Для Долинщини розробляють кластерну концепцію управління відходами: що це буде
17 Кві, 2025 14:12

Для Долинського кластеру в Івано-Франківській області розробляють концепції управління побутовими відходами. Над документом працюють експерти міжнародного проєкту технічної допомоги APENA 3, який фінансується Європейським Союзом. Проєкт реалізується за підтримки Міндовкілля та Міністерства розвитку громад.
Про це інформує “Галка” з посиланням на Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Наразі триває перший етап – аналіз існуючої інфраструктури, обсягів і складу побутових відходів, а також прогнозування на найближчі 10 років. Очікується, що до 2030 року у кластері проживатиме близько 282 тисяч осіб, а щорічно утворюватиметься понад 103 тисячі тонн відходів.
До Долинського кластера входить 12 громад із центром у місті Долина: Долинська, Калуська, Болехівська, Брошнів-Осадська, Верхнянська, Вигодська, Витвицька, Дубівська, Новицька, Перегінська, Рожнятівська та Спаська.
У межах концепції передбачено створення об’єктів інфраструктури:
- 11 пунктів роздільного збору;
- сміттєперевантажувального пункту;
- двох сміттєсортувальних ліній;
- сміттєпереробного підприємства;
- регіонального полігону;
- компостувальної станції для органіки.
Кластерний підхід, як зазначають розробники, підвищить ефективність управління відходами, сприятиме залученню інвестицій та зробить систему стійкішою до викликів. Подібна концепція наразі розробляється і для Ужгородського кластера на Закарпатті.
Як писала “Галка”, у травні 2024 року Міндовкілля провело в Івано-Франківську зустріч, на якій обговорили питання адаптації регіонального плану з управління відходами області до нового законодавства. Тоді йшлося про те, що сміттєобробний кластер на Франківщині складатиметься із 5 заводів – в Бурштинській, Городенківській, Калуській, Косівській, Надвірнянській громадах. Сукупно вони перероблятимуть понад 450 тисяч тонн відходів на рік. Вартість проєкту – понад 155 мільйонів євро.