День Соборності України 2019 – що потрібно знати про свято (СВЯТКУВАННЯ ОНЛАЙН)
22 Січ, 2019 10:00
22 січня 2019 Україна відзначає 100-й ювілей підписання “Акту Злуки”
День Соборності України відзначається щорічно 22 січня. Свято приурочене до знаменної історичної дати 1919 року, коли було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
День Соборності: історія свята
Документ про об’єднання УНР і ЗУНР був проголошений на масовому віче, яке проходило на Софійській площі Києва 22 січня 1919 року за участю представників республік – Лонгіна Цегельського (державний секретар внутрішніх справ уряду ЗУНР) та Володимира Винниченка (глава Директорії УНР).
У цей день дві держави на основі українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій об’єднувалися в єдину соборну Українську державу – гаранта демократичних прав і свобод громадян.
ЗУНР отримала право повної автономії і назву Західної області Української Народної Республіки.
Однак фактичне державне об’єднання українських земель в ті роки не відбулося. У період приходу до влади більшовиків лідери республік, у першу чергу, відстоювали свої регіональні інтереси. Так, в 1920 році частина західних українських земель перейшла до Польщі за “Варшавським договоом”, підписаним главою Директорії УНР Симоном Петлюрою.
Незважаючи на це, затвердження “Акта Злуки” УНР і ЗУНР прийнято вважати першим кроком до об’єднання українського народу, який показав силу волі і дух єдності, а також істотно вплинув на подальші національно-політичні процеси в країні.
Традиції святкування Дня Соборності
Статус державного свята День Соборності України отримав в 1999 році, але відзначати його почали набагато раніше.
Ще в 1990 році була проведена масштабна акція, яка стала найяскравішою традицією свята. Саме тоді сотні тисяч українців “живим” безперервним ланцюгом вперше об’єдналися між Львовом і Києвом. З тих пір подібні патріотичні заходи проходять на День Соборності в багатьох містах України.
Також урочистості на День Соборності проводяться в Фастові, де знаходиться “Музей на колесах” – залізничний вагон, в якому було підписано попередній договір об’єднання УНР і ЗУНР, пише РБК- Україна.
Додамо, що у Франківську 0 13:30 год. стартує загальноміська акція «Ланцюг єднання» за маршрутом: вул. Тополина – вул. Тисменицька – вул. Незалежності – вул. Вагилевича – вул. Михайла Грушевського – вул. Грюнвальдська – вул. Василіянок – вул. Галицька – вул. Калуське шосе, 3.
13.00 год біля пам’ятника діячам ЗУНР (вул. Грюнвальдська, 11) розпочнуться виступи творчих колективів закладів культури міста;
о 13.30 год вулицями міста пройде загальноміська акція «Ланцюг єднання»;
о 13.45 год у фойє Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка відбудеться спецпогашення поштової тематичної продукції;
о 14.00 год в обласному музично-драматичному театрі відбудеться ювілейна академія, присвячена 100-річчю Соборності України,«Моя Соборна Україна знов зустрічає день новий!».
Пряма трансляція святкувань у Києві (Еспресо ТВ)