Чому у Франківську припинився капітальний ремонт доріг: фактчек від Галки
25 Лип, 2022 10:01
В Івано-Франківську фактично не проводиться капітальний ремонт доріг. Давно у минулому практика нічного ремонту вулиць, яка колись дивувала містян. Стану шляхів європейського міста вражаються не лише іванофранківці, але й переселенці.
“Галка” розбиралася з причинами.
Дороги не ремонтують, бо війна?
«Ви часто запитуєте, коли буде капітально відремонтована та чи інша вулиця або дорога. Ще раз наголошу: у воєнний час урядові постанови забороняють проводити капітальні ремонти коштом місцевих бюджетів. Ми можемо латати ями, виконувати дрібні поточні ремонти, робити розмітку або завершувати роботи на тих об’єктах, які раніше були профінансовані. Зараз основне – це видатки на оборону. Решта може зачекати», – говорить міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Насправді обсяги капітального ремонту доріг в Івано-Франківську почали суттєво зменшуватися починаючи з цілком безнапасного 2018 року. За даними системи закупівель Prozorro, у 2017 році було проведено 23 тендери, 11 з яких провело міське Управління капітального будівництва, 12 – Департамент комунгоспу Івано-Франківської міської ради.
Вже наступного року було здійснено лише 12 закупівель, у 2019 – сім, у 2020 – шість, а у 2021 – уклали угоди про капітальний ремонт лише трьох франківських вулиць – Коломийської, Вербицького та Макогона.
Але значна кількість доріг, на які й були проведені тендери, залишилися недоробленими. Зокрема вже згадана вул. Макогона, Національної Гвардії, Гетьмана Мазепи, Крушельницької і так далі.
Але ж деякі дороги в місті все ж роблять!
Так, дійсно. Втім, ремонтують вулиці або ямковим ремонтом холодними чи гарячими асфальтними сумішами, або поточним ремонтом, так званим господарським методом. І перше, і друге не є капітальним ремонтом. Комунікації, часто аварійні, такими ж і залишаються, а головне – такий ремонт не зачіпає основу дорожнього полотна, яка часто і є причиною незадовільного стану вулиці.
До речі, господарський метод будівництва означає виконання робіт власними силами. У цьому випадку – силами КП “Муніципальна дорожня компанія” (колишнє КП ДРЕУ). Так роблять тоді, коли немає можливості найняти підрядну організацію. Ми це знаємо з власного життя, коли ремонтуємо кухню самі замість того, аби найняти робітників чи фірму: виходить не завжди дешевше і майже завжди не краще.
Саме так ремонтується вулиця Петлюри. І комунальники, і міський голова визнають, що таке рішення тимчасове та сподіваються на капітальний ремонт у майбутньому.
Так в чому ж причина?
Мер Марцінків в різні часи називав різні причини. Наприкінці 2019 він кивав на державу, яка недофінансовує певні галузі, у 2022, само собою, на війну. За словами міського голови, є проблеми і з держказначейством, яке затримує платежі.
Втім очевидно, що головна причина відсутності грошей – це роздуті витрати бюджету Івано-Франківська, які й загнали місто в безгрошів’я задовго до пандемії та війни. В першу чергу мова йде про витрати на новий пасічнянський міст, які з початкових 200 млн. виросли понад як утричі.
Друга причина – непомірні витрати на існуючі та постійне створення нових комунальних підприємств. Скажімо бюджет Івано-Франківська на 2022 рік передбачає 320 мільйонів дотацій на КП, левова частка з яких – на роботу “Електроавтотрансу”.
Як наслідок – щорічне зростання видатків міського бюджету і його дефіциту. На капітальний ремонт доріг Івано-Франківська просто немає грошей.