Дев’ятеро прикарпатців увійшли до ТОП-100 людей культури України

Автор: Дубінець Вікторія

11 Вер, 2017 12:02

Поділитись публікацією
Дев’ятеро прикарпатців увійшли до ТОП-100 людей культури України

Новое Время представило ТОП-100 людей культури України. Серед діячів – восьмеро прикарпатців.

Читайте також: Містичний світ Карпат і «любовний трикутник»: франківців запрошують на премʼєру драми-мюзиклу «Ніч на полонині» (ФОТО)

Софія Андрухович

письменниця, 34 роки

софія андрухович -2080

Колись дебют дочки знаменитого українського письменника критики і читачі сприйняли скептично. Але Софія Андрухович довела, що є повноцінною і незалежною творчою одиницею.

З одного боку, вона не женеться за кількістю: з моменту виходу останнього роману Фелікс. Австрія пройшло вже три роки, а пауза між ним і попереднім становила сім років. З іншого — резонанс від твору, оголошеного в 2014 році Книгою року ВВС, не вщух і досі.

На початку 2017-го стало відомо, що Фелікс. Австрія буде екранізований — цим займеться українська кіностудія Film.ua. А в квітні за роман, виданий також в Польщі і Австрії, письменниця отримала літературну премію міжнародного Вишеградського фонду Visegrad Eastern Partnership Literary Award.

Поки визріває новий роман, Андрухович пише книги для дітей, оповідання та колонки, а також успішно працює як перекладач: минулого року завдяки їй українською мовою вийшов бестселер Кадзуо Ісігуро Не відпускай мене.

Юрій Андрухович

письменник, 57 років

андрухович порто франко-02102

Невід’ємний титул Юрія Андруховича — патріарх української літератури — кілька років обходився без солідних підкріплень. Останній роман Таємниця був виданий в 2007 році, мемуари Лексикон інтимних місць вийшли в 2011-му, а в наступні кілька років публікувалися тільки вірші, есе та переклади. І ось в червні 2017 року письменник повідомив, що закінчив роботу над новим романом — Юстиція.

“Це буде книга з восьми з половиною розділів, кожен — окремий судово-кримінальний випадок. Найдавніший починається в XVII столітті, а останній — це 1970-ті роки”, — розповів автор.

Однією лише літературою коло інтересів Андруховича не вичерпується: більше десяти років він співпрацює з польським гуртом Karbido, з якої в червні на фестивалі Porto Franko представив новий проект Літографії. Він також бере участь у постановці київського Молодого театру Альберт, або Найвища форма страти — в липні спектакль можна було побачити на фестивалі Дорога на схід.

Іван Малкович

директор видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га, письменник, 56 років

 малкович

березня 2017 року за свою книгу Подорожник з новими віршами Іван Малкович отримав Національну премію України ім. Тараса Шевченка — найвищу державну нагороду країни в галузі культури та мистецтва. Втім, це лише одна з віх в житті Малковича: він автор ще семи поетичних збірок, перекладених на більшість європейських мов, а також на азербайджанську і бенгальську.

При цьому в Україні він більше відомий не як поет, а як глава заснованого ним в 1992 році видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га. Спочатку видавництво займалося виключно дитячою літературою — бестселерами стали Українська абетка, Улюблені вірші і ілюстрована Владиславом Єрко Снігова королева.

З 2008 року А-ба-ба-га-ла-ма-га друкує і дорослу літературу. Друге, доповнене видання Антології української поезії XX століття, що вийшло в травні 2017 року, високо оцінили в числі інших Сергій Жадан та Юрій Андрухович.

Юрій Іздрик

поет, письменник, 55 років

іздрик Олексій Чупа, Бомжі Донбасу_9729

В липні 2017 року в київському Арт-дворику на Іллінській відбулася прем’єра Trap Opera Wozzeck — спільного проекту Nova Opera і Юрія Іздрика. Під час вистави вокальні та музичні номери чергувалися з читанням віршів.

Свою назву перформанс отримав завдяки роману Іздрика Воццек. Сам письменник — один з учасників так званого Станіславського феномена, плеяди івано-франківських письменників і художників, яких вважають творцями українського постмодернізму.

Останнім часом Іздрик бере участь в заснованому ним спільно з Григорієм Семенчуком проекті DRUMТИАТР, минулого року була видана книга його бесід з журналісткою Євгенією Нестерович, а у травні 2017 року вийшов у світ новий збірник віршів — Папіроси: 25 віршів без фільтру.

Катерина Бабкіна

поетеса, 32 роки

 Бабкіна-5409

Найсильнішим українським поетичним голосом молодого покоління експерти НВ називають Катерину Бабкіну. Почавши видаватися в 17 років, Бабкіна вже опублікувала чотири поетичні збірки — остання, Замовлено на любов, вийшла у 2017 році. Також вийшли дві збірки оповідань — Лілу після тебе і Щасливі голі люди, роман Соня і дві книги для дітей — Гарбузовий рік та Шапочка і Кіт, частина коштів від продажу яких перераховується в благодійний фонд Таблеточки.

Твори Бабкіної перекладені кількома європейськими мовами, а цього року збірка її віршів Для всіх однакове проси вийшов в Ізраїлі в перекладі на іврит.

Таня Малярчук

письменниця, 34 роки

 таня малярчук

У січні 2017 року Таня Малярчук, українська письменниця, яка живе у Відні, отримала нагороду, яка навряд чи її втішила. Журі книжкового рейтингу ЛітАкцент року присудило роману Забуття Золотий пузир, який, згідно із правилами, дістається “книгам, які розчарували”.

Однак за кілька тижнів до цього Забуття отримало ще одну нагороду — престижного конкурсу Книга року ВВС. Артем Лісс, глава Європейського департаменту Всесвітньої служби ВВС, назвав книгу “дуже важливою і дуже своєчасною”. Тієї ж думки дотримуються і більшість опитаних НВ експертів. Критики стверджують: книга Малярчук повернула в літературне середовище дискусії про те, яким повинен бути сучасний історичний роман, і стала одним з найбільш обговорюваних літературних подій року.

Забуття — сьома книга письменниці, а в числі літературних нагород, завойованих нею раніше, — Kristal Vilenica (Словенія) і премія імені Джозефа Конрада (Україна).

Роман Григорів, Ілля Разумейко

33 роки і 28 років, співавтори проекту Nova Opera

 григорів порто франко

Назва Nova Opera має на увазі переосмислення жанру, і композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко це очікування виправдовують. Починаючи з 2015 року Nova Opera представила п’ять гучних проектів — це опера-реквієм IYOV, нічна сон-опера Непрості, неоопера жахів Гамлет, опера-цирк Babylon і спільний проект з Юрієм Іздриком Trap Opera Wozzeck.

Жоден з перерахованих творів не потрапляє під визначення класичної опери: це мультижанрові постановки, в яких змішання музичних стилів доповнюється драмою, цирком, літературою та іншими складовими.

Проект був ініційований режисером Владом Троїцьким, але остаточно сформувався, коли до нього підключилися Григорів та Разумейко.

Тепер постановки Nova Opera можна побачити на фестивалях Гогольfest і Porto Franko, опера-цирк Babylon була показана в Гардженіце, опера-реквієм IYOV прозвучала у Віденській філармонії та в Македонському театрі опери та балету, а неоопера жахів Гамлет цього літа була представлена на головній сцені Шекспірівського фестивалю в Гданську.

Днями композитори обіцяють прем’єру — оперу-балет ARK/Ковчег, яку спільно зі швейцарським хореографом Оскаром Шаконом представлять на Гогольfest-2017. А на початку 2018 року у Nova Opera заплановані виступи в Нью-Йорку.

Ірма Вітовська

актриса, 42 роки

 вітовська Театр, Оскар та рожева пані-7408

Ірма Вітовська, яка стала відомою завдяки серіалу Леся + Рома, сьогодні перетворилася в одну з найяскравіших театральних актрис України. Остання з її найбільш успішних робіт — роль Гертруди в неоопері жахів Гамлет. Також критики хвалять її роль Баби Прісі в однойменній п’єсі Павла Ар’є. В кінці року в прокат вийде знятий за п’єсою фільм Володимира Тихого Брама — в ньому Вітовська також зіграла головну роль.

Акторським амплуа діяльність актриси Київського академічного Молодого театру не обмежується: в минулому році вона виступила співпродюсером відразу декількох постановок — вистав Слава Героям (режисер Стас Жирков) і Афродизіак (Максим Голенко).

Ростислав Держипільський

художній керівник Театру ім. Івана Франка в Івано-Франківську, 41 рік

держипільський жива, презентація фільму-3748

Театрального режисера Ростислава Держипільського експерти називають мотором Porto Franko — він є генеральним директором цього івано-франківського мультижанрового фестивалю. У минулому році Porto Franko пройшов під егідою Гогольfest, в цьому — відбувся самостійно, заявивши про себе як про одну з найважливіших культурних подій Західної України.

З 2008 року Держипільський очолює івано-франківський Театр ім. Івана Франка, причому успішно: Гамлета, поставленого Держипільським за п’єсою Вільяма Шекспіра у перекладі Юрія Андруховича, експерти називають однією з найкращих вистав останнього сезону.

Повний список можна переглянути за посиланням.