Чому загинув 9-річний Орест? На Калущині понад пів року розслідують смерть дитини, яка впала у водойму біля дитмайданчика
12 Жов, 2023 12:40
24 березня 2023 року у селі Петранка Рожнятівської територіальної громади, в одній з місцевих сімей трапилась трагедія: загинув 9-річний Орест Шпак. Граючись поблизу дитячого майданчика в центрі села, хлопчик впав у неогороджений отвір штучного водоймища та потонув.
Розслідування трагедії триває вже понад пів року. І матір хлопчика досі шукає відповіді на питання: чому та водойма не була накрита належним чином та хто за це буде відповідати? Як і достеменно невідомо, хто є власником споруди, яка знаходиться на комунальній території.
Що сталося 24 березня
Про той день Галці розповіла матір загиблого хлопчика Леся Шпак. За її словами, Орест повернувся зі школи додому скоріше, ніж зазвичай. Ймовірно, школярі домовились, що вони підуть гуляти на майданчик у центрі села. Погода була гарна, сонячна. Хлопчик пообідав вдома та пішов гуляти з друзями. Вже ввечері, близько 19 години, старший брат Ореста розповів мамі, що велосипед хлопчика стоїть на дитячому майданчику, а його самого ніде немає. Згодом діти, які з ним гралися, повідомили, що той впав в отвір сусідньої водойми, яка була прикрита дерев’яним щитом.
«Цей щит був таким, що діти самостійно змогли його підняти, чи може хтось забув його прикрити, ми точно не знаємо. Сама водойма закладена бетонними плитами зверху, але один отвір був прикритий старими дошками. Загалом все накриття цієї ями з водою в аварійному стані», – розповідає пані Леся.
Близько 20:00 тіло хлопчика вдалось дістати з водойми. Згодом поліціянти провели огляд місця події та почали розслідування.
За даними правоохоронців, в день трагедії на майданчику по вулиці Грушевського, 146, гралися шестеро місцевих дітей. Хлопчик забіг на неогороджену водойму та впав у її отвір, який був частково прикритий дерев’яним щитом. Трагедія сталася орієнтовно в післяобідній час, а тіло хлопчика знайшли о 20:00.
Під час огляду тіла дитини, ознак насильницької смерті не виявили.
«Згідно висновку експерта судово-медичної експертизи, смерть дитини настала від механічної асфіксії внаслідок утоплення у воді. Досудове розслідування за даним фактом триває», – розповіла Галці речниця Івано-Франківської обласної прокуратури Іванна Федик.
Чия водойма – ніхто не знає
Леся Шпак вважає, що староста села Петранка Іван Лесюк відповідальний за аварійний стан цього водоймища, що межує з дитячим майданчиком. За її словами, староста знав, наскільки місце є небезпечним, та нічого не зробив для безпеки дітей.
Про це журналісти Галки й розпитали в Івана Лесюка.
«Я, на жаль, не можу вам на це питання відповісти. Я не знав про існування тієї водойми до моменту трагедії», – відповів у телефонній розмові староста Петранки.
На запитання, як використовували водойму, староста відповів, що нею користувалися селяни – мили автівки та трактори. Проте все ж таки стверджує, що про існування водойми дізнався тоді, коли вже сталась трагедія.
«Жителі села користувалися, але пожежники та комунальні служби не користувалися», – заначив Іван Лесюк.
Також, за словами старости, йому незрозуміло, кому належить водойма.
«Вона знаходиться на комунальній території Рожнятівської ОТГ. Проте немає документації. Незрозуміло, на чиєму вона балансі. Вона ніде не числиться, ніде не вказана», – каже староста.
Правоохоронці ж переконані: вказана територія комунальна, і за порядком на ній мала б стежити влада.
«Слідчі встановили, що територія, на якій знаходиться водоймище, є комунальною і належить Рожнятівській ОТГ», – розповів Галці керівник сектору комунікації Головного управління нацполіції в області Андрій Яцків.
Підозри наразі нікому не висунули, а смерть дитини розслідують з поміткою «нещасний випадок».
Шість місяців після трагедії – «нічия» водойма й досі не ліквідована
Зараз водойма поблизу дитмайданчика огороджена, а її фатальний отвір накритий… дверима. Староста Петранки має намір засипати її та ліквідувати. Проте каже, що поки відкрите кримінальне провадження, слідство не дозволяє це зробити. Натомість мати загиблого хлопчика та й інші односельці вважають, що отвір водойми досі не закритий належним чином – і схожа трагедія може повторитися.
Зокрема біда ледь не трапилась з іншим місцевим хлопчиком, який гуляв зі своєю бабусею поблизу сільського «Будинку культури». Мешканка Петранки Наталія Дектяр розповіла, що після весняної трагедії у селі залишалась ще одна незакрита водойма, куди й ледь не впав її трирічний син. Тому Наталія у вересні публічно звернулася до влади села з вимогою закрити усі аварійні водойми, аби такого більше не повторилося. Через деякий час керівництво «Будинка культури» закрило цю споруду.
Також керівництво Рожнятівської ОТГ доручило всім керівникам комунальних установ зібрати інформацію про розташування на їхніх територіях штучних водойм, люків, які потребують накриття тощо. За словами старости Петранки, виявилося, що таких відкритих люків у громаді багато. Деякі знаходяться біля шкіл.
І лише 10 жовтня на засіданні виконкому Рожнятівської селищної ради прийняли рішення про перенесення дитячого майданчика, поблизу якого загинув 9-річний Орест.
«Ми отримали дозвіл на інвентаризацію земельної ділянки біля «Будинку культури». Там підходяще місце, куди ми перемістимо майданчик та облаштуємо за всіма заходами безпеки», – розповів староста.
Галка зверталася за коментарем і до голови Рожнятівської ОТГ Василя Рибчака, аби дізнатися, кому ж належить водоймище у селі Петранка, де загинув хлопчик. Чому це місце та інші водойми, люки у громаді, перебували у небезпечному стані до того, як сталася трагедія? Також був намір дізнатися, скільки таких місць у громаді залишається на даний момент. Однак Василь Рибчак відповів, що поки йде слідство, він не буде нічого коментувати.
Мешканцям Петранки досі незрозумілі питання:
Хто володіє цим водоймищем? Скільки ще триватиме слідство? Хто відповідальний за нещасний випадок, внаслідок якого загинув 9-річний прикарпатець?
Читайте також: Новий спортмайданчик відкрили в Рожнятові (ФОТО)