та медсестра – більше нікого нема. На огляд даються одноразові спеціальні медичні шорти, які забезпечують комфорт для жінок та чоловіків, прикривають статеві органи. Лікар дивиться на звичайному гінекологічному кріслі. Огляд триває недовго – 1-2 хвилини, якщо немає якогось гострого стану. Вам ставлять чіткий діагноз, або направляють на додаткове обстеження. 

А що у «Мед-Атланті» допомагає зробити консультацію у проктолога комфортною?

– Це умови. Всі інструменти одноразові та стерильні і вони якісні. У нас хороша оптика, якою ми оглядаємо пацієнтів. Відсутність якихось сторонніх людей на огляді. Людина приходить по запису, їй не потрібно чекати на лікаря годину чи дві. На кожного пацієнта чітко виділений час — пів години. За цей час навіть можна пройти лікування — зробити невеличку операцію.

Як Ви казали, найпоширеніший діагноз зараз — геморой.  Чому він виникає і як його лікують?

– У нас всіх є гемороїдальна тканина. І з часом вона може збільшуватися в розмірах, під дією різних факторів (тривале сидіння, важке фізичне навантаження, неправильне харчування, постійні хронічні закрепи чи проноси) вагітність та пологи, спадковість, гемороїдальна тканина гіпертрофується, порушується кровоплин, втрачається еластичність, появляється запалення.

На перших проявах це виділення крові, незначний свербіж або печіння. При більш прогресуючих стадіях (третя чи четверта) можуть бути випадіння гемороїдальних вузлів назовні. Це коли після туалету людина відчуває, що щось їй заважає. 

Перша та друга стадії можуть лікуватися консервативно – зміна способу життя, зміна харчування, нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту, також використовуються деякі свічки, мазі та таблетки. При третій та четвертій стадіях вже консервативна терапія неефективна. Ми використовуємо або малоінвазивне лікування – лігування латексними кільцями або лазерна гемороїдопластика. При більш складних формах ми виконуємо радикальну операцію – гемороїдектомію.

Чи є якісь профілактичні заходи, аби зменшити ймовірність прояву проктологічних захворювань?

– Звичайно є. Перша за все – нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту. Якщо є постійні закрепи, вам потрібно довго сидіти на туалеті, то перш за все потрібно нормалізувати роботу кишківника, аби нормально ходити у туалет.

Якщо не виходить самому нормалізувати харчування – вживати достатню кількість клітковини та води, то можна звернутися до гастроентеролога. Нехай він вас спочатку дообстежить, зʼясує у чому причина тих самих закрепів. Потім він підбере лікування та дієту. 

Друге – фізична активність. Надмірна фізична активність або ж абсолютна її відсутність – сприяють появі гемороїдальної хвороби чи інших проктологічних захворювань. Фізкультура чи якісь дозовані фізичні навантаження дуже корисно впливають та мінімізують появу гемороїдальної хвороби.

І одне з найважливіших питань – чому не варто відкладати візит до проктолога?

– Якраз те, що ми говорили – щоб не пропустити  онкологічне захворювання. Досить часто у своїй практиці я зустрічав, що люди мали певні прояви захворювання (бачили крові, відчували біль) і списували це все на геморой. Займалися самолікуванням, брали в аптеці якісь свічки, що їм радили сусіди чи друзі. Їм частково могло це допомогти.

Вони боялися звертатися до лікаря, можливо боялися почути цей страшний діагноз, або просто соромилися звертатися до лікаря. Коли все ж приходили на консультацію, то ми знаходили рак, але на таких стадіях, що важко піддаються лікуванню і результат цього лікування не завжди є дуже хороший.

– Виходить, не варто боятися відвідувати проктолога?

– Проктолог такий самий лікар, як і всі інші. Так, питання таке інтимне, люди соромляться. Вони напевно не так бояться, як соромляться, але нема чого соромитися. Коли пацієнт заходить до кабінету лікаря, не важливо, чи це чоловік, чи жінка – лікар бачить проблему, яку потрібно вирішити. Тут немає чого боятися, болю ніякого під час огляду немає. Це нормально – дбати про своє здоровʼя. Приходити на профілактичні огляди, і лікуватися, якщо є якась проблема.  

Розмовляла Тетяна Зелінська

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерська публікація