Чому вимикають світло і що не так з тими графіками? Час купувати у квартиру генератор? – фактчек від Галки

Автор: Вадим Войтик

08 Лис, 2022 10:39

Поділитись публікацією
Чому вимикають світло і що не так з тими графіками? Час купувати у квартиру генератор? – фактчек від Галки

8 жовтня на Керченському мосту стався вибух. Російська влада звинуватила в цьому Україну. Зранку 10 жовтня росіяни завдали шквального ракетного удару по 15 областях України, зокрема і по Івано-Франківській. За твердженням США удари по цивільним об’єктам агресор готував давно, тож вибух на мосту став лише приводом.

Окупанти влучили в об’єкти енергетичної інфраструктури в 11 областях і Києві. Електропостачання було порушено практично по всій країні. У 8 регіонах виникли проблеми з водопостачанням. Тоді ж енергетики Прикарпаття вперше оголосили про можливі відключення

Били по Бурштинській ТЕС, але ж ми від неї не залежимо?

Чотири російські ракети влучили по Бурштинській електростанції 10 жовтня, поцілили в один з об’єктів на території. 19 жовтня ворог завдав нового ракетного удару по Бурштину. Внаслідок влучання ракет спалахнула пожежа, минулось без жертв.

З 2002 року Бурштинська електростанція разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської і частково Івано-Франківської та Львівської областей входила в так званий енергоострів, приєднаний до енергосистем ЄС. 

24 лютого 2022 року енергоострів припинив своє існування через приєднання до енергосистеми України, а 16 березня 2022 року енергосистема України була приєднана до енергосистеми Європи.

Бурштинська станція входить в п’ятірку найбільших електростанцій України. Після другого ракетного удару станція була тимчасово відключена від енергосистеми.

Енергосистему бомбили з 10 жовтня, а вимикати світло почали лише з 20. Чому?

Це вимушений крок, пояснили в Укренерго. Після атаки 10 жовтня ми відновили енергопостачання за 2 дні. З 13 жовтня диспетчерський центр “Укренерго” не застосовував графіків примусових обмежень.

“19 жовтня, ворог, який не може конкурувати на полі бою з ЗСУ, знову атакував цивільну енергетичну інфраструктуру. Тому з 20 числа ми можемо застосувати контрольовані прораховані обмеження споживачів, які ми маємо здійснити, щоб система працювала збалансовано”.

З 20 жовтня в Івано-Франківську почали обмежувати вуличне освітлення. Почалися і вимкнення побутових споживачів

Що за плутанина з тими графіками відключень?

Прикарпаттяобленерго почало застосовувати графіки обмеження споживання електричної енергії для енергоємних промислових споживачів з 20 жовтня. Простіше кажучи спочатку вимикали тих, хто найбільше споживає.

Від 25 жовтня почали точкові відключення світла за окремими населеними пунктами. Пізніше, того ж дня Укренерго оголосило про віялові відключення в усіх областях

“Свідоме зниження споживання електроенергії, особливо в години ранкового та вечірнього піку споживання (6:00-11:00 та 17:00-13:00), зменшує ризик перевантаження в мережах та застосування обмежень споживачів”, – нагадували в “Укренерго”.

Прикарпаття розбили на 10 черг відключень. Перші графіки з’явилися тоді ж, в обід 25 жовтня. Потім графіки оновили. Логіка при складанні списків була малозрозуміла, але до переліку об’єктів потрапив навіть раніше недоторканий Буковель

Наступного для, 26 жовтня, вже на рівні Офісу президента визнали плутанину з графіками відключень і пообіцяли зробити їх зрозумілішими

Тим часом в “Прикарпаттяобленерго” чесно прозвітували, що “вимкнення черг хаотичне, конкретного часу вимкнень немає”.

“Графіки вводяться за розпорядженням диспетчера «Укренерго». Ми маємо 15 хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи кілька в різному порядку, інколи майже всі – все залежить від стану енергосистеми на ту годину, від того яке завелике навантаження потрібно зняти. Тому при цьому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості”.  

Зрозумілішими графіки мали стати з 31 жовтня, пообіцяла голова ОДА Світлана Онищук. А за кілька днів і взагалі влада повідомила, що відключень поки не буде. Втім, вже 8 листопада з’явилися знову новини про віялові вимкнення та нові графіки

За яким принципом відключають електрику? В мене світла нема, а у сусіда світиться!

Різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Причому реальною є ситуація, коли до різних підстанцій підключені навіть під’їзди одного будинку. 

Водночас є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об’єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу. 

Зараз путін бомбить Київ, а вимикають світло в Франківську. Де логіка?

Насправді у порівнянні з центральними та східними областями, на заході України світло майже не вимикають.

Як пояснюють в Укренерго “ми не обираємо, куди прилетять ворожі ракети. На жаль, складна ситуація зараз саме в центральних та східних областях. Відключення в західному регіоні не додадуть світла в Києві, тому що пошкоджена інфраструктура саме в цьому регіоні. Це означає, що є проблеми саме з передачею електроенергії споживачам в центральних областях.”

В умовах таких інтенсивних атак відключення будуть нормальною ситуацією протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на відновлення системи до стану, коли споживачі не помічають проблем, знадобиться щонайменше пів року.

Раз світла може не бути, то треба купувати генератори?

Енергетики в першу чергу закликають до економного споживання. І само собою купити свічки, ліхтарі, термоси, павербанки. Берегти заряди телефону і, головне, психологічну рівновагу.

Однак у Львові міський голова анонсував ініціативу з придбання генераторів. Програма передбачає компенсацію на відшкодування вартості закупівлі електрогенераторів у багатоквартирних будинках 3-х та більше поверхів. Сума відшкодування не може перевищувати 50% вартості електрогенератора, але не більше 30 тис. грн. Є вимоги до електрогенератора – його номінальна потужність має бути від 3 кВт.

7 листопада міська влада Івано-Франківська теж пообіцяла допомогу мешканцям багатоповерхівок. І на відміну від Львова призначення генераторів цілком конкретне. 

“Належно облаштували у підвалі будинку тимчасове укриття – допоможемо і надамо в користування генератор! Ворог не припиняє свої злочинні дії і продовжує нищити нашу енергетичну систему. Звісно, що кожен сподівається на краще, але треба готуватися до всякого. Головне завдання зараз – належна організація та утримання сховищ та укриттів. Щоб допомогти ініціативним ОСББ, ЖБК, ОК, управляючим компаніям (незалежно від форми власності) в облаштуванні укриттів, ми купуємо генератори. У разі настання надзвичайної ситуації, зможемо надати їх в такі будинки”, – написав Марцінків.

Як можна зрозуміти з повідомлень влади, генератори мають забезпечити критичні потреби багатоповерхівки – підпомпування води, освітлення місць загального користування, роботу теплового пункту, освітлення сховища. Не більше. 

При цьому фахівці нагадують, що генератор ніколи не може розміщуватися у місцях, де можуть накопичуватися вихлопні гази, під дахом будь-якого виду або усередині будь-якої будівлі.

Підключення генератора безпосередньо до розетки, відоме як зворотне живлення, може серйозно пошкодити електричне проведення вашого будинку і навіть викликати пожежу. Це також незаконно, тому що зворотна подача електроенергії до вашого будинку може фактично призвести до ураження електричним струмом.

 

 

Читайте також: Підлеглі визнали Марцінківа лідером ери нової українізації і вручили грамоту (ФОТО)