Децентралізації 5 років: про успіхи місцевої влади та підтримку від Уряду

Автор: Турій Роман

03 Кві, 2019 14:37

Поділитись публікацією
Децентралізації 5 років: про успіхи місцевої влади та підтримку від Уряду

Процес децентралізації розпочався в Україні у 2014 році та вже довів свою результативність.

Влада на місцях повернулась у руки людей, ОТГ втілюють різноманітні проекти, заручившись підтримкою Уряду, діляться успішним досвідом. Ініціатором та головним рушієм реформи децентралізації 5 років тому став Володимир Гройсман, ще на посаді віце-прем’єра. Заради втілення цієї реформи в життя він і прийшов працювати в центральну владу. Розпочати децентралізаційну реформу Гройсман намагався ще під час роботи очільником Вінниці, але тоді в Києві його не підтримали. Вже потрапивши до Кабміну, Володимир Гройсман переконав своїх колег, а також Президента почати кардинальні зміни в системі управління державою, пишуть Вікна.

Децентралізація включає у себе об’єднання територій у громади, а також кілька пов’язаних між собою реформ: територіальної організації влади, місцевого самоврядування, регіональної політики і міжбюджетних відносин.

«Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити — це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство, — говорить Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. — Це правильно побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця — ось що є децентралізація».

Мільярди на розвиток

Сьогодні успішно працюють 884 об’єднані територіальні громади, які отримали нові повноваження, ресурси, землю у комунальну власність від держави. ОТГ стають фінансово незалежними.

Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд  грн у 2014 році до 234 млрд  у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів склала рекордні 37,8 млрд грн. А це — нові та відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.

Івано-Франківщина отримала 738, 7 млн грн грошової підтримки від держави на власний розвиток, зокрема, і на вдосконалення сільської медицини, ремонт доріг місцевого значення та їх утримання. ОТГ області займаються розподілом коштів від держави, а також шукають нові можливості.

Своєрідна боротьба за першість існує між самими громадами. Адже ті області, які займають лідируючі позиції щодо об’єднання, будуть лідерами економічного зростання в країні. Спроможні громади матимуть більше бюджетних ресурсів, кращий інвестиційний клімат, більше робочих місць, зможуть більше реінвестувати у якість життя.

Малиновий бізнес

Яскравий приклад успішної громади Івано-Франківщини — Печиніжинська ОТГ, яка була створена першою в області. Її очільник Ігор Довірак завдяки своїм прогресивним ідеям торимав фінансування у розмірі 1 млн грн на втілення проекту з вирощування малини та її заморозки.

«Чому наші люди мають їхати десь до Польщі на трускавки, якщо, перебуваючи вдома і працюючи на основній роботі, зможуть мати непоганий заробіток? Головне все робити разом, громадою, — говорить Ігор Довірак. — Суть нашого проекту в тому, щоб люди, котрі мають якусь присадибну ділянку, могли заробити. Якщо порахувати, що на 1 га землі можна потенційно виростити від 8 до 12 тонн малини, а середня вартість кілограма малини 9-20 грн, то можна заробити до 250 тис грн. А вкласти в цей гектар потрібно буде 30-50 тисяч».

За словами голови Печеніжинської ОТГ, місцеві мешканці зможуть заробляти на цій справі протягом практично цілого року. До того ж, є багато державних програм, завдяки яким можна покрити до 70% видатків.

Захист для реформи

Не менш важливим для українців є і те, що адмінпослуги стали набагато доступнішими. Завдяки децентралізації створено 775 ЦНАПів, де кожного обслуговують в комфортних умовах. А впродовж найближчих 9 місяців відкриють або модернізують ще 122 таких центрів. Їхні співробітники разом з лідерами ОТГ проходять навчання, розроблене шведськими та українськими експертами.

Реформа децентралізації продовжує набирати обертів. Об‘єднання громад має завершитись до 2020 року. Прем’єр закликає закріпити незворотність децентралізації у законодавстві, аби не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знову на користь центральної влади.

«Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади, — вважає Володимир Гройсман. — Ми пройшли 5 років реформи успішно і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей».

Децентралізація не лише передала повноваження на місця, забезпечила громади коштами від держави, а й дала можливість для людей контролювати владу, яка стає до них ближчою, покращити якість і доступність послуг.

Серед наступних завдань Уряду — затвердити нову територіальну основу країни — 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріпити фінансову самодостатність місцевого самоврядування, сформувати ефективну систему управління, упорядкувати систему державного контролю, а також уникнути дублювання функцій.