Дбати про довкілля навіть під час війни: як у Франківську працює освітній екопростір та громадська сортувальна станція “RE:space” (ФОТО)
10 Лис, 2023 10:12
Освітній екопростір і єдина громадська сортувальна станція “RE:space” працює в Івано-Франківську з 2021 року, ініціаторами ідеї та співзасновниками якої стали Михайло Веклин та Ірина Максимлюк.
Саме в той час була створена громадська організація “Нуль відходів Івано-Франківськ” (ZeroWaste Ivano-Frankivsk), основною метою якої є популяризація дбайливого ставлення до довкілля та людей в ньому. Щомісяця волонтери рятують тонни вторинної сировини, яку передають на переробку, пише “Галка” з посиланням на “Шерифи для нових громад”.
Всі ми купуємо дуже багато сміття
Все почалося на “Промприладі” (ред. інноваційний центр на базі ревіталізованого заводу у Франківську) у 2019 році зі встановлення контейнерів роздільного збору відходів на третьому поверсі, які можуть використовувати резиденти та відвідувачі.
На той час команда складалась лише з двох однодумців Михайла Веклина та Олександра Московчука, які мали бажання втілювати проєкти на користь довкіллю. Адміністрація “Промприладу” активно підтримувала ініціативу, зокрема у створенні інфраструктури та інформування резидентів інноваційного центру. Також паралельно працювала майстерня творчої переробки вторинної сировини “RE:laboratory”, де на щотижневій основі відбувались освітні події та майстер-класи для мешканців Івано-Франківська на безкоштовній основі.
Від 2020 року команда активно розширювалась та реалізовувала проєкти, в яких шукала рішення щодо зменшення впливу побутових відходів на довкілля. Так були реалізовані проєкти “RE:компостування”, “Свіжозелень”, “UrbanGreenGarden” та багато інших цікавих ініціатив.
Щодня до проєкту долучалися нові відвідувачі та однодумці, від яких команда ініціативи отримувала запити та бажання створити в Івано-Франківську місце, куди можна принести побутові відходи та бути впевненими, що вони потраплять на переробку. Саме так і розпочався процес пошуку приміщення та створення громадської сортувальної станції “RE:space”.
“Головною нашою метою було обʼєднати громаду та створити спільний проєкт, який повʼязаний зі збереженням довкілля. Відкриття сортувальної станції стало для нас першим досвідом роботи не тільки для окремої цільової аудиторії, як “Промприлад”, а для всіх мешканців Івано-Франківська”.
За два роки роботи команді доводилося адаптовуватися до різних викликів, зокрема коронавірусу та обмежень, повʼязаних з ним, а потім – повномасштабного вторгнення росії.
“Основне правило щодо сортування – не варто починати сортувати все одразу. Бажано обрати декілька позицій (скло, папір, картон чи пластик) і на початковому етапі відсортовувати тільки їх, згодом додаючи нові. Вдома можна мати два контейнери: те, що йде на переробку, і те що, на жаль, не переробляється та потрапляє на сміттєзвалище”, – саме такі поради дає новачкам співзасновник громадської організації “Нуль відходів Івано-Франківськ” Михайло Веклин.
Завдяки підтримці інноваційного центру “Промприлад”, вдалось знайти приміщення в центрі Івано-Франківська, яке було ідеальним для створення безпечного та доступного освітнього простору з функцією громадської сортувальної станції “RE:space”. Спільно з командою та небайдужими мешканцями міста було проведено толоку та вже за декілька днів розпочалася робота з прийому вторинної сировини. З того дня громадська сортувальна станція працює щосуботи з 11:00-17:00 та приймає вторинну сировину згідно переліку на безкоштовній основі.
У 2023 році задля фінансової стабільності роботи громадської сортувальної станції, команда створила соціальне підприємство “Нуль відходів ІФ”, яке надає послуги з управління відходами для юридичних осіб та мешканців міста.
“На даний час ми співпрацюємо з місцевими бізнесами, офісами та закладами харчування. Проводимо консультації, навчання персоналу, встановлюємо контейнери для роздільного збору відходів. Ми розробили ряд послуг, які ідеально підходять як для юридичних так і для фізичних осіб. Наші кур’єри на вантажних електровелосипедах, на регулярній основі відвідують клієнтів згідно графіку та маршруту і забирають відходи та передають їх на переробку.
Усю зібрану вторинну сировину ми передаємо нашим партнерам на зберігання, накопичення до більших об’ємів та передачу на переробку на заводи, які розташовані у різних куточках України. Завдяки продажу накопиченої вторинної сировини ми отримуємо невеликі кошти, яких, на жаль, недостатньо для покриття всіх витрат. 80% чистого прибутку ми передаємо на розвиток нашої громадської організації, яка відповідає за діяльність громадської сортувальної станції “RE:space” та реалізації освітніх екоініціатив.
Мешканці міста також підтримують нас фінансово та завдяки їхнім благодійним внескам ми маємо змогу щосуботи відчиняти наші двері та зустрічати екосвідомих містян”, – розповідає Михайло Веклин.
На даний час “RE:space” приймає близько 15 видів вторинної сировини: пластик, картон, метал, скло, одяг для повторного використання та інше. Важливо – вторсировина має бути чиста, без залишків їжі та максимально стиснена, щоб займала менше місця у контейнері.
Повний перелік можна переглянути на інформаційному плакаті та на сайті zerowaste.if.ua. Щомісяця відвідувачі приносять на Станцію близько 2–3-ох тонн відходів на переробку.
“Всі ми купуємо дуже багато сміття. Пакування – це сміття, яке ми купуємо у магазині та самі платимо за нього гроші. За офіційними даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів близько 94% усіх побутових відходів в Україні потрапляють на сміттєзвалища. Саме тому, перш за все, ми шукаємо рішення, як не купувати “сміття” в магазині, а використовувавати більш екологічне пакування та популяризуємо принципи Zero Waste”.
Сортують не тільки франківці
Поки гостювали в “RE:space”, познайомилися і з його відвідувачами. Сергій прийшов на Станцію разом з сином Ярославом. Родина навесні переїхала до Івано-Франківська з міста Дніпро, де проживала до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Сортуванням відходів займаються вже близько шести років.
«Ми були раді, коли через знайомих на «Промприладі» дізналися, що в Івано-Франківську працює така сортувальна станція. І у нас зʼявилася змога продовжити традицію сортування тут».
Вдома родина має кілька картонних коробок, куди збирають вторсировину, а вже прямо на станції розподіляють її по контейнерах, відповідно до вимог. Сергій відзначає, що їм вдається сортувати близько 90% відходів.
А франківка Василина почала займатися сортуванням на початку 2022 року, коли дізналася про громадську сортувальну станцію з соцмереж.
«Спочатку здається, що сортування – це складно, коли бачиш різні позначки на пакуванні, але згодом виявилося, що все просто. Сортування перетворюється у звичку, як і всі домашні справи».
Василина продовжує сортувати і під час війни. Пригадує, що коли Станція не працювала, то вона збирала вторсировину на балконі.
«Я знаю, що зараз росія робить набагато більше шкоди нам, але все починається з маленького. Через такі проєкти ми будуємо наше свідоме суспільство», – додає Василина.
Щосуботи вона приїжджає на громадську сортувальну станцію “RE:space”, щоб здати вторсировину та побачити однодумців, яким також не байдуже наше майбутнє. Дівчину мотивує бажання бачити менше сміття на звалищах, саме тому вона докладає свої зусилля для роздільного збору. Це входить у звичку і не забирає багато часу та сил.
Велика війна поставила роботу на тимчасовий стоп
На території інноваційного центру “Промприлад” також працювала майстерня творчої переробки вторсировини “RE:laboratory”, де дітям та дорослим розповідали про концепцію “нуль відходів” та власноруч можна було створити ексклюзивні вироби з побутових відходів. Коли погіршилася епідеміологічна ситуація з коронавірусом, освітні проєкти довелося призупинити.
В лютому 2022 року розпочались ремонтні роботи на території освітнього простору “RE:space”, де планувалось відновити роботу майстерні творчої переробки вторинної сировини, відкриття було заплановано на 1 березня 2022 року. Але почалася велика війна…
“Тоді наш проєкт тимчасово призупинив роботу, ми продовжили надавати послуги юридичним особам та усі сили наша команда спрямувала на волонтерську діяльність на підтримку Збройних Сил України”, – пригадує Михайло Веклин.
Впродовж чотирьох місяців команда “RE:space” активно брала участь у волонтерських проєктах та допомагала військовим й внутрішньо переміщеним особам. На той час здавалось, що діяльність направлена на захист довкілля була не на часі. Проте з кожним днем все більше постійних відвідувачів запитували, коли ж запрацює сортувальна станція.
“Мешканці міста зверталися до нас, питали, що робити з вторсировиною. Ми пропонували їм накопичувати. Розуміли, що запитів стає все більше і більше, тому ми поступово почали відновлювати свою роботу”, – каже Михайло.
На шляху до відновлення діяльності команда зіткнулась ще з однією проблемою – деякі заводи з переробки вторсировини опинилися в окупації, частина була зруйнована. Відповідно у “RE:space” почали приймати меншу кількість сировини та водночас шукати альтернативні рішення та заводи з переробки вторсировини.
Окрім побутових відходів, команда впровадила ініціативу “російську літературу на макулатуру” усі кошти з продажу зібраної макулатури передають у фонд “Повернись живим” та “SaveUkraineNow”. Також продовжують збирати одяг придатний для повторного використання, який передають партнерам “Спів Дія одяг”. Після додаткового сортування та підготовки його передають потребуючим.
Кафе солідарності
Завдяку нашим партнерам ГО “СТАН” було впроваджено “Кафе солідарності”, яке протягом декількох місяців діяло на території освітнього простору “RE:space”. Усі відвідувачі мали змогу спробувати страви різних країн світу приготованих з любов’ю. Це була чудова нагода у затишному безпечному просторі відволіктись, хоч на мить, від проблем, які вирували навколо. В процесі реалізації до проєкту долучались соціально відповідальні бізнеси Івано-Франківська, які пригощали всіх охочих неймовірно смачними стравами та напоями.
“Щосуботи кафе відвідували близько 50 людей, зокрема і гості нашого міста (ВПО). Для нас це був дуже важливий період, так як ми могли ще ближче познайомитись з відвідувачами, обговорювати проблеми, які виникали, шукати інструменти та ресурси для їх вирішення. Ми щиро радіємо, що могли подарувати частинку своєї турботи та любові”, – розповідає Михайло.
В листопаді 2022 року розпочались відключення світла та енергетична криза і проєкт був змушений призупинити свою діяльність. Зараз команда в пошуку партнерів, щоб відновити “Кафе солідарності” та продовжувати впроваджувати, окрім екологічних проєктів, ще й гуманітарні та соціальні.
Кава, що обігріває домівки
Влітку 2021 року разом з науковою співробітницею Тамарою Кундельською, було розроблено проєкт, який передбачав рішення для перетворення відходів кавової гущі в опалювальні пелети. Більше двох років в рамках проєкту проводились дослідження та розробка обладнання для переробки. У сепні 2023 року розпочався етап збору відходів кавової гущі з закладів харчування і накопичення сировини для подальшої переробки. За підтримки ІСАР “Єднання” було закуплено контейнери для збору кавової гущі в кав’ярнях міста, два вантажних електровелосипеди та обладнання для переробки органічних відходів в опалювальні пелети.
«До нас долучилися вже понад 10 екосвідомих кавʼярень. Зараз ми накопичуємо потрібну кількість вторсировини, висушуємо її та в листопаді розпочнемо переробку та перші продажі. Нам вдалось зібрати вже близько 300 літрів кавової гущі», – додає Михайло.
80% чистого прибутку з продажу опалювальних пелет буде перенаправлятись на проєкти направлені на збереження довкілля в Івано-Франківську.
Загалом про всі надходження та благодійні внески громадська організація звітує у своїх соцмережах, а також створює плакати з іменами доброчинців, який розміщений на території освітнього простору “RE:space”.
«Ми пишаємося нашими відвідувачами, адже їхня кількість щоразу зростає. І ми розуміємо, що рухаємося у потрібному напрямку. Ми пишаємося нашою командою, яка радо відгукується на наші ідеї. Наша мета – об’єднати громаду, бізнес, владу навколо проблеми поводження з відходами. Зараз ми вже працюємо з громадою, з бізнесом, і помалу починаємо працювати з владою, щоб удосконалити інфраструктуру міста. Сподіваємося, що протягом кількох років ситуація навколо процесів управління відходами буде змінюватися на краще», – каже Михайло.
Графік роботи незмінний вже протягом двох років – щосуботи 11:00-17:00 за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Української Перемоги, 23 (Сахарова), Інноваційний центр “Промприлад”, Парасольковий цех, 1 поверх.
Розмовляла: Тетяна Зелінська
Фото: Юрій Валько