Чому важливо вакцинувати від ВПЛ. Розповідає франківська акушерка-гінеколог Ольга Довганюк (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

26 Кві, 2023 09:11

Поділитись публікацією
Чому важливо вакцинувати від ВПЛ. Розповідає франківська акушерка-гінеколог Ольга Довганюк (ФОТО)

Ольга Довганюк – акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” зі 22-річним стажем роботи. Входить до української асоціації кольпоскопії та цервікальної патології шийки матки та Асоціації акушерів та гінекологів України.

Читайте також: Чому не рухаються пальці? Про пошкодження сухожилків розповідає франківський ортопед-травматолог Тарас Ковалишин (ФОТО)

“Галка” поспілкувалася з лікаркою про доволі поширену інфекцію, що призводить до розвитку передракових захворювань та раку – вірус папіломи людини (ВПЛ). Зʼясовуємо, чим небезпечна ця інфекція і як вберегтися від недуги. А ще – чому важливо вакцинуватися.

– Розʼясніть нашим читачам, що таке вірус папіломи людини?

ВПЛ – це родина вірусів (понад 100 видів), які вражають клітини епітелію, порушують правильний поділ, дозрівання та функціонування клітин.

ВПЛ поділяють на: високоонкогенні, де найнебезпечніші -16, 18 типи (сприяють розвитку раку шийки матки), середньоонкогенні (сюди відносять 6 та 11 типи, викликають розвиток бородавок) та неонкогенні.

– Як ним можна заразитися? І якщо все ж є якісь симптоми, то які?

– Найпоширеніший шлях зараження ВПЛ – статевий (через слизові оболонки і шкіру). Можливі шляхи передачі вірусу: контактно-побутовий (проявом є кондиломи і бородавки) та від матері до дитини (в процесі пологів). 

Симптоми ВПЛ можуть бути різними в залежності від типу вірусу, але в більшості випадків інфекція протікає без симптомів. Якщо ж симптоми все ж виникають, то це можуть бути бородавки на статевих органах, роті чи горлі.

– Розкажіть детальніше, чим небезпечний ВПЛ?

– Вірус папіломи людини може бути небезпечним, оскільки деякі його типи спричиняють розвиток передракових захворювань та раку шийки матки.

Групу ризику ураження ВПЛ та розвитку ускладнень становлять: 

  • пацієнти з важкими хронічними захворюваннями та зниженим імунітетом
  • ранній початок статевого життя
  • велика кількість статевих партнерів
  • хронічні інфекції геніталій
  • ігнорування бар‘єрних методів контрацепції.

ВПЛ поділяють на: високоонкогенні, де найнебезпечніші – 16, 18 типи (сприяють розвитку раку шийки матки), середньоонкогенні – сюди відносять 6 та 11 типи (викликають розвиток бородавок) та неонкогенні.

 

– Чи лікується вірус папіломи людини?

– ​​Лікування безпосередньо ВПЛ на сьогодні відсутнє, але можливе лікування ускладнень, що викликані вірусом. 

Щоб попередити розвиток ускладнень, необхідно регулярно відвідувати акушер-гінеколога. Проводити обстеження на наявність ВПЛ та цитологію шийки матки, кольпоскопію, при необхідності дослідження інших інфекцій (хламідії, мікоплазми, гонорея, трихомонада та інші). При виявлені будь-якої з цих інфекцій – обов‘язкове лікування.

– Як можна себе вберегти від інфікування ВПЛ?

– Для попередження інфікування ВПЛ рекомендується використовувати презервативи, оскільки вони зменшують ризик зараження ВПЛ і іншими статевими інфекціями. Крім того, важливо бути відповідальними щодо свого сексуального життя, уникати випадкових статевих контактів та відвідування брудних саун і басейнів.

– Кому потрібна вакцинація від вірусу папіломи людини? 

– Вакцинація є найбільш ефективним методом профілактики вірусу папіломи людини. Рекомендується проводити щеплення дівчатам від 9 до 14 років та хлопцям від 9 до 21 року життя. Вакцинація складається з двох доз, які вводяться протягом 6 -12 місяців.

Після 15 років – рекомендовані три дози вакцин згідно з графіком вакцинації.

– Чи потрібна якась спеціальна підготовка перед вакцинацією?

– Перед вакцинацією не потрібна спеціальна підготовка, лише консультація акушер-гінеколога. Вакцинації слід уникати під час гострої інфекції, вагітності та годування грудьми.

– Які види вакцини доступні у лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”?

– У лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант” доступні такі види вакцин: Cervarix 2-валентна та Gardasil 4-валентна.

Cervarix містить компоненти, що захищають від двох типів ВПЛ (16,18), які відповідальні за більшість випадків раку шийки матки. Gardasil містить компоненти (6,11,16,18), які захищають від чотирьох типів ВПЛ, включаючи ті, що відповідальні за розвиток бородавок на статевих органах, роті та горлі, а також двох типів, які можуть призвести до розвитку раку шийки матки.

– Чому все ж важливо вчасно провакцинуватися від ВПЛ?

– Вчасна вакцинація від ВПЛ є важливою, оскільки це зменшує ризик розвитку раку шийки матки, статевих органів, а також утворення бородавок на статевих органах, роті та горлі. Рак шийки матки є другим за поширеністю раком серед жінок у світі. Особливо він поширений серед жінок у віці 30-50 років.

Захворювання на рак шийки матки може призвести до важких наслідків, таких як інвалідність та смерть. Вакцинація від ВПЛ є ефективним засобом профілактики цієї хвороби.

Крім того, ВПЛ може призвести до розвитку бородавок на статевих органах, роті та горлі. Ці бородавки можуть бути неприємними та болючими, а також можуть бути вірусним джерелом передачі інших статевих інфекцій.

Отже, вчасна вакцинація від ВПЛ є важливою для здоров’я та профілактики серйозних наслідків цього вірусу. Вакцинація є безпечним та ефективним методом профілактики ВПЛ та повинна бути рекомендована для всіх дівчат та хлопців, які відповідають віковим критеріям.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація