Споживач, який використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та господарську діяльність, вважається побутовим. Тариф для нього фіксований і становить 4,32 грн/кВт-год.
Однак, якщо виявляється, що електроенергія на об’єкті побутового споживача використовується за не прямим призначенням, наприклад, для надання послуг салонів краси, косметології, стоматології чи інших видів підприємницької діяльності, її необхідно обліковувати окремо та оплачувати за відповідним комерційним тарифом, адже це – нецільове використання енергоресурсу.
Особливо поширеною така ситуація є у гірських рекреаційних місцевостях Прикарпаття, де приміщення житлового фонду використовуються для ведення готельного бізнесу. За даними «Прикарпатенерготрейду», таких об’єктів в області понад 5 000.
Попри воєнний час і непрості соціально-економічні умови, держава продовжує здійснювати субсидіювання електроенергії для населення через механізм ПСО, а через те, що споживання таких житлових об’єктів нецільове, фінанси держави скеровуються не за призначенням, а на покриття комерційних потреб. Натомість ці кошти можна було б спрямувати на ремонт і відновлення електромереж для належного забезпечення прийдешнього опалювального сезону.
Оскільки нецільове використання електроенергії порушує встановлені законом норми, споживачам, які використовують електричну енергію на непобутові потреби, при цьому оплачуючи її за побутовим тарифом, необхідно впорядкувати договірні відносини з постачальником.
Як це зробити?
- ви повинні упродовж 30 днів звернутися до оператора системи розподілу з заявою про організацію окремого обліку споживання електроенергії для непобутових потреб;
- це передбачає оформлення акта розподіленої електроенергії (додаток 11 до договору про надання послуг з розподілу електроенергії);
- укласти відповідний договір з постачальником.
Якщо оператор системи виявить, що ви використовуєте електроенергію для непобутових потреб за фіксованою ціною для побутових споживачів, буде складено акт про порушення.
На підставі рішення комісії, постачальник проведе перерахунок вартості за фактично спожиту електроенергію згідно з чинним законодавством.
Це охоплює період від останнього контрольного огляду чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців, та період до дня усунення порушення.
Важливо розуміти, що зараз як ніколи важлива чесна та справедлива споживацька поведінка і персональна відповідальність за власні дії. Дотримуйтесь правил використання електроенергії та підтримуйте енергетику в складний час!