Чим небезпечні кісти яєчників та як їх лікують: розповідає франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар

Автор: Зелінська Тетяна

19 Лип, 2024 09:45

Поділитись публікацією
Чим небезпечні кісти яєчників та як їх лікують: розповідає франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар

Кожна жінка хоче почути на огляді у гінеколога: «Ви здорові!». У будь-якому віці жіноче здоров’я важливе, а відвідування лікаря-гінеколога повинно бути регулярним (не рідше 1 разу на рік).

Кіста на яєчнику – гінекологічне захворювання, що часто діагностується у жінок у будь-якому віці. Кісти можуть виникати з найрізноманітніших причин і часто протікати без будь-яких симптомів.

Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович

Про це читачам “Галки” розповіла Зоряна Лазар – акушер-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Говоримо з лікаркою про види кіст, причини їх утворення, можливу симптоматику та методи лікування.

– Що таке кісти яєчників?

– Кісти яєчника — доброякісні новоутворення в структурі яєчників, порожнина яких заповнена різними тканинами, серед яких може бути кров, слиз, рідина. Серед новоутворень жіночої репродуктивної системи вони посідають друге місце та найчастіше розвиваються у жінок репродуктивного віку.

Існують два варіанти кіст яйників: 

  • Функціональні кісти – ці кісти проходять самостійно протягом 1-3 менструальних циклів.
  • Істинні кісти – це можуть бути цистаденоми, ендометріоїдні кісти, тератоми та інші. Такі кісти самостійно не проходять і потрібне хірургічне втручання.

– Чому вони виникають?

– Функціональні кісти. Виникають в процесі нормального менструального циклу. Буває лютеїнова та фолікулярна кісти. Формуються при порушенні процесу овуляції. Фолікулярна виникає коли дозрілий фолікул не рветься. Розмір її варіює від 3 до 8 см. Найчастіше клінічно ніяк себе не проявляє, одностороння. Лютеїнова утворюється при скупченні рідини в жовтому тілі, яке формується після овуляції.

  • Ендометріоїдна. Формується при наявності ендометріозу яєчника. Її порожнина заповнена кров’яним вмістом. Має яскраві клінічні прояви.
  • Параоваріальна. Утворюється біля яєчника. Розвивається дуже повільно, тонкостінна, одностороння.
  • Дермоїдна. Виникає при порушенні ембріогенезу. Вона формується, якщо в тканини яєчника потрапляють клітини покривного епітелію. Оточена щільною капсулою, може містити різний секрет.
  • Текалютеїнова. Може виникати при вагітності. Зазвичай двостороння, формується під дією хоріонічного гонадотропіну. Може бути двокамерною.

 

– Які симптоми може у себе спостерігати жінка?

– На перших стадіях захворювання клінічні симптоми частіше за все не спостерігаються. Також деякі кістозні утворення з часом зникають самостійно, жінка навіть може і не підозрювати, що у неї кіста.

Скарги, які можуть бути:

  1. Біль у нижній частині живота. Зазвичай він тупий, ниючий, “віддає” у пахову зону, в зону попереку.
  2. Порушення менструального циклу. Змінюється тривалість, інтенсивність менструацій, можливі затримки.
  3. Дизуричні явища. Почастішання сечовипускання, дискомфорт під час цього.
  4. Збільшення живота. Характерно тільки при великих розмірах кіст.
  5. Відсутність овуляції.

У деяких випадках патологія проявляється гострим болем внизу живота, нудотою, блювотою. Це може свідчити про розвиток ускладнень, які вимагають екстреної госпіталізації.

– Чим небезпечні кісти? 

– Незважаючи на те, що це доброякісна пухлина, небезпека є. Кіста може стати причиною безпліддя, а її розрив призводить до крововиливу всередині черевної порожнини. Серед ускладнень зустрічаються: перекрут кісти, нагноєння. Всі перераховані ускладнення вимагають негайного хірургічного втручання.

З огляду на те, що кіста може зовсім не давати про себе знати, але при цьому її розвиток буває, як не дуже активним, так і занадто швидким, важливо проходити огляд у гінеколога мінімум один раз на рік. Якщо ж були захворювання малого таза раніше, краще за все проходити огляд не менше одного разу на пів року.

– Як діагностують кісти яєчників? 

– Для постановки діагнозу проводиться вагінальне дослідження, огляд в дзеркалах. Також проводимо трансвагінальне УЗД. Для постановки більш точного діагнозу може проводитися пункція яєчника під контролем УЗД, КТ, МРТ. Для диференціальної діагностики потрібне дослідження рівнів онкомаркерів.

– Як часто ви виявляєте їх у своїх пацієнток?

– Ця проблема зустрічається доволі часто і багато жінок її панічно бояться. Кісти яєчників – досить поширене явище.

– Як лікують кісти яєчників?

– Функціональні кісти зазвичай не вимагають лікування та нерідко проходять самостійно. Але якщо утворення не є функціональним і не зникає – лікування такої кісти яєчника часто проводиться медикаментозними методами. 

Хірургічне лікування (операція) проводиться тільки у тих випадках, якщо медикаментозна терапія не допомогла, у деяких випадках, при істинних кістах або в екстрених ситуаціях – наприклад, при розриві кісти яєчника з кровотечею в черевну порожнину, яка загрожує життю пацієнтки.

– Розкажіть про переваги лікування кіст яєчника у “Мед-Атланті”.

– Наш лікувально-діагностичний центр давно практикує малоінвазивні операції в області гінекології, онкогінекології. У нас працюють досвідчені лікарі, які відточили свої хірургічні навички до рівня досконалості, постійно підвищують свій професіоналізм, стажуючись в найкращих клініках Європи. У “Мед-Атлант” найсучасніше обладнання, на якому ми проводимо ефективні органозберігаючі операції, комфортні умови перебування у стаціонарі, постійний догляд та повний супровід, усі необхідні процедури, збалансоване харчування.

Жінка перебуває у нас добу після операції, а на другий день, якщо почуває себе добре, ми виписуємо її додому, і вона повертається до свого звичного життя, з деякими обмеженнями звичайно.

– Чи існує профілактика кісти яєчника? 

– Так, як перебіг хвороби часто безсимптомний, кісти виявляються випадково. Тому важливо щорічно проходити профілактичний огляд у гінеколога, для виявлення даної проблеми. Також потрібно дотримуватися таких принципів:

  • Своєчасно за схемою застосовувати комбіновані оральні контрацептиви.
  • Попередження і лікування запальних захворювань органів малого тазу.
  • Нормалізація гормонального фону.
  • Відмова від шкідливих звичок (алкоголь, куріння).

Важливо розуміти, що лікування та профілактика кісти яєчника є обов’язковими заходами, оскільки деякі доброякісні пухлини мають тенденцію до переродження. 

– Поділіться непересічним випадком з вашої практики, що повʼязаний з кістою яєчника. 

– 25-річна пацієнтка звернулась на прийом зі скаргами на різкі, постійні болі внизу живота зліва, які з’явились раптово після статевого акту. Жінка була зразу ж оглянута, зробили УЗД, провели дообстеження згідно з протоколами МОЗ України. І встановили діагноз: апоплексія лівого яйника – це раптовий розрив тканини яєчника, який супроводжується рясним крововиливом в черевну порожнину та сильним різким болем. В ургентному порядку була благополучно прооперована з повним збереженням тканини яєчника.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452 

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама