Банки є невід’ємною частиною економіки будь-якої держави. За останні десятки років люди звикли зберігати заощадження в даних організаціях, а також отримувати процентний прибуток. Також у банку можна взяти кредит або розстрочку, щоб придбати речі, які людина не в змозі оплатити відразу. Однак як банки стали настільки розвинені?
Читайте також: У Києві маршрутка задавила на "зебрі" жінку
Перші банки
Як тільки люди почали брати участь в торгових відносинах, з’явилася необхідність в подібних організацій. Далеко не у кожної людини були потрібні ресурси, щоб забезпечити себе необхідним. Через цю потребу з’явилися лихварі, які віддавали певну суму під відсотки, заробляючи тим самим на життя. Їх можна вважати першими банкірами.
Цікавий факт: перші банки з’явилися в Вавилоні, в VIII столітті до нашої ери.
Поступово лихварі стали не тільки видавати кредити, а й приймати вклади на зберігання, даючи тим самим можливість заробити. З отриманого майна вони намагалися витягти прибуток, наприклад, на надані в якості внеску гроші купувалися раби, що відправляються працювати на землю. Отримана з їх допомогою їжа продавалася, і вкладнику поверталася його сума з відсотками.
Банки середньовіччя
У період з XI по XIV на території Європи банки активно розвивали можливість надання позик і сплати платежів. Крім звичайного зберігання грошей людина тепер могла оплачувати рахунки. Наприклад, якщо селянин повинен був боярину 100 монет, він міг просто передати їх банкіру, поповнивши рахунок останнього. У банківській книзі робилася відповідна позначка, після чого борг вважався погашеним. Також банк виступав гарантом того, що сума була сплачена без жодного обману. В цей же час була вдосконалена система позик. Коли людина брала гроші в борг, вона робила спеціальний запис в документах, підтверджуючи угоду. Людей приваблювало те, що вони могли без особливих проблем швидко отримати потрібну суму і витратити на справу. До слова, за кілька століть дана процедура не сильно змінилася. Наприклад оформити кредит онлайн на карту зараз також можна швидко і просто.
Наш час
Зараз діяльність банків не сильно відрізняється від їх аналогів в середньовіччі. Організації також видають кредити, дозволяють здійснювати платежі і залишати гроші на зберігання. Одне з головних нововведень, яке з’явилося за останні десятиліття, це наявність банківських карт і можливість зберігання на них грошей. Це істотно спрощує торговельні відносини в суспільстві, адже тепер всі кредити онлайн видають на карту і прийшовши в магазин, людина може розплатитися за допомогою картки, і зовсім не потрібно мати в гаманці потрібну суму, як і немає потреби зберігати гроші вдома і боятися за їх збереження.
Цікавий факт: перша банківська карта з’явилася в 1950–му році, була кредитної і дозволяла власникам брати необмежені суми в борг.
Економісти вважають, що саме поява карток сприяла стрімкому розвитку банків і МФЛ. Поки людина зберігає гроші на карті, організація може використовувати їх з метою отримання прибутку. Таким чином, чим більше банківських карт відкрито, тим більший капітал організація має для інвестицій.