“Діти не показуватимуть на мене пальцями”: захисник, якого лікарі з США прооперували у Франківську
23 Вер, 2022 15:38
З 19 по 22 вересня в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні дев’ять лікарів та три медсестри з США прооперували 39 захисників із травмами обличчя.
Американські медики працювали у рамках волонтерської місії Face to face, пише Галка.
Скотт Татум працює в одному із медичних університетів США. Також він представник організацію щелепних та пластичних хірургів. Приїхав в Україну, бо не міг стояти осторонь.
“Я тут, бо мене болить серце через те, що відбувається в Україні. У мене є потрібні навички та досвід. Адже колись працював в Югославії, коли там була війна”, – поділився Скотт Татум.
Він додав, що йому разом із колегами вдалося допомогти 39 захисникам. Випадки операційного втручання були різні – від простих до дуже складних. Не обійшлося і без вживлення імплантів. Таких операцій було 13.
“Випадки операційного втручання були різні. Ми використовували імпланти, які були надруковані на 3D принтері. Це для того, аби закрити дефекти костей обличчя. Багато часу зайняло саме планування операцій. Це все клопітка та дуже продумана робота, – розповів спеціаліст.- Більшість пацієнтів мали проникаючі поранення обличчя. Найскладніша операція тривала 14 годин. На жаль, там ми не могли використати імплант. Тож для операції брали частину кістки з гомілки разом з м’язами та шкірою. Її перенесли на нижню щелепу, знаходили судини та зшивали під мікроскопом. Тож трансплантант може живитися від судин шиї. Дуже складна операція була”.
Віталій Зубкович один із прооперованих захисників. Чоловік розповів Галці, що отримав поранення у боях за Київ. Під час розвідки його автівка підірвалася на міні. Тоді Віталій втратив одну із кінцівок, а його обличчя було спотворене.
“З початку повномасштабної агресії вимушений був знову піти воювати. Поранення отримав в Києві, коли росіяни намагалися оточити місто. Це було у березні. Ми проводили розвідувальну операцію і, на жаль, наша машина наїхала на міну. Так я втратив кінцівку. Ще був роздроблений череп і трохи спотворене обличчя. Мене тоді прооперували у Києві, потім перевели у Вінницю. Потім змінив ще декілька медзакладів. Але хотів би поділитися своїми враженнями про Івано-Франківськ – це найкраще місце, де я бував. Кажу вам щиру правду”, – поділився воїн.
Про програму Face to face Віталій дізнався у Латвії, де йому робили протезування. Каже, про неї розповіла лікарка з США, яка допомагає українським воїнам. прооперували
“Зараз мені зробили операцію. І вона дійсно професійна. Моє обличчя було спотворене, перекошене. Важко це передати. Те, що вони зробили – це мистецтво! Мої враження чудові, попри те, що рани ще не загоїлися. Вражений тим, як це все організовано, – додав Віталій. – Це вже моя десята операція”.
Чоловік дуже задоволений роботою американців та дуже вдячний їм.
“Я не нарцис якийсь, щоб любуватися у дзеркалі… Зараз можу нормально усміхнутися, їсти. Мені не боляче. І, найголовніше, коли буду йти вулицею – то діти навряд чи показуватимуть на мене пальцями… А людей з травмованими обличчями в Україні буде багато. Наше суспільство повинне навчитися з цим жити…”, – наголосив воїн.