Для кожного є свій фейк, – експерт про вплив дезінформації на українців

Автор: Турій Роман

02 Кві, 2024 16:40

Поділитись публікацією
Для кожного є свій фейк, – експерт про вплив дезінформації на українців

Чому люди схильні  вірити в нісенітниці та фейки? Про це “Галка” розпитала у професора, доктора філософських наук Віталія Надурака з Івано-Франківська.

Науковець Університету Короля Данила професійно досліджує людське мислення та готує до друку книгу про критичне мислення.

За його словами, які підкріплені науковими дослідженнями – людям властиво помилятись. Тому всім потрібно позбутись надмірної впевненості, що, помилки і віра у фейки неможливі. 

“Насправді, для кожного є свій фейк. І, до речі, люди, які надмірно самовпевнені, більше схильні до сприйняття фейків і їх поширення.

Друге – творці фейків це часто не дурні люди, і добре знають оті автоматичні схильності, про які ми з вами говорили. Тому вони використовують це знання для того, щоб нас обманути, і роблять це нерідко дуже професійно”, – зауважує експерт.

Особливо сильною емоцією, яка змушує багатьох людей буквально вимикати критичне мислення, є моральне обурення. Поширення інформації, яка провокує у людей це почуття, має більше шансів  отримати більшу взаємодію.

“Хтось щось недобре зробив, порушив закон чи моральні норми – з’являється обурення і бажання покарати. І в такий момент, ми ризикуємо й не помітити, як “голова вимкнеться”, а ми “на автоматі” будемо писати гнівний коментар і поширювати цю інформацію. Цей ефект добре описала дослідниця Моллі Крокет”, – додав доктор філософських наук.

Наприклад, в українців велике обурення викликають новини про розкрадання в армії, корупцію, і це добре, пояснює науковець. Проте дехто зумисне може створювати фейки на цю тему, сподіваючись, що обурення, змусить українців “вимкнути” критичне мислення і повірити в цю інформацію, не перевіривши її. В результаті, довіра до влади падатиме, а люди перебільшуватимуть рівень негараздів у країні.

БІЛЬШЕ ПРО КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ ТА ДЕЗІНФОРМАЦІЮ ЧИТАЙТЕ В ІНТЕРВ’Ю: “Найкращий спосіб перемогти фейки – не пускати їх в своє життя” – Віталій Надурак, доктор філософських наук

Читайте також: “Найкращий спосіб перемогти фейки - не пускати їх в своє життя” - Віталій Надурак, доктор філософських наук