Cто років тому відбувся теракт, що спричинив Першу світову війну

Автор: Людмила Баран

28 Jun, 2014 10:52

Поділитись публікацією
Cто років тому відбувся теракт, що спричинив Першу світову війну

Соту річницю від початку Першої світової війни відзначають у багатьох країнах Європи. Зокрема урочистості відбудуться у Боснії та Герцоговині. Адже відправною точкою війни вважають вбивство спадкоємця австро-угорського престолу, ерцгерцога Франца Фердинанда, яке сталося у Сараєво.

28 червня 1914 року,  Ґаврило Принцип в центрі Сараєва скоїв замах на Франца Фердинанда, наступника австро-угорського престолу.  Цей сербський студент входив до нелегальної націоналістичної організації “Молода Боснія”. Метою її членів  було об’єднання усіх південних слов’ян та їхня незалежність від Австро-Угорщини.

Вбивство в Сараєві привело в рух ряд стрімких подій, які переросли в повномасштабну війну. 23 липня Австро-Угорщина висунула ультиматум до Сербії, щоб та покарала причетних до скоєного та допустила австрійську поліцію на свою територію. В той же день Сербія оголошує мобілізацію і погоджується лише на часткові умови ультиматиму.

Через три дні Австро-Угорщина  підводить війська до кордону із Сербією, а 28 липня, у зв’язку з невиконанням умов ультиматиму, оголошує Сербії війну. Через схему договорів колективної оборони і складний характер міжнародних союзів  головні європейські країни були в стані війни.

Gavrilo Princip

Сформувалися два табори. До Антанти входили Франція, Велика Британія і Росія. Німеччина та Австро-Угорщина очолили Четверний союз, в якому також були Болгарія і Османська імперія. Бойові дії розпочалися на Балканах, упродовж наступних років велися на східному й західному фронтах, на Близькому сході та в Африці. Українці в Першій світовій воювали у складі супротивних військ Австро-Угорщини й Російської імперії.

Перемир’я було підписано в листопаді 1918-го, а мирну угоду в червні наступного року підписали в палаці Версаль неподалік Парижа.Перша світова  змінила політичну карту Європи, а також інші сфери життя, яке стало більш динамічним.  Після Першої світової війни виникли сподівання, що такого зла більше не буде. Однак з’явилися  Адольф Гітлер та Йосиф Сталін, які повели людство до ще гіршої нової війни.

У сербському кварталі Сараєво 27 червня з нагоди пам’ятної дати встановили двометровий бронзовий монумент убивці ерцгерцога .