Держбюджет – 2022: голови громад Прикарпаття побоюються потрапити у політичну залежність (ФОТО)
29 Лис, 2021 12:24
В Асоціації міст України вважають, що є чимало норм, які можуть негативно вплинути на самодостатність територіальних громад Прикарпаття у 2022 році.
Читайте також: Підтримка військових та ветеранів: у Франківську обговорили як її реалізувати у великих та малих громадах (ФОТО)
Такі висновки в АМУ зробили, проаналізувавши проєкти законів України «Про Державний бюджет на 2022 рік» №6000, «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062 та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №5600.
Як зазначив голова Івано-Франківського регіонального відділення АМУ, очільника Франківської тергромади Руслан Марцінків, законопроєкт №6062 несе чималі загрози місцевому самоврядуванню, оскільки його чинна редакція погіршує ресурсне забезпечення громад, бо передбачає ліквідацію бюджету розвитку, вилучення з місцевих бюджетів на користь Держбюджету залишків освітньої субвенції, зарахування до Держбюджету 70% доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності.
«Також у проєкті закону не передбачено збільшення зарахування до місцевих бюджетів ПДФО. Ця урядова ініціатива ставить розвиток місцевого самоврядування в цілковиту залежність від Державного бюджету, а це – політична залежність», – каже Марцінків.
Голова Верховинської тергромади Василь Мицканюк занепокоєний тим, що для належного фінансового забезпечення освітнього процесу в громаді не вистачить освітньої субвенції.
«Сформована у 2020 році Верховинська громада отримала у комунальну власність заклади освіти. Мережа шкіл не була оптимізована на рівні району і передана в такому ж стані нам. З огляду на те, що громада є високогірною, утримання шкіл з малою наповнюваністю – є надважким навантаженням на міський бюджет, враховуючи, що розподіл освітньої субвенції не спирається на реальні потреби наших шкіл. Чинна освітня формула не дозволяє забезпечити надання якісної освітньої послуги в гірських громадах загалом», – підкрислив Мицканюк.
Голова Богородчанської громади Ростислав Заремба ділиться, що бачить істотну небезпеку щодо медичних гарантій в громаді.
«Є необхідність підвищення ставки за обслуговування одного пацієнта на 2022 рік, яке має становити не менше 1 020 гривень, а не 650, як сьогодні – з огляду на зростання мінімальної зарплати та рівня інфляції», – каже Заремба.
Виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук каже, для громад Прикарпаття є важливою законодавча ініціатива щодо збільшення відсотку ПДФО з 60 до 65%, адже це можливість отримання додаткових 350 мільйонів гривень.
«Це дозволить частково компенсувати видатки, перекладені державою на органи місцевого самоврядування, зокрема фінансування державних соцгараниій, виплату зарплати непедагогічним працівникам закладів середньої освіти, утримання таких закладів, забезпечення навчального процесу, фінансування комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров‘я. Всі, без винятку, сільські, селищні та міські тергромади отримають додаткові надходження до своїх бюджетів, а це дозволяє планувати розвиток громад наступного року», – зазначає Стефанчук.