День зимового сонцестояння 2022: факти, традиції та прикмети

Автор: Застава Максим

19 Гру, 2022 21:43

Поділитись публікацією
День зимового сонцестояння 2022: факти, традиції та прикмети

День зимового сонцестояння — особлива дата для багатьох народів. Велике значення вона має й в Україні.

Наші предки святкували день зимового сонцестояння ще в дохристиянські часи. У слов’янському календарі це свято навіть вважалося одним із найважливіших. Взагалі в році є кілька дат, пов’язаних із рухом Сонця і тривалістю світлового дня. І день зимового сонцестояння — остання з них. Саме тоді настає найдовша ніч, а після — дні поступово збільшуються. Езотерики також вважають цей день особливим, адже він має сильну енергетику, пише “Галка” з посиланням на ТСН.

Коли день зимового сонцестояння 2022 року

Найдовша ніч року припадає на 21 або 22 грудня. День зимового сонцестояння припадає на 22 грудня лише в ті роки, які передують високосним. 2023 рік таким не буде, тому цьогоріч особлива дата настане 21 грудня.

День зимового сонцестояння в Північній півкулі планети настане о 16:47 за північноамериканським східним часом (EST), отже, за Києвом — о 23:47.

Багатьох також цікавить, яка тривалість дня і ночі в день зимового сонцестояння. За даними порталу Date and Time, цього дня сонце за київським часом зійде о 07:53, а сяде о 15:58. Відтак світла частина доби триватиме всього лише 8 годин і 4 хвилини.

У цей час на півночі Сонце перебуває в найнижчому положенні на небі, тобто найближче до горизонту. А тому дає найменше світла за весь рік.

Прикмети

День зимового сонцестояння шанували в Київській Русі ще за часів язичництва. В народі казали: “Сонце — на літо, зима — на мороз“, а настання найдовшої ночі пов’язували з волею жорстокого повелителя морозів і темряви Карачуна.

Існували й народні прикмети:

  • безвітряний і тихий день — плодові дерева дадуть гарний урожай;
  • ясне і променисте сонце — на Новий рік буде морозно і похмуро, а якщо на гілках іній, тоді під новорічну ніч почнеться відлига;
  • іде дощ — весна буде мокрою;
  • на деревах видно іній — добре вродять жито й пшениця.

Наші предки з днем зимового сонцестояння святкували та настання нового року. Вірили, що в цей час на Землю спускається Молоде Сонце — Коляда. Він був богом веселощів та духовного відродження. Щоб вшанувати божество, розпалювали величезне багаття, а також пекли обрядовий хліб, який мав форму сонця.

Традиції

Для наших пращурів цей день мав особливе значення. Люди вірили, що злі духи, які бажають підживитися енергією, з його приходом виходять на світ. Щоб нечиста сила боялася підходити до осель, люди прикрашали свої будинки гілками ялини. Вважалося, що духам не подобається запах хвої.

Люди водили хороводи навколо великого багаття та співали. Взагалі існувала думка, що чим веселіше проведеш день зимового сонцестояння, тим краще проведеш прийдешній рік.

Існували й особливі обряди. Люди вірили, що цього дня в повітрі живе особлива магія, яку можна використати для благих цілей.