Чому в космосі не можна пити алкоголь: загадки безгравітаційних застіль
03 Січ, 2025 17:47
Наближається Новий рік – час веселих вечірок, святкових столів і гучних тостів. Але навіть у цю чарівну ніч знайдуться ті, хто не вип’є жодного келиха шампанського. Уявіть собі, серед цих героїв опиняються справжні професіонали – найкращі з найкращих!
Так, ми про астронавтів!
З недавніх пір у космосі панує суворий сухий закон. Як так сталося? Давайте розберемося!
Космічні будні: робота, стрес і жодного коктейлю
Жити та працювати у нескінченній чорній пустелі, за тисячі кілометрів від Землі – справа не з легких. Напруга, страх і постійна відповідальність стають невід’ємною частиною життя астронавтів. Здавалося б, чому б їм не розслабитися після важкого дня й не насолодитися келихом вина? Але на борту Міжнародної космічної станції (МКС) про це можна тільки мріяти. Заборона на алкоголь продиктована строгими правилами, а також технічними обмеженнями.
Алкогольні напої та навіть рідини на спиртовій основі (наприклад, лосьйон після гоління) заборонені, оскільки вони можуть зашкодити системам регенерації води на станції. Уявіть собі, що хтось випадково розіллє пиво у стані невагомості? Це загрожує поломкою дорогого обладнання та, можливо, справжньою космічною катастрофою.
Вино на Місяці та коньяк на “Мирі”
Втім, історія знає винятки. Наприклад, астронавт Базз Олдрін, другий чоловік на Місяці, став першим, хто випив там вина. Це сталося під час таїнства причастя, яке він провів перед висадкою. А російські космонавти на станції “Мир” навіть мали дозвіл на невеликі дози коньяку. Уявіть собі розчарування їхніх колег із МКС, що дізнались, що сьогодні це категорично заборонено.
Міфи та реальність: як алкоголь впливає у космосі
Існує думка, що на висоті алкоголь діє сильніше. Однак наукові дослідження це спростовують. Експеримент 1985 року показав, що у тренованої людини на висоті показники алкотестера та здатність виконувати завдання залишаються такими ж, як і на рівні моря. То чому ж астронавтам не дозволяють випити хоч трохи?
Відповідь проста: відповідальність. Керування космічною станцією, яка рухається зі швидкістю 27 700 км/год – не те діло, у якому можна дозволити собі слабкість.
Майбутнє алкогольних пригод на Марсі?
З майбутніми місіями на Марс, які триватимуть роками, питання алкоголю в космосі знову стане актуальним. Можливо, поселенцям дозволять брати із собою невеликі запаси чи навіть створять умови для виробництва власних алкогольних напоїв на далекій Червоній планеті. Але все це – питання майбутнього.
Без шампанського, але з гумором
А поки астронавти задовольняються лише видами Землі з ілюмінатора та сеансами зв’язку з близькими людьми, нам залишається чекати їхнього повернення, тримаючи келихи з шампанським напоготові. І, можливо, одного дня саме їхні експерименти допоможуть покращити якість життя на Землі.
Тож піднімемо келихи за космічних героїв – вони цього заслуговують!
Джерело – https://pshenichna-sleza.store
Реклама